Łazienka doskonała
Urządzanie łazienki to jedno z najważniejszych zadań podczas wyposażania mieszkania i domu. Choć jest ona zazwyczaj niewielkim pomieszczeniem, jej funkcjonalność i estetyka mają ogromny wpływ na komfort codziennego życia. Jak więc urządzić łazienkę, by była zarówno praktyczna, jak i piękna?
Urządzanie łazienki to proces wymagający przemyślenia wielu aspektów – od funkcjonalności po estetykę. Kluczem do sukcesu jest dokładne planowanie i wybór odpowiednich materiałów oraz urządzeń. Łazienka powinna być nie tylko piękna, ale przede wszystkim praktyczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Ma być również miejscem, w którym przyjemnie będziemy spędzać czas.
Aranżację nowej łazienki coraz częściej przeprowadzamy przy wsparciu profesjonalistów: architekta, doradcy handlowego oraz wykonawcy. Jednak zanim rozpoczniemy współpracę, warto przemyśleć nasze oczekiwania względem łazienki. Najważniejszą kwestią będzie odpowiedź na pytania związane z tym, jakie funkcje ma pełnić? Czy będzie to łazienka, z której będą korzystały dzieci lub osoby starsze? Czy chcemy mieć w niej wannę, a może prysznic? Czy ustawimy tu pralkę? Te kwestie pozwolą nam na odpowiednią organizację przestrzeni oraz dopasowanie wielkości poszczególnych stref.
Wybierz styl łazienki
Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego stylu aranżacyjnego łazienki. Dzięki temu ograniczymy zakres poszukiwań łazienkowych sprzętów, a tym samym oszczędzimy czas. Przy wyborze najlepiej kierować się własnymi preferencjami, a nie aktualnymi trendami. Zdecydujmy się na styl, w którym dobrze będziemy się czuć pamiętając, że ma nam służyć przez wiele kolejnych lat. Przyjrzyjmy się ulubionej kolorystyce wnętrz, kształtom wyposażenia i materiałom, np. łazienka w stylu loftowym będzie minimalistyczna i zdominowana przez mocniejsze kolory oraz surowe wykończenia. Świetnie sprawdzi się w niej nowoczesna, podtynkowa armatura. Natomiast wnętrze kąpielowe zdominowane przez naturę, utrzymane będzie w jasnych tonach z elementami drewna lub kamienia.
Zapewnij sobie komfort
Przy planowaniu łazienki bardzo ważne jest zachowanie właściwych odległości pomiędzy elementami wyposażenia, jak również ich montaż na odpowiedniej wysokości. Warto zapoznać się z tymi wartościami, by na etapie współpracy z projektantem lub wykonawcą uniknąć rozczarowania spowodowanego niemożliwością ustawienia we wnętrzu wymarzonych sprzętów. Szczególnej uwagi wymagają małe łazienki. Optymalizacja takiej przestrzeni wymaga zarówno dobrze dobranego wyposażenia i przemyślenia kwestii wielkości wanny, prysznica czy strefy przechowywania, ale także zastosowania projektowych rozwiązań, które optycznie powiększą przestrzeń. Wśród nich warto wymienić np. duże lustra oraz jasne kolory.
Na tym etapie warto także przemyśleć, z jakich materiałów powinny być wykonane łazienkowe sprzęty. Czy ma być to naturalna ceramika, stal, drewno, kamień, a może konglomeraty? To wszystko będzie miało wpływ na późniejsze użytkowanie – zarówno pod względem trwałości, jak i czyszczenia oraz pielęgnacji.
Zadbaj o ekologię
Myśląc o urządzeniu łazienki koniecznie weźmy pod uwagę kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Dobrze, kiedy świadoma troska o losy naszej planety, jest częścią codzienności. Zwróćmy uwagę na to, z jakich materiałów wykonane są produkty łazienkowe. Czy po użytkowaniu uda się je bez problemu poddać recyklingowi? Skąd pochodzą wybrane elementy i jak długą drogę musiały pokonać, by dotrzeć do naszej łazienki? Do tego wątku warto dodać także wybór baterii oszczędzających wodę. Montując poszczególne modele ograniczamy nie tylko wylewane litry, ale i pieniądze. Ta armatura pozwoli zaoszczędzić nawet do 50% ilości zużywanej wody w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.
Wybierz umywalkę
To, na jaki typ umywalki się zdecydujemy, jest tak naprawdę kwestią naszych indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że umywalki do postawienia na blat są bardziej wyeksponowane, dzięki czemu stanowią mocniejszy akcent w całej aranżacji. Model zaokrąglony doda przy tym naszej łazience lekkości i łagodności, z kolei prostokątny lub kwadratowy podkreśli jej nowoczesny, wyrazisty, industrialny sznyt. Szeroki wybór modeli sprawia, że z łatwością można wybrać produkt funkcjonalny i ergonomiczny, a do tego nowoczesny i atrakcyjny wizualnie.
Przyjmuje się, że na umywalkę potrzebujemy minimum 70 cm, żeby można było z niej swobodnie korzystać podczas codziennych czynności tj. mycie zębów, golenie czy suszenie włosów. Optymalna szerokość umywalki klasycznej lub meblowej wynosi zatem 60-70 cm (plus po 5 cm z każdej strony). Te stawiane na blat, podwieszane lub wpuszczane mogą być węższe, nawet o średnicy 40-45 cm. Wszystko za sprawą tego, że część funkcji przejmuje blat, na którym umieszczony jest produkt. Aby dobrze nam się korzystało z ceramiki, pamiętajmy, że węższa umywalka powinna być głębsza, natomiast płytsza - nieco szersza. Rynek oferuje zarówno modele klasyczne, dostępne z otworem na baterię lub bez niego, a także umywalki z powierzchnią odkładczą i wiele rodzajów umywalek stawianych na blat.
Wybierając ceramikę, możemy zdecydować się na modele instalowane do ściany, które można montować z dopasowanym zestawem mebli łazienkowych.
Kompleksowe wyposażenie łazienki
Aranżacja łazienki wymaga nie tylko wyczucia estetycznego. Potrzeba tu także sporej dawki wiedzy. Szczególnie w zakresie doboru materiałów przeznaczonych do przestrzeni wilgotnych, jak również parametrów związanych z montażem poszczególnych elementów. Ogromnym ułatwieniem przy wyposażaniu łazienki są gotowe, rozbudowane serie produktowe. Często spotykamy kolekcje ceramiki, które składają się z kilku modeli umywalek i misek wc. Wybór elementów z tej samej serii to nie tylko gwarancja estetycznej spójności. Decydując się na ceramikę z jednej linii, mamy pewność, że wybraliśmy sprzęty w tym samym odcieniu bieli i z taką samą warstwą szkliwa. Praktyczne względy dotyczące designu i użytkowania warto wziąć pod uwagę także podczas zakupu armatury łazienkowej. To bardzo istotna część wyposażenia – głównie ze względu na częstotliwość użytkowania, a także ilość wylewanej wody. Przy wyborze baterii należy zatem wziąć pod uwagę jakość użytych do ich wykonania materiałów, okres gwarancji i rozwiązania eko. Spójne wzornictwo wszystkich wybranych do łazienki elementów armatury zapewni estetyczną harmonię.
Nie zapomnij o lustrze
Strefa umywalkowa z lustrem stanowi reprezentacyjny element całej łazienki. To ona nadaje styl pomieszczeniu, przyciąga wzrok tuż po wejściu. Odpowiednio dobrana szafka z umywalką oraz lustro są kluczem do aranżacji. Często też determinują wygląd pozostałych urządzeń jak wanna, prysznic czy miska wc.
Lustro może stanowić element ozdobny. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się na lustrzane tafle w ozdobnej ramie, albo zlicowane z płytkami. W dużych salonach kąpielowych efektownie prezentować się będą lustra o nietypowych kształtach.
W mniejszej łazience najlepiej sprawdzą się duże lustra, które optycznie powiększą przestrzeń. Jednakże samo lustro nad umywalką powinno pełnić dodatkowe funkcje i zapewniać miejsce na przechowywanie łazienkowych akcesoriów czy kosmetyków. Przestrzeń wokół lustra możemy urozmaicić akcesoriami takimi jak półki, przyborniki, haczyki czy mniejsze lusterko.
W niewielkich i wąskich łazienkach sprawdzą się poziome lustra, które optycznie poszerzą pomieszczenie. Natomiast pionowa lustrzana tafla sprawi, że łazienka będzie wydawała się wyższa.
Kształt i obramowanie lustra powinniśmy dobrać również do stylu, w jakim urządzamy łazienkę. Proste formy idealnie wpasują się w styl nowoczesny, metalowe ramy zaś uzupełnią loftowe aranżacje. Ponadczasowy urok stylu klasycznego podkreśli lustro w drewnianej ramie, a model ze złotym lub srebrnym wykończeniem będzie idealnym akcentem w stylu modern classic czy glamour.
Bez względu na to, jaki model lustra wybierzemy, pamiętajmy, że warto umieścić je minimum 20 cm nad umywalką. Dzięki temu nie zabrudzimy go podczas korzystania z umywalki. Ważne też, by jego środek wypadał na wysokości ok. 165 cm od poziomu podłogi.
Toaleta dla wymagających
Komfortowe korzystanie ze strefy wc zapewni odpowiednia miska ustępowa. Powinna być umocowana na takiej wysokości, aby osobie starszej było łatwo na niej usiąść. Warto, aby miska znajdowała się nieco wyżej – ułatwi to seniorowi zarówno siadanie, jak i wstawanie. Bardzo dobrym pomysłem będzie też zainstalowanie uchwytów i poręczy: w ścianie, stelażu lub podłodze. Warto pamiętać, że z łazienki przystosowanej do potrzeb osób starszych będą zadowoleni nie tylko sami seniorzy, ale np. wysokie osoby.
Warto zdecydować się na miskę o wydłużonym kształcie. Taki model ułatwi przesiadanie się na niego z wózka lub balkonika. Dobrym rozwiązaniem będzie też skompletowanie miski z odpowiednią deską klozetową lub siedziskiem – obydwa akcesoria zapewnią maksymalnie bezpieczne korzystanie z toalety.
Dużym ułatwieniem będzie z pewnością toaleta myjąca. Można w niej regulować temperaturę i intensywność strumienia wody, a także powietrza suszącego. Dzięki temu nie ma potrzeby przesiadania się na bidet. Z kolei specjalny moduł skutecznie odświeża zanieczyszczone powietrze.
Drzwi dla odważnych, czyli efektowne dopełnienie aranżacji
Ważnym elementem wykończenia wnętrz są drzwi, które w ciekawy sposób dopełnią aranżację. Dzięki designerskim wzorom, nietypowemu pokryciu czy pomysłowym rozwiązaniom skrzydła i ościeżnice wprowadzą do domu powiew nowoczesności, umiejętnie wydobywając wyjątkowość aranżacji.
Pomysłowe rozwiązania są mile widziane w każdym domu. Jednym z nich mogą być drzwi, które dzięki odpowiednim akcesoriom mogą służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Można je spersonalizować, umieszczając na ich powierzchni wieszaki, półki, kieszonki czy lustro. Będą zatem świetnym dopełnieniem wnętrz dla indywidualistów, ceniących dopasowane pod nich wyposażenie.
Klasyczny dylemat – wanna czy prysznic?
Obecnie modne są wanny wolnostojące, a ich wielkość dobieramy do wymiarów pomieszczenia. Wannę możemy umiejscowić nawet w niedużych łazienkach, ponieważ na rynku dostępne są modele o mniejszych wymiarach, najczęściej o długości 160 cm. Możemy ją również postawić przy ścianie, tylko wtedy musimy mieć na uwadze, że mycie łazienki zostanie utrudnione
Poszukując nowych, interesujących wizualnie rozwiązań, możemy zdecydować się na modele o różnym kształcie. W łazienkach spotkamy nie tylko narożne wanny, ale również przełamywane, koliste czy nawet w kształcie serca. Pamiętajmy jednak, że niestandardowe rozwiązania wymagają nieco więcej przestrzeni.
Dodatkowo możemy zastosować zabudowy – na przykład poprzez płytki, płytę meblową, lub też korzystać z wanny w połączeniu z parawanem. Warto też zwrócić uwagę na oszczędność wody przy użyciu prysznica. Kąpiąc się w wannie zużywamy około 120-150 litrów wody, w przypadku prysznica jest to około 40 litrów.
Z kolei modne obecnie prysznice „walk in” nie zawsze sprawdzają się w naszym klimacie. Ze względu na to, że jest to otwarta przestrzeń, ciepło i para umykają, przez co odczuwamy większy chłód. Część ciepła możemy zatrzymać, jeśli zastosujemy szerszą szybę. Przy standardowych szerokościach – 60 lub 70 cm – niestety para zdecydowanie szybciej umyka. W przypadku miłośników dłuższych pryszniców wypełnionych wieloetapową rutyną pielęgnacji, idealne będą zamknięte kabiny.
Pomyśl o przechowywaniu
W większości mieszkań łazienka, czasem nieduża, musi przyjąć na siebie rozmaite zadania, zdarza się, że i pralni, i pomieszczenia gospodarczego. By mimo wszystko była funkcjonalna, a zarazem estetyczna, kwestię przechowywania warto starannie zaplanować.
Przed wykończeniem łazienki należy przyjrzeć się ilości kosmetyków, przyborów, ręczników, chemii gospodarczej, itp. To ułatwi nam ustalenie, ile potrzebujemy miejsca, by pomieścić wszystko, co jest nam na co dzień niezbędne. Następnie przeanalizujmy pomieszczenie pod kątem przestrzeni odpowiedniej na umieszczenie w niej schowków. Możliwości jest wiele. Płytka, ale duża szafka za lustrem, głębokie szuflady pod umywalką, zabudowa nad WC. Najbardziej użyteczna będzie szafa, niekoniecznie wnękowa. Najłatwiej jest wolne miejsca w łazience zagospodarować sięgając po meble na miarę i systemy przechowywania, które można skonfigurować pod konkretne potrzeby. To pozwoli w pełni wykorzystać każdy centymetr wolnej i dostępnej powierzchni.
Architekt na pewno doradzi nam, jak wykorzystać wąskie przestrzenie nad zabudową toalety czy gdzie można wstawić praktyczną kolumnę meblową, która pomieści np. ręczniki.
Wybierz grzejnik
Wybierając grzejnik do łazienki powinniśmy uwzględnić wszystkie funkcje, jakie ma on pełnić. Poza podstawową funkcją grzewczą ważny jest także tzw. komfort termiczny, czyli możliwość szybkiego podniesienia ciepłoty w pomieszczeniu, tak by w krótkim czasie i przy minimalnym zużyciu energii, uzyskać pożądaną temperaturę. Szybkie, wydajne i ekonomiczne sterowanie ciepłem oraz jego równomierną dystrybucję zapewnią indywidualnie dopasowane do każdego modelu termostaty, czy programatory. Możliwość dokładnego regulowania lub ustawiania w zależności od potrzeb temperatury w łazience zapewnia równomierne odczucie ciepła przed i podczas brania prysznica czy kąpieli w wannie, ale także unormowanie wilgotności powietrza, tak by w trakcie korzystania z niej nie parowały lustra czy ścianki kabiny. Dodatkowo grzejnik w łazience powinien posłużyć nam do szybkiego wysuszenia ręczników czy niedużego prania. Nie zapominajmy przy tym, że jest on znaczącym elementem wystroju. Grzejnika w łazience po prostu nie da się ukryć. Dlatego powinien on pełnić także funkcje dekoracyjne, przykuwać uwagę ciekawym wzornictwem, być ozdobą wnętrza.
Pomaluj ściany i sufity
Łazienka to pomieszczenie, które jest narażone na działanie wilgoci i zabrudzenia. Dlatego do malowania ścian w tego typu wnętrzach warto wybrać farby, które ułatwią utrzymanie ich w dobrej kondycji. Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę.
- Klasa zmywalności. O faktycznej odporności w tym zakresie informują odpowiednie normy m.in. europejska norma PN-EN 13300, która dzieli farby na 5 klas. Im wyższa klasa, tym lepiej powłoka zniesie czyszczenie ewentualnych plam. Pierwsza, najwyższa klasa oznacza, że nawet po 200 cyklach szorowania na mokro, ubytek grubości powłoki wyniesie mniej niż 5 mikrometrów, co w praktyce jest niemal niezauważalne. Oznaczone tą klasą farby są zatem wyjątkowo trwałe.
- Plamoodporność. Na rynku dostępne są farby o ponadprzeciętnych plamoodpornych właściwościach. Tworząc hydrofobową powierzchnię odpychają płynne zabrudzenia, zapobiegając powstawaniu uporczywych plam. Są one przy tym kilkanaście razy bardziej odporne na szorowanie niż standardowe farby (wg polskiej normy PN-C81914) i nie tracą efektownego matowego wykończenia nawet przy wielokrotnym czyszczeniu.
- Odporność na działanie pleśni. By zapobiec pojawieniu się wykwitów pleśni na ścianach, do narażonych na wilgoć pomieszczeń warto wybrać farbę, która charakteryzuje się zwiększoną odpornością na rozwój grzybów.
- Więcej o:
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Jak suszyć ubrania zimą? Praktyczny poradnik na chłodniejsze miesiące
Łazienka doskonała
10 trendów łazienkowych na 2025 rok – co będzie modne?
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza