Karta płatnicza na wakacje. Osiem rzeczy, które warto wiedzieć o plastikowym pieniądzu
Karty kredytowe przydają się zarówno podczas krajowych jak i zagranicznych wyjazdów. Co warto wiedzieć o plastikowym pieniądzu? - podpowiadają eksperci firmy Mastercard
Rodzaj karty płatniczej
Na wyjazd warto wziąć dwie karty płatnicze - debetową i kredytową. Przykładowo wypożyczalnie samochodów czy hotele żądają przedstawienia karty kredytowej jako formy poręczenia i mogą nie akceptować kart debetowych. Jednocześnie, ze względów bezpieczeństwa, na spacery i wycieczki lepiej nosić w portfelu tylko jedną kartę, a pozostałe przechowywać w bezpiecznym miejscu np. hotelowym sejfie.
Wypłata z bankomatów za granicą
Wyjeżdżając za granicą najlepiej część gotówki wymienić przed wyjazdem. Gdyby jednak pojawiła się konieczność wypłaty pieniędzy z bankomatu za granicą należy sprawdzić jakie są koszty transakcji w naszym banku. Te mogą być wysokie.
Chargeback - możliwość reklamacji
Płacenie kartą daje zabezpieczenie w formie usługi chargeback. Dzięki niej nabywamy prawo do złożenia reklamacji w banku, jeśli opłacona kartą usługa nie została wykonana, bądź też była wykonana wadliwie albo niezgodnie z zamówieniem.
Przykład: jeśli hotel w czasie wyjazdu nie będzie spełniał obiecanego standardu, chargeback umożliwi skorzystanie ze ścieżki reklamacyjnej w banku.
Usługi dodatkowe
Posiadacze kart mogą wykupić ofertę ubezpieczenia lub assistance w banku. Niektóre karty kredytowe - zwykle te droższe - oferują ubezpieczenia w pakiecie.
Karty i numery PIN pod ochroną
Bezpieczne płacenie wymaga chronienia karty, a także kodów PIN i CVC/CVV, tak żeby nikt niepowołany nie mógł ich wykorzystać do uzyskania dostępu do naszego konta bankowego.
Zdarza się, że pracownicy hoteli skanują karty gości lub żądają podania numeru PIN bądź CVC/CVV - takie działanie jest niezgodne z podstawowymi zasadami i nie wolno się na nie zgadzać. Kodu PIN nie należy zapisywać w widocznym miejscu, w szczególności na samej karcie czy w portfelu, a karty powinno się przechowywać w bezpiecznym miejscu. Tak jak w domu, również w czasie wakacyjnego wyjazdu nie należy tracić karty z oczu, a przy płaceniu mieć zawsze terminal płatniczy w zasięgu wzroku. Dlatego bezpieczniejsza jest płatność zbliżeniowa, ponieważ karty nie trzeba oddawać kasjerowi: płacąc mamy kartę w dłoni.
Wymiana walut
Płacąc za granicą pokrywamy koszt przelutowania. Przed wyjazdem warto sprawdzić w banku, ile on wynosi. Niektóre polskie banki wprowadziły już karty walutowe. Pozawalają one korzystać ze środków zgromadzonych na różnych kontach w banku, prowadzonych w różnych walutach. Osoby, które nie lubią niespodzianek powinny w zagranicznym sklepie zapytać o usługę Dynamic Currency Conversion (DCC) - dzięki niej terminal płatniczy automatycznie rozpozna walutę, z którą powiązana jest karta. W efekcie sprzedawca będzie mógł zaproponować rozliczenie transakcji w złotówkach.
Płatności za rezerwacje online
Wyjeżdżając na wakacje, coraz więcej usług turystycznych rezerwujemy przez internet. Dlatego warto pamiętać o zasadach bezpiecznego płacenia kartą online, takich jak korzystanie tylko z zaufanych stron WWW, serwisów płatniczych i oprogramowania. Najbezpieczniejszym, a jednocześnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest zapisanie danych twoich kart płatniczych w tzw. portfelu cyfrowym, takim jak Masterpass. Jest to aplikacja, która pozwala zapisać i zakodować w niej dane karty. Dzięki temu nie są udostępniane sklepowi online i trudniej je wykraść, a jednocześnie nie wymagają wpisywania danych karty przy każdej transakcji. Karta przetargowa: bezpieczeństwo i wygoda Często podkreśla się, że, patrząc z perspektywy turysty, płacenie podczas wakacji kartą jest wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż gotówka.
Zniknięcie karty
Gdy karta płatnicza zagubi się lub zostanie ukradziona, kartę należy możliwie szybko zastrzec. Można skorzystać w tym celu z ogólnopolskiego numeru +48 828 828 828 lub strony zastrzegam.pl. Serwis współpracuje ze wszystkimi bankami w Polsce. W telefonie komórkowym warto mieć zapisany numer do infolinii banku lub ogólnopolski numer do systemu ?Zastrzegam?.
- Więcej o: