Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna, drzwi i bramy: jak je dobrać w zestaw?

Opracowanie Iwona Szczepaniak, Ewa Pietruszczak

Budując dom, można osiągnąć ciekawy efekt umiejętnie dobierając kolory okien, drzwi i bramy garażowej do elewacji. Najlepiej byłoby, gdyby tworzyły one harmonijną całość. Warto więc wiedzieć, jakimi zasadami się przy tym kierować.

Elewacja: jasny tynk z fragmentami obłożonymi drewnem; Dach: czerwony, zbliżony do koloru drewna; Okna i drzwi: profile i skrzydła zbliżone do barwy drewna; Brama garażowa: biała, dopasowana do barwy tynku elewacyjnego
Elewacja: jasny tynk z fragmentami obłożonymi drewnem; Dach: czerwony, zbliżony do koloru drewna; Okna i drzwi: profile i skrzydła zbliżone do barwy drewna; Brama garażowa: biała, dopasowana do barwy tynku elewacyjnego
Fot.: stolbud

Zewnętrzna kolorystyka domu decyduje o jego ostatecznym wizerunku. Największe znaczenie mają ściany zewnętrzne i połacie dachowe. To do nich zwykle dobiera się pozostałe elementy – także okna, drzwi i bramę garażową. Ich niewłaściwy kolor lub wzór może zniweczyć efekt stworzonej przez architekta wizji domu.

Okna, drzwi, brama garażowa, pokrycie dachu, elewacja, a nawet ogrodzenie – wszystkie te elementy powinny być spójne. Dlatego warto kierować się zasadą „od ogółu do szczegółu”, niezależnie od tego, czy dom ma formę nowoczesną czy tradycyjną. Najważniejsze, by zmieścić się w ramach jednej konwencji, która pasuje stylistycznie do architektury budynku. Nie jest to jednak łatwe i zwykle przysparza sporo kłopotów. Kolory domu zwykle wybieramy, kierując się emocjami, upodobaniami i zasobnością portfela, nie zdając sobie sprawy, że możemy nadać elewacji zupełnie nowy wymiar – ukryć w niej stolarkę lub ją wyróżnić. Pytanie tylko, w jaki sposób zestawić ją z pozostałymi elementami elewacji, by zyskała nietuzinkowy wygląd, a cała posesja stała się wysmakowaną kompozycją.

Dodatkowo podczas wybierania okien i drzwi powinniśmy pamiętać, jak ważne są ich kolory w aranżacji wnętrz. „Budują” one przestrzeń i optycznie wpływają na metraż. Barwy umiejętnie dobrane do stylu i kolorystyki pomieszczenia potrafią podkreślić aranżację wnętrza i sprawić, że nabierze ono charakteru. Dlatego jeszcze przed zakupem dobrze jest spojrzeć na przestrzeń kompleksowo; dopiero po uwzględnieniu wszystkich elementów i detali tworzących styl i klimat wnętrza (w tym właśnie dopasowania koloru okien i drzwi do dużych powierzchni ścian i posadzek) możemy powoli snuć plany o zakupie wyposażenia.

Wybierając stolarkę do naszego domu, nie możemy kierować się wyłącznie estetycznym wyglądem. Dobre okno, drzwi i brama muszą łączyć także takie cechy jak energooszczędność, bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Największy problem związany z komponowaniem zewnętrznej kolorystyki domu pojawia się w momencie wyboru elementów, które mamy do siebie dopasować. Jak stworzyć z kolorów idealne połączenia, które nadadzą fasadzie budynku stylowy wygląd? Na zdjęciach prezentujemy wzorowe zestawienia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna, drzwi i bramy: jak je dobrać w zestaw?