Waga lekka, waga ciężka. Książki, które warto przeczytać
Belgijska moda i opowieść o ogrodach to historie lekkie i piękne dla oka oraz duszy. Budownictwo z betonu ma wagę ciężką i to dosłownie, a związek architektury z władzą w przenośni. Właśnie na takich szalach ważą się nasze najnowsze lektury.
Dyktatura budynków
Deyan Sudjic jest dyrektorem Design Museum w Londynie oraz autorem bestsellerów opisujących zjawiska zachodzące w designie i architekturze. Na polskim rynku ukazuje się właśnie jedna z jego niezwykle popularnych w Anglii książek "Kompleks gmachu. Architektura władzy". Sudjic pokazuje, jak budownictwo łączy się z ambicją. Czasem wychodzi z tego prawdziwa architektura, jednak częściej propagandowe narzędzie.
Kompleks gmachu. Architektura władzy, Deyan Sudjic, Centrum Architektury, www.centrumarchitektury.org
Belgowie zmieniają modę
Na początku lat 80. XX wieku rządy na rynku mody dzielili między siebie Włosi, Francuzi i Anglicy. Ten porządek rzeczy zburzyło pokolenie belgijskich projektantów. Wśród nich są takie sławy jak: Raf Simons, Martin Margiela, Ann Demeulemeester czy Diane von Fürstenberg. Ich twórczość doczekała się wreszcie solidnej, bo liczącej aż 240 stron publikacji oraz wystawy, którą do 13.09.2015 r. można oglądać w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych.
The Belgians. An Unexpected Fashion Story, red. Didier Vervaeren, Hatje Cantz, www.hatjecantz.de
Frank Lloyd Wright
Frank Lloyd Wright (1867-1959) uważany jest za najważniejszego architekta Ameryki. Do historii przeszły zarówno jego realizacje dla inwestorów prywatnych, np. Dom nad wodospadem, oraz duże zamówienia publiczne, jak Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Dziedzictwo Wrighta jest niepodważalne i wciąż wzbudza zainteresowanie, dlatego nie dziwi pojawienie się kolejnej książki monograficznej poświęconej jego twórczości. Jednym z jej autorów jest Bruce Brooks Pfeiffer, który w latach 50. XX w. był praktykantem w biurze Wrighta. Jego narracja nadaje książce ton osobisty, co wyróżnia ją wśród wielu innych poświęconych postaci słynnego architekta.
Frank Lloyd Wright, Bruce Brooks Pfeiffer, Peter Gössel, Taschen, www.taschen.com
Jest beton, jest konkret
"Concrete" po angielsku znaczy beton. Ten konkretny materiał budowlany zazwyczaj źle nam się kojarzy. Bo szary, ponury, masowy. Zwłaszcza w krajach postkomunistycznych zyskał sobie złą sławę jako ten, który dosłownie zalał miasta i miasteczka. Zupełnie inne oblicze betonu pokazuje w swojej książce krytyk architektury Philip Jodidio. We współczesnym budownictwie beton odkrywa przed nami swoje nieskończone możliwości. Aż trudno uwierzyć, ale betonowe ażury mogą być romantyczne!
100 Contemporary Concrete Buildings, Philip Jodidio, Taschen, www.taschen.com
W stylu des bouvrie
Jan des Bouvrie (ur. 1942 r.) jest jedną z najbardziej znanych postaci holenderskiego wzornictwa. Ten projektant, stylista i celebryta wykształcił własny, niepowtarzalny styl, który przyniósł mu setki zamówień i sławę. Pracuje z nim również żona, eksmodelka Monique. Des Bouvrie naprawdę mają talent. Potrafią kreować wnętrza jednocześnie nowoczesne i luksusowe. Nie zapominają przy tym, że ich właściciele chcą się u siebie czuć jak w domu.
Des Bouvrie, Jan and Monique des Bouvrie, teNeues, www.teneues.com
Opowieść damy
Za najlepszych ekspertów od ogrodów uchodzą Anglicy, a najlepszą ekspertką wśród Anglików jest Penelope Hobhouse. Ta 85-letnia dama nie tylko jest doskonałą ogrodniczką, ale również znawczynią historii ogrodów. Swoją wiedzę na ten temat zawarła w liczącej 468 stron książce. To lektura nie tylko dla tych, którzy lubią grzebać w ziemi. Swoją opowieść Hobhouse zaczyna w starożytności i pewną ręką prowadzi przez kolejne wieki. Książka jest pasjonująca, a od ilustracji nie sposób oderwać oczu!
Historia ogrodów, Penelope Hobhouse, Arkady, www.arkady.com.pl
- Więcej o:
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie
Biologicznie efektywne światło w pracy
Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów