Książki: warto przeczytać!
Modne gadżety, historyczne meble, współczesne budynki, ubrania w stylu New Look. W tym miesiącu przeszłość miesza się z teraźniejszością. Czytamy i podziwiamy, a czasem też pytamy: czy lepiej mieć, czy nie mieć?
Budynki w rysunkach
Neil Bingham to angielski historyk architektury i designu, który pracuje jako konsultant w londyńskiej Royal Academy of Arts. Jest również cenionym autorem książek. Jednym z jego pomysłów było przedstawienie ostatniego stulecia w architekturze, nie za pomocą zdjęć, ale rysunków takich sław jak: Le Corbusier, Mies van der Rohe, Frank Gehry czy Zaha Hadid. Prace ułożono zgodnie z chronologią ich powstania, towarzyszą im eseje dotyczące trendów i stylów typowych dla danego okresu.
fot. serwis prasowy
100 lat rysunku architektonicznego, Neil Bingham, TMC, www.tmc.com.pl
W pogoni za projektem
Są tropiciele węży i tygrysów i odkrywcy nieznanych gatunków roślin. Natomiast Philip Jodidio niestrudzenie przemierza świat w poszukiwaniu nowych budynków. W kolejnej, dziewiątej, już publikacji z cyklu Architecture Now! przedstawia dokonania współczesnych architektów od Mongolii po Brazylię, zahaczając po drodze o Burkina Faso. Są tu zarówno prace gigantów, np. Jeana Nouvela, jak i nieznanych, lokalnych twórców. Można się zachwycić!
fot. serwis prasowy
Architecture Now! Vol. 9, Philip Jodidio, Taschen, www.tmc.com.pl
Zanim kupisz berżerkę
Nawet jeśli jesteś zwolennikiem designu progresywnego, przychodzi taki czas, że chciałbyś zasiąść na wygodnej berżerce (fotelu z niskim siedziskiem). Jednak kupno oryginalnego mebla wcale nie jest łatwe. Z pomocą przychodzi ten poradnik po stylach i wzorach, którego autor, bywalec aukcji w słynnym Sotheby?s, pokazuje, na co należy zwracać uwagę przy ocenie wartości mebli.
fot. serwis prasowy
Historia mebli. Od starożytności do XIX wieku, Michael Huntley, Arkady, www.arkady.com.pl
Rzeczy mają głos
Uwodzą, kuszą, budzą pożądanie. Ostatnio częściej przedmioty niż ludzie. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzi szuka Deyan Sudjic, dyrektor Design Museum w Londynie. W swoim eseju odwołuje się do konkretnych przykładów (komputer Apple, krzesło Aeron) i pokazuje, że design to swoisty język, który podlega ewolucji i którego warto się nauczyć. Stawia też przewrotne pytanie o współczesny sens słowa luksus. Czy jest nim posiadanie pewnych rzeczy, czy raczej rezygnacja z nich? Odpowiedzi warto także udzielić sobie samemu.
Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą, Deyan Sudjic, Karakter, www.karakter.pl
Kreacja literacka
Biografie dwóch wielkich krawców Cristóbala Balenciagi (1895-1972) i o dekadę młodszego Christiana Diora (1905-1957), którzy modę podnieśli do rangi sztuki. Oba niezwykłe życiorysy to gotowe materiały na film, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji. I o ile w warstwie literackiej książki zrobiły na nas ogromne wrażenie, to ich strona graficzna nieco rozczarowuje. Zwłaszcza biografia Diora z zaledwie czternastoma ilustracjami modeli pozostawia pewien niedosyt.
Cristóbal Balenciaga, Mary Blume, Christian Dior, Marie-France Pochna, Bukowy Las, www.bukowylas.pl
- Więcej o: