Czysta łazienka: prawdy i mity
Jak postąpić, gdy zapcha nam się rura i czym najlepiej czyścić baterię? Jak się okazuje, wiele z obiegowych opinii na temat prawidłowego użytkowania armatury jest błędnych. Przekonaj się, czy na pewno wiesz wszystko o swojej łazience.
Wiele popularnych płynów nie nadaje się do czyszczenia armatury
PRAWDA
Niektóre środki czystości mają zbyt silne działanie i mogą trwale uszkodzić zewnętrzną powłokę baterii czy natrysku. Dlatego przed ich użyciem, dokładnie sprawdźmy skład chemiczny oraz wypróbujmy ich działanie na niewidocznym elemencie armatury. - Chromowane powierzchnie są bardzo wrażliwe za zarysowania, więc wszystkie mleczka i proszki zawierające substancje ścierne są zakazane. Uważajmy też, aby w składzie środków czyszczących nie było kwasów, alkoholu, wybielaczy i związków chloru, ponieważ mogą zmatowić lub odbarwić czyszczone powierzchnie. Najbezpieczniej jest pielęgnować armaturę rozcieńczonym płynem do mycia naczyń, wodą z mydłem lub roztworem octu. Środek nakładajmy najpierw na ściereczkę, a dopiero później na powierzchnię armatury, pamiętając o dokładnym spłukaniu całej powierzchni po czyszczeniu.
Jeśli po zakończonej kąpieli z deszczowni kapie woda, jest to oznaka awarii
MIT
Duże rozmiary deszczowni z jednej strony zapewniają nam niezwykłe doznania podczas kąpieli, z drugiej zaś wiążą się z wolniejszym opróżnianiem wody z głowicy. W zależności od jej pojemności, odgłosy spadających kropel możemy słyszeć nawet przez godzinę. Efekt kapania to naturalne zjawisko związane z budową deszczowni i siłami grawitacji, które niepotrzebnie wzbudza nasz niepokój. Aby przyśpieszyć zakończenie tego procesu, możemy delikatnie potrząsnąć głowicą po zakończonej kąpieli. Na rynku dostępne są już specjalnie skonstruowane deszczownie, które mają szybszy czas reakcji opływu wody.
Gdy zapcha się rura - najlepiej użyć chemicznych środków do jej udrożnienia
MIT
Wbrew obiegowym opiniom, środki chemiczne warto stosować jedynie profilaktycznie oraz przy niewielkich zatorach w rurach. Ze względu na ich miejscowe działanie, w przypadku całkowitego zapchania będą nieskuteczne, a ich nieprawidłowe stosowanie może doprowadzić do uszkodzeń kanalizacji. W przypadku poważnej niedrożności lepiej działać mechanicznie: z pomocą przepychaczki lub przeznaczonej do tego sprężyny. Równie istotne jest także profilaktyczne czyszczenie syfonu, z którego powinno się regularnie usuwać wszystkie nieczystości.
Czyszcząc baterię, nie powinniśmy jej rozkręcać
MIT
Bardzo często podczas pielęgnacji armatury, skupiamy się jedynie na jej zewnętrznych częściach. Tymczasem, aby skutecznie przedłużyć żywotność baterii, powinniśmy dbać także o niewidoczne gołym okiem elementy. Bardzo ważne jest, aby usuwać zabrudzenia z aeratora, który znajduje się na końcu wylewki. Przynajmniej raz w miesiącu należy go wykręcić i opłukać sitko pod bieżącą wodą. Niektóre modele baterii posiadają w zestawie specjalny klucz ułatwiający jego czyszczenie.
Jak dbać o łazienkę?
Ze względu na dużą wilgoć w łazience, należy zadbać o jej odpowiednią wentylację. Jeżeli jest ona niewystarczająca mogą zacząć się rozwijać nieprzyjazne dla zdrowia pleśnie. Po każdej kąpieli należy zostawić uchylone drzwi. Umywalkę i wannę myj na bieżąco, a ściany przetrzyj wilgotną gąbką. Dbaj zwłaszcza o czystość toalety, czyszcząc ja detergentami zabijającymi bakterie. Wymieniaj domownikom ręczniki co najmniej raz w tygodniu.
Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki należy umieścić filiżankę octu lub filiżanki wybielacza w maszynie i uruchomić jeden pełny cykl. Ponieważ pralki są szczelne, może się w niej tworzyć pleśń. Aby temu zapobiec, po prostu należy zostawić uchylone drzwi po każdym praniu. Wreszcie, może to wydawać się oczywiste, ale nie pozwól by góra rzeczy przeznaczonych do prania leżała w łazience zbyt długo.
mat. prasowe Deante
- Więcej o: