Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne: którędy je poprowadzić

Odpowiada Bogusław Zender

Odpowiednio wczesne zaplanowanie podłączenia domu do konkretnych instalacji, w tym do wody i kanalizacji, jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy mamy w planach budowę domu niepodpiwniczonego.

Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne
Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne
fot. Tomasz Krakowczyk

Na wiosnę 2017 roku szykuję się do budowania niepodpiwniczonego domu parterowego z poddaszem użytkowym. W jego części znacznie oddalonej od ulicy znajduje się pomieszczenie gospodarcze. Tam umieszczone zostaną wszystkie urządzenia instalacyjne, takie jak kocioł z zasobnikiem czy wodomierz. Do tego pomieszczenia będzie przylegać łazienka, za to kuchnia będzie od niego znacznie oddalona. W przyszłości planuję dobudowanie do domu garażu, graniczącego ze ścianą pomieszczenia gospodarczego. Jak w takiej sytuacji doprowadzić do budynku instalację kanalizacyjną i wodną – do pomieszczenia gospodarczego bezpośrednio z zewnątrz, czy też pod budynkiem? Wojciech B.

Przyłącze wodociągowe

Można je doprowadzić od zewnątrz bezpośrednio do pomieszczenia gospodarczego, w którym będzie umieszczony wodomierz. Przewód może być w przyszłości zakryty podłogą garażu, pod warunkiem że nie znajdą się pod nim połączenia przewodu wodociągowego (mufy, złączki, kolana) – miejsca te są bowiem narażone na przecieki, pęknięcia i awarie.

Przewód przyłącza wody, zgodnie z przepisami, układa się 0,4 m poniżej strefy przemarzania, czyli minimum 1,4-1,6 m poniżej poziomu terenu. Najczęściej stosuje się do tego rury z polietylenu. Dostarczane są one przez producentów w zwojach. Dlatego na odcinku pionowym trzeba je zwykle usztywnić, aby ustabilizować ich pozycję podczas wylewania podkładu betonowego. Jako usztywnienie, które jednocześnie pełni funkcję osłony, wykorzystuje się kawałek przewodu z PVC o większej średnicy. W domu bez piwnic rurę przyłącza prowadzi się pod ławą fundamentową. Instalację ciepłej i zimnej wody można rozprowadzić dwojako: w warstwie ocieplenia nad lub pod wylewką betonową podłogi na gruncie, bądź później w bruzdach ściennych.

Przyłącze do kanalizacji

W przypadku takiego usytuowania budynku i planowanej rozbudowy, lepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie rury kanalizacyjnej pod budynkiem. Zmniejszy to długość podejść do przyborów sanitarnych oraz ochroni przyłącze przed zamarzaniem.
Układając podłączenie kanalizacyjne, należy kierować się następującymi zasadami:

  • dom (a w nim urządzenia sanitarne) podłączyć do kanalizacji możliwie jak najkrótszą trasą, przewodem z minimalną liczbą kolanek;
  • ułożenie rur kanalizacyjnych dostosować do rozmieszczenia przyborów sanitarnych, a zwłaszcza miski ustępowej, do której trzeba doprowadzić rurę o dość dużej średnicy (110 mm). Należy też wcześniej rozplanować ułożenie wszystkich urządzeń sanitarnych, bo do tych na parterze doprowadza się rury kanalizacyjne w podłodze, a do urządzeń na poddaszu – pion lub kilka pionów usytuowanych w najodpowiedniejszym miejscu;
  • poziome przewody odpływowe, które potocznie określane są poziomami zamontować wewnątrz domu w zagęszczonej podsypce piaskowej. Następnie podłączyć do nich podejścia do poszczególnych urządzeń znajdujących się na parterze oraz piony wyprowadzone do wyższych kondygnacji. Optymalny spadek przewodów poziomych to około 2% (co oznacza obniżanie się rury kanalizacyjnej o 2 cm na każdym metrze), a podejść 2,5%. Dzięki temu ścieki będą mogły swobodnie spływać pod wpływem grawitacji. Trzeba pamiętać, że bardzo ważny jest odpowiedni dobór średnicy poszczególnych rur kanalizacyjnych – przy czym należy zachować warunek, by średnica podejścia nie była mniejsza od wylotu z urządzenia sanitarnego. Minimalne średnice podejścia do umywalki, wanny, brodzika, bidetu i zlewozmywaka to 50 mm, a jeśli są dłuższe niż 3 m to nawet 75 mm.

Uwaga! Obecnie nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę przyłącza wodociągowego oraz kanalizacyjnego. Nie oznacza to jednak, że mamy pełną dowolność w wykonaniu tego rodzaju instalacji.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

 

 

Skomentuj:

Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne: którędy je poprowadzić