Rotterdam - miasto przyszłości: mini przewodnik
Największy port w Europie, jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast. Pełne ikon architektury i świetnego designu, innowacyjne i odważne. Rotterdam to także miasto festiwali, wybitnych galerii i muzeów. Kawa tu lepsza niż we Włoszech, ale jak to w Holandii: uwaga na rowery, mają absolutne pierwszeństwo.
Nietypowa świątynia
Pauluskerk w dokładnym tłumaczeniu oznacza Kościół św. Pawła. Tak, ten nowoczesny budynek to kościół! Zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Williama Alsopa, jako część projektu CalypSO, czyli futurystycznego, apartamentowca tuż obok. Pauluskerk powstał w miejscu starego kościoła pod tą samą nazwą, który od późnych lat 50. znany był z tego, że wspierał bezdomnych i uchodźców. Także dziś w nowoczesnym Pauluskerk jest przestrzeń noclegowa dla potrzebujących i tych bez dachu nad głową.
Mauritsweg 20
Restauracja Op Het Dak
Na siódmym, ostatnim piętrze dość niepozornego budynku od niedawna działa znakomita restauracja. W otwartej kuchni gotuje kilka kobiet, jedzenie jest super świeże, wegetariańskie i pyszne. Ze wszystkich stron są okna, więc jest jasno, a zarazem bardzo domowo i przytulnie.
Na dachu, obok tarasu, urządzono miejski ogród (warzywa, owoce, zioła, ule), z którego, na ile jest to możliwe, pochodzą produkty do restauracji. Ogród jest częścią miejskiego projektu rewitalizacji, o którym piszemy przy okazji żółtego mostu (6). Restauracja serwuje śniadania i lunche, od środy do niedzieli.
Schiekade 189, 7 piętro
Museum Boijmans Van Beuningen
Jedno z kilku wybitnych muzeów skupionych w Museumpark (obok jest Muzeum Architektury, Historii Naturalnej i Kunsthaus, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej). Już od wejścia zwraca uwagę bardzo kreatywną szatnią w formie samoobsługowej, podwieszanej karuzeli. Sztuka i design przewijają się tu zresztą wszędzie, np. w muzealnej restauracji czy toalecie (Toilet Unit 1999, Atelier Van Lieshout). Poza tradycyjnym malarstwem i dziełami takich artystów jak Bosch, Rembrandt, van Gogh, Mondrian czy Dali, są też wystawy czasowe i klasyki światowego designu.
Museumpark 18
King Kong Hostel i Ani & Haakie Hostel
Na liczne, coroczne nagrody (Best hostel design, Best hostel w Holandii, Best hotel concept), King Kong zdecydowanie zasłużył. Zlokalizowany na modnej ulicy pełnej barów i sklepów, trzy minuty od Museumpark. Butikowy wystrój i nie hostelowy klimat (każdy pokój zaprojektował inny lokalny artysta, w każdym pokoju jest też łazienka!), hamaki, większość udogodnień za darmo i przyjazna, ogarnięta obsługa. Hostel Ani & Haakie mieści się blisko dworca, bardziej dla młodych backpackersów, ze świetnym patio/ogrodem i stołem do ping ponga.
Witte de Withstraat 74, Coolsestraat 47-49
Sklep Vintage & Labels by Hendrikus
Najlepszy sklep vintage w mieście, malutki, ale pełen perełek zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Poza ciuchami są rękawiczki, torby, okulary i buty. Właściciel Henk (na zdjęciu) na co dzień ma inną pracę, a sklep to jego hobby. Henk jeździ po Europie i wyszukuje ciuchy - wśród metek Leonard Paris, Yves Saint Laurent, Christian Dior, Cacharel i wiele innych sław. Zwraca szczególną uwagę na jakość materiału i dobre uszycie. Ma do tego nosa, a ceny są bardzo przystępne.
Pannekoestraat 35a
Most Luchtsingel
Luchtsingel oznacza kanał powietrzny. Żółty, drewniany, prawie 400-metrowy most łączy centrum z północną częścią Rotterdamu, m.in z nowym parkiem Pompenburg czy starą stacją Hofplein, w której arkadach powstały kawiarnie, restauracje i sklepy. Most jest częścią ciekawej rewitalizacji trochę zapomnianej dzielnicy. Zaprojektowany przez studio ZUS, jest pierwszą na świecie realizacją w publicznej infrastrukturze, na którą zebrano fundusze przez crowdfunding (finalnie dołożyło się też miasto).
Schiekade 189-203
Hala targowa
Imponująca hala targowa, zaprojektowana przez grupę MVRDV, otwarta w 2014 roku, szybko stała się flagowym budynkiem Rotterdamu. Stoiska z jedzeniem z wszelkich zakątków świata. Można zjeść na miejscu lub zrobić zakupy do domu. Na zewnętrznych ścianach "podkowy" znajduje się prawie 230 apartamentów. Fasada stworzona ze szkła i stalowych prętów jest największą tego typu konstrukcją w Europie! Wewnątrz, na 11 000 m2 dachu i ścian rozpościera się grafika autorstwa Arno Coenena pt. Horn of Plenty, przedstawiająca warzywa, owoce, nasiona, kwiaty i owady w wersji makro.
Ds. Jan Scharpstraat 298
Domy Kubuswoningen
Sensacyjny projekt Pieta Bloma z 1984 roku. 38 sześciennych domków o powierzchni 100m kw. każdy, których ściany i okna pochylone są pod kątem prawie 55 stopni. Rotterdam z lasu żółtych domków słynie - kiedy powstały, zostały wykupione na pniu. Okazały się jednak trudne do zagospodarowania, a mieszkańców męczyły tłumy turystów, którzy przychodzili je oglądać. Obecnie mieści się tu hostel i muzeum Kijk-kubus - jeden pokazowy domek, gdzie widać jak mogłoby wyglądać życie w tym nietypowym mieszkaniu.
Wilhelminakade 135
Najlepsze frytki w mieście
Zdrowe i najpyszniejsze frytki w Rotterdamie. Organiczne ziemniaki krojone i smażone
"na żywo". Ekologiczne opakowania rożki z przegródką na majonez lub ketchup. Obsługa przesympatyczna, a frytki można skonsumować na jednej z drewnianych huśtawek. Pomms trudno przegapić, bo trójkątny kiosk jest naprzeciwko najbardziej znanego domu handlowego De Bijenkorf.
Coolsingel 107B
Bar i restauracja Vessel 11
Bar i restauracja na brytyjskim statku z 1951 roku, popularne zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. Muzyka na żywo, koncerty i DJ-e. Tradycyjna, angielska kuchnia (English breakfast, fish and chips czy sunday roast!) i duży wybór piw. Przy cieplejszej pogodzie fajnie siedzi się na pokładzie. Można też wynająć pływające jacuzzi na 8 osób i zrobić sobie private party w zatoce!
Wijnhaven 101
Galeria Posse espressobar
Właściciel Paul Posse to fotograf i kolekcjoner fotografii. Na ścianach zdjęcia, stare tablice i rowery (które można kupić, jak zresztą większość elementów wystroju!). Świetna kawa, jedzenie, sklep z albumami, książkami, ciekawe eventy. To wyjątkowo klimatyczne miejsce, które naprawdę warto odwiedzić - do dzielnicy Katendrecht można się dostać wodną taksówką lub spacerem przez most.
Veerlaan 13
Restauracja Fitzgerald
Fitzgerald, której nazwa pochodzi od Francisa Scotta Fitzgeralda, poleca przewodnik Michelin. Za piękny wystrój, a w szczególności włoskie marmury, wielkie okna i meble vintage. Za bardzo doświadczoną i przyjazną obsługę oraz wybitną, nowoczesną i różnorodną kuchnię. Nic dodać, nic ująć. Fitzgerald dopracowany jest w każdym aspekcie. Menu zmienia się co miesiąc, często wedle sezonowych produktów. Restauracja znana jest też ze świetnej selekcji win i koktajli.
Naprzeciwko restauracji mieści się pięknie zaprojektowany hotel citizenM.
Gelderseplein 49
Rotterdam Central Station
Nietypowa bryła Dworca Głównego to pomysł grupy CS, we współpracy z Benthem Crouwel Architects, MVSA Meyer en Van Schooten Architecten i West 8. Otwarty oficjalnie w 2014 roku przez samego króla Willema-Alexandra dworzec obsługuje obecnie 100 000 pasażerów, a w ciągu 15 lat ma ich być 300 000! We wnętrzu drewno, które bardzo ociepla, na zewnątrz dach
ze stali nierdzewnej. Dworzec jest bardzo przestronny, jasny i przyjazny.
Stationsplein 1
Sklep Groos Rotterdam
Groos sprzedaje tylko wyroby holenderskich artystów i rzemieślników, z których można być dumnym, bo słowo Groos oznacza dumę. Tak brzmi motto założycieli sklepu i zdecydowanie dopięli swego. Co jedna rzecz to lepsza. Świetna jakość, pomysłowe i jedyne w swoim rodzaju. Plakaty, zegarki i biżuteria, ciuchy, ceramika, lampy, rzeczy dla dzieci, produkty spożywcze. Na prezent dla kogoś lub dla siebie, z Rotterdamu, najlepsze!
Schiekade 203
Hotel Nhow
De Rotterdam "vertical city" complex, czyli kompleks budynków, w którym mieści się hotel to absolutna ikona architektury, projekt słynnego, holenderskiego architekta Rema Koolhaasa z grupy OMA. Koolhaas zaprojektował także wnętrze hotelu. Nowoczesny, czterogwiazdkowy Nhow ma imponujący widok na most Erasmus i panoramę Rotterdamu. Oferuje 278 jasnych, minimalistycznie urządzonych pokoi z łazienkami w przeszklonych kubikach. Słynie także z wysokiego na 30 metrów baru z tarasem oraz promocji artystów w przestrzeniach hotelowych.
Wilhelminakade 137
Restauracja Fenix Foof Factory
Czyli w wolnym tłumaczeniu Fabryka Jedzenia. Kilku lokalnych producentów połączyło siły i w industrialnej hali stworzyli ciekawe miejsce, gdzie można zjeść lub kupić zdrowe, lokalne produkty na wynos. Jest pyszne pieczywo i ciasta, marokańskie specjały, sery, mięso, kawa, owoce i warzywa. Producenci chętnie o nich opowiadają i organizują warsztaty. Warto usiąść na zewnątrz, z widokiem na rzekę Maas i Hotel New York.
Veerlaan 19D
- Więcej o:
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Wnętrza PRM Concept Store w warszawskiej Fabryce Norblina
Paloma Inn - space age bistro na Poznańskiej w Warszawie
Wnętrza studia OTO film
Wnętrzarska perełka – Nobu Hotel Warsaw Roberta De Niro
Praga - miasto o wielu twarzach
Nowy hotel ibis Styles Warszawa City
Designerskie wnętrza hotelu Number One w Gdańsku