Meble kuchenne uszyte na miarę. Jaką zabudowę wybrać?
Meble kuchenne są dostępne w różnych wariantach. Szafki kuchenne wiszące i stojące, tylko dolne albo zajmujące całą ścianę - każdy rodzaj kuchennej zabudowy ma zarówno wady, jak i zalety. Wybierz więc takie meble do kuchni, które najbardziej pasują do twojego stylu życia.
Meble kuchenne: zabudowa górna i dolna
Tradycyjna zabudowa z szafkami stojącymi i wiszącymi, zwłaszcza w kształcie litery L lub U, zapewnia dużo schowków oraz długi blat roboczy, a więc dużo miejsca do pracy (docenią to osoby lubiące gotować). Jej przeciwnicy uważają, że górne szafki przytłaczają wnętrze. Tak się nie stanie, jeśli wybierzemy przeszklone fronty, które dodadzą meblom lekkości, albo zrobimy je z płyty lakierowanej na kolor ściany - wtedy "znikną", wtapiając się w tło.
Fot. Monika Filipiuk-Obałek
Wygodę zapewnią zainstalowane w szafkach wiszących drzwiczki otwierane do góry - można zostawić je otwarte bez obawy, że się o nie uderzymy podczas przygotowywania jedzenia.
Meble kuchenne: bez górnych szafek
Rezygnację z górnych szafek wymusza zazwyczaj układ pomieszczenia, np. znajdujące się w nim okna albo ściana pod skośnym dachem. Na ten rodzaj zabudowy decydujemy się coraz częściej także ze względów estetycznych, zwłaszcza w kuchniach otwartych na pokój dzienny. Wygląda bowiem lekko i mało "kuchennie", dzięki czemu nie dominuje w wielofunkcyjnym wnętrzu. Trzeba jednak pamiętać, że mniej szafek oznacza mniej miejsca na przechowywanie naczyń i kuchennych zapasów. Dlatego tę wersję polecamy raczej osobom, które rzadko gotują w domu.
Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta
Wygodne przygotowanie posiłków zapewni blat zamontowany na odpowiedniej wysokości. Standardowy wymiar dolnej zabudowy, który wynosi 85 cm, został obliczony na podstawie średniego wzrostu dorosłego człowieka. Osoby niskie i wysokie mogą jednak dostosować ją do swojego wzrostu. Aby wyliczyć optymalną wysokość szafek, należy stanąć prosto i zgiąć rękę w łokciu pod kątem prostym - blat powinien się znajdować 15-18 cm poniżej dłoni.
Meble kuchenne: wysoka zabudowa
Jedna ze ścian zabudowana od podłogi do sufitu, a na środku wyspa z blatem roboczym - tak wygląda najmodniejsza kuchnia. W zabudowie często umieszcza się szafki cargo - półki i kosze zamontowane na specjalnych prowadnicach, zwykle wysuwające się wraz z frontem. Wszystko jest schowane (ale łatwo dostępne!),w pomieszczeniu panuje więc wręcz sterylny porządek. Taki rodzaj zabudowy na dobre zagościł w kuchniach otwartych na salon. Cenią go zwłaszcza osoby lubiące spędzać wolny czas na kucharzeniu w towarzystwie rodziny i przyjaciół.
Fot. Łukasz Zandecki
W wysokiej zabudowie jest miejsce na sprzęt AGD - na przykład lodówkę i piekarnik. To drugie urządzenie umieszcza się na wysokości do 90 cm, co umożliwia korzystanie z niego bez schylania się.
Fot. Bosch
Meble kuchenne: praktyczne akcesoria
Na ścianie nad blatem warto zawiesić relingi z haczykami, koszykami lub małymi pojemnikami - wszystkie akcesoria i przyprawy potrzebne podczas gotowania zawsze będą pod ręką.
fot. mat. prasowe
Meble kuczenne: półki zamiast szafek
Częściowo problem przechowywania można rozwiązać wieszając otwarte półki czy wieszaki, na których położyć warto ładne. Dzięki temu w szafkach będzie więcej miejsca na mało estetyczne rzeczy.
Fot. producent
Meble kuchenne: wygodne wysuwanie
Taka zabudowa najczęściej wyposażana jest w szafki typu cargo. Pozwalają one co do centymetra wykorzystać miejsce - można je zamontować nawet w wąskich szczelinach czy w narożnikach. Producenci oferują też obniżające się półki (tzw. windy), ułatwiające dostęp do rzeczy przechowywanych w najwyższych schowkach.
Fot. producent
- Więcej o:
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie
Biologicznie efektywne światło w pracy
Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów