Design pod Alpami: Genewa - przewodnik po mieście
Genewa - czuć tu kosmopolityczny klimat, połowa mieszkańców to obcokrajowcy, a swoje siedziby mają aż 22 organizacje międzynarodowe. Jest jednym z najbogatszych miast Europy, ale i na zwykłego turystę czeka wiele atrakcji, zabytków, designerskich sklepów i muzeów. Polecamy 11 miejsc w Genewie wartych odwiedzenia.
Genewa: Centrum Kulturalne BFM
Bâtiment des Forces Motrices to zbudowana w 1882 roku elektrownia wodna na Rodanie, która przez sto lat dostarczała wodę i prąd mieszkańcom Genewy i okolic oraz regulowała poziom wody w Jeziorze Genewskim. Od 1997 roku służyła Teatrowi Wielkiemu jako dodatkowa scena, powstała według projektu architekta Bernarda Picenni. Audytorium jest konstrukcją drewnianą (ze względów akustycznych), z prawie 1000 miejsc siedzących i ruchomą sceną. Dziś BFM to miejsce festiwali, wystaw, koncertów, przedstawień teatralnych, operowych i tanecznych oraz innych wydarzeń komercyjnych, a ze starej elektrowni pozostała piękna fasada, industrialne, wręcz monumentalne wnętrze i dwie turbiny.
Genewa: Katedra Św. Piotra
Z jej wieży roztacza się najpiękniejszy widok na Genewę, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć Alpy, choć żeby tego doświadczyć trzeba pokonać 157 schodów. Katedrę budowano od XII do XVIII wieku, więc mieszają się tu style: gotycki, romański i neoklasycystyczny. W czasach reformacji katedra była religijnym centrum miasta, w połowie XVI wieku kazania wygłaszał tu sam Jan Kalwin. Wewnątrz warto obejrzeć niezwykłe organy i malowidła oraz witraże.
Genewa: Mamco
Największe w Szwajcarii Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajduje się w modnej dzielnicy pełnej małych galerii i przytulnych kawiarni. Industrialne budynki mieściły wcześniej laboratoria fizyczne, dziś świetnie pasują do nietypowych wystaw i instalacji artystycznych. Mamco to 4000 m kw. powierzchni i 3000 eksponatów, a wszystkim niezmiennie od 20 lat zarządza Christian Bernard. Naprzeciwko muzeum znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie młodzi, nieznani jeszcze artyści mogą pokazać swoje prace.
Genewa: kawiarnia Birdie
Urocza i klimatyczna kawiarnia, kilkaset metrów od muzeum Mamco. Kawa przelewowa, z aeropressu lub zwyczajna, w Birdie znają się na kawie najlepiej. Na miejscu przygotowywane są zdrowe kanapki, wrapy i sałatki. Są pyszne lemoniady i słodkości, szczególnie warto spróbować tradycyjnych caneles (francuskie babeczki z ciasta przypominającego naleśnikowe). Fajnie wpaść tu na śniadanie!
Genewa: sklep Aesop
Aesop to kultowa, australijska firma znana z wysokiej jakości kosmetyków na bazie roślin. Każde wnętrze jej sklepu na świecie jest wybitne i nietuzinkowe, każde zaprojektowane przez inne studio projektowe, często nawiązujące do charakterystycznych elementów i kontekstów danego miasta czy regionu. To w Genewie zaprojektował Rodney Eggleston z March Studio w Melbourne. Większość rzeczy w sklepie została stworzona z miedzi, nawiązując do pieniędzy i finansowej sławy Genewy. Wielka umywalka natomiast zainspirowana była Citroënem CX z 1970 roku. Całość projektu zwieńcza skórzany szezlong Alfredo Häberego.
Genewa: Kąpielisko Bains Des Paquis
Bardzo popularne miejsce wśród mieszkańców Genewy. Plaże, skocznie, tureckie łaźnie, stoły pingpongowe i bary z pięknym widokiem na jezioro. Tuż obok słynnej, największej na świecie fontanny. Jet d?Eau wyrzuca wodę na wysokość 140 metrów, a dokładnie 500 litrów wody z jeziora na sekundę z szybkością 200 km/godz. Pod koniec XIX wieku mała fontanna odprowadzała nadmiar wody z instalacji wodnych napędzających maszyny genewskich jubilerów, w późniejszych latach zarząd miasta postanowił to zmienić i stworzyć coś bardziej spektakularnego. Kąpielisko Bains de Paquis funkcjonuje latem i zimą, wszyscy się tu spotykają, balują i relaksują. Warto dołączyć!
Genewa: Le Bal des Créateurs
Multifunkcjonalność to chyba najlepsze słowo opisujące La Bal des Créateurs, czyli Bal Twórców. Jest tu salon fryzjerski, są masaże i kosmetyczka, bar z pyszną kawą i miniksięgarnia. Przestrzeń została tak zaprojektowana, że mogą się tu odbywać wystawy i pokazy mody, sesje zdjęciowe i koncerty (śpiewała m.in. Gaba Kulka). Właściciel, Christophe Durand, wydaje własny, elegancki magazyn z pięknymi fotografiami, wyławia i wspiera młodych twórców, tworzy trendy. Bardzo inspirujące miejsce, z ciekawą muzyką i fajną obsługą.
Genewa: Restauracja L'ADRESS
Adres warto znać, bo do lokalu wchodzi się przez zwykłe czerwone drzwi bez szyldu i łatwo je przeoczyć. L'Adress prowadzą mama z córką. Mama odpowiada za restaurację, córka za butik z wyselekcjonowanymi markami: Isabel Marant Etoile, Diane von Fürstenberg, A.P.C., Acne. Szef kuchni jest podobno takim entuzjastą, że nawet poza godzinami pracy siedzi w kuchni i wymyśla nowe dania lub sam jeździ na lokalne targi po świeże produkty. Jedzenie jest wybitne, od przystawek po desery. Latem można usiąść na tarasie na dachu. Panuje tu bardzo przytulna, wręcz domowa atmosfera i jest tak miła obsługa, że nie chce się wychodzić.
Genewa: Muzeum Etnograficzne
Muzeum istnieje w Genewie od 1901 roku i posiada prawie 100 tysięcy eksponatów i dokumentów! Nowy budynek, nawiązujący formą do azjatyckiej pagody, otwarto niecały rok temu. Autorami projektu są Graber Pulver Architekten z Zurychu. Dzięki nim muzeum powiększyło się czterokrotnie, choć większość sal jest pod ziemią. Powstało ogromne audytorium, biblioteka i przestrzeń wystawowa. Te ostatnie są oświetlane naturalnym światłem przez otwory w dachu. Dodatkowo, dzięki temu że nie ma kolumn, a projekt jest bardzo minimalistyczny i czysty, wszystko jest przejrzyste i widoczne.
Genewa: sklep i kawiarnia Les Enfants Terribles
Blisko wielkiego placu Plainpalais, gdzie warto zatrzymać się na pchlim targu, mieści się sklep z bardzo dobrym designem połączony z kawiarnią i miniwiniarnią. Podobnie jak w Le Bal des Créateurs, odbywają się też pokazy mody, koncerty i warsztaty. Jedzenie i picie jest bio, świeże i robione na miejscu. Ceny nie są najniższe, ale po pierwsze w Szwajcarii i tak się to nie zdarza, po drugie można tu znaleźć naprawdę świetnie zaprojektowane i wyselekcjonowane rzeczy do domu i ogrodu, zarówno nowe jak i vintage.
Genewa: Sklep Correspondances
Concept Store na urokliwej ulicy w sercu genewskiego starego miasta. Właściciel nie stawia na trendy, ale na oryginalnych twórców i dobre materiały. Znajdziemy tu ubrania i obuwie, przede wszystkim dla mężczyzn, choć i kobiety coś wyszperają. Nietypowe modele New Balance czy skórzane, ręcznie wykonane buty. Są też książki, magazyny, okulary słoneczne, perfumy, winyle, torby i designerskie zabawki.
- Więcej o:
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Wnętrza PRM Concept Store w warszawskiej Fabryce Norblina
Paloma Inn - space age bistro na Poznańskiej w Warszawie
Wnętrza studia OTO film
Wnętrzarska perełka – Nobu Hotel Warsaw Roberta De Niro
Praga - miasto o wielu twarzach
Nowy hotel ibis Styles Warszawa City
Designerskie wnętrza hotelu Number One w Gdańsku