Wystawy, jakie rozpoczynają się w maju
Znane nazwiska, nieznane zjawiska. W maju galerie i muzea prezentują całe spektrum artystycznych pokus. Wybraliśmy te najciekawsze. Do zobaczenia!
Wśród rzeźb
Monika Osiecka jest jedną z najciekawszych polskich rzeźbiarek. Urodzona w Mediolanie, nie kryje zachwytu nad kulturą Włoch, dlatego często sięga po tak klasyczne materiały, jak brąz czy alabaster, i tematy, jak akt. Najnowsza wystawa artystki związana jest z jubileuszem 20-lecia jej twórczości.
Czwarty wymiar rzeźby, Retrospektywa Moniki Osieckiej, Galeria van Rij
Stara manufaktura porcelany, Ćmielów, wystawa czynna do 30.06.2015 r., więcej na www.galeria-rij.com
Na fali zainteresowania polskim wzornictwem lat 50. i 60. XX wieku odkrywamy coraz to nowe zjawiska, np. działalność wytwórni wyrobów ceramicznych Steatyt w Katowicach. Założona przez Zygmunta Buksowicza w 1947 r., była jedynym prywatnym zakładem produkującym porcelanę w PRL-u. Buksowicz, właściciel i główny projektant, nie podlegał żadnym odgórnym ograniczeniom, dlatego wytwarzane przez niego wyroby mają wyrazisty rys wzorniczy, który, niestety, z biegiem lat przybierał karykaturalne formy. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pokazuje jednak dorobek z najlepszych lat Steatytu.
Wytwórnia wyrobów ceramicznych "Steatyt" w Katowicach, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa czynna do 31 maja 2015 r., więcej na www.mnwr.art.pl
Le Corbusier (1887-1965) był jedną z największych indywidualności XX wieku. Architekt, designer, malarz, urbanista, konceptualista, wizjoner, to tylko kilka przydomków, które go opisują. Kuratorzy z Centre Pompidou pokusili się o zorganizowanie monograficznej wystawy tego niezwykłego twórcy. Zgromadzili na niej aż 300 jego prac. Robią wrażenie!
Le Corbusier: Mesures de l'homme, Centre Pompidou, Paryż, wystawa czynna do 3.08.2015 r. więcej na www.centrepompidou.fr
Ceramika Marka Cecuły
Czterdziestolecie twórczości bez wątpienia skłania do podsumowań. Ceramik Marek Cecuła swoją retrospektywną wystawę zorganizowaną z tej okazji otwiera w Galerii BB w Krakowie. Zaprezentowane są na niej m.in. projekty z nowojorskiego okresu twórczości artysty oraz prace stworzone we współpracy z Polskimi Fabrykami Porcelany. Co ważne, ekspozycja nie ogranicza się tylko do sztuki użytkowej, składają się na nią artystyczne instalacje oraz wysublimowane przedmioty, np. projekt "Nostalgia", czy kontrowersyjne prace z serii "Hygiene".
Beauty of ImPERFECTION, Galeria BB, Kraków, wystawa czynna do 9.06.2015 r., więcej na www.galeriabb.com
Sztuka użytkowa lat 60. XX wieku
Lata 60. XX wieku to wyjątkowy czas dla polskiego wzornictwa. Powstają wówczas unikatowe meble, ceramika, tkaniny, a nawet ubrania i obuwie. Na bardzo wysokim poziomie stoi projektowanie graficzne. Polscy twórcy osiągają światowy poziom artystyczny, a jednocześnie zachowują lokalny koloryt. W ubiegłym roku wydawnictwo Arkady opublikowało poradnik dla kolekcjonerów dotyczący tego zagadnienia. W ślad za nim otwiera się wystawa. Polecamy!
Sztuka użytkowa lat 60. XX wieku, Centrum Promocji Kultury, Warszawa, ul. Podskarbińska 2, wystawa czynna do 21.05.2015 r., więcej na www.cpk.art.pl
Fot. serwis prasowy
Fotografia dla kolekcjonerów
Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony zdjęciom. 14. edycja odbywa się pod hasłem "WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii". Podczas wystawy przedaukcyjnej można zobaczyć rzadkie odbitki wykonane w różnorodnych technikach. Aukcja odbędzie się 30.05.2015 o godz. 17 w łódzkim Art. Inkubatorze.
WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii, MYSIA 3, Leica Gallery Warszawa, wystawa czynna do 12.05.2015 r., od 28.05 do 7.06.2015 wystawę można oglądać w Art_Inkubatorze w Łodzi, więcej?na www.artinfo.pl oraz www.fotografiakolekcjonerska.pl
- Więcej o:
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie
Biologicznie efektywne światło w pracy
Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów