Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kotły grzewcze - jak dbać o konserwację?

tekst Stefan Żuchowski

Niespodziewana, poważna awaria kotła, zwłaszcza zimą, spowoduje wychłodzenie pomieszczeń i zabraknie ciepłej wody w kranach. Dlatego warto systematycznie dbać o jego konserwację, aby w czasie sezonu grzewczego działał poprawnie i bezpiecznie.

W ramach konserwacji kotła kondensacyjnego fachowiec kontroluje stan połączeń elektrycznych i automatyki
W ramach konserwacji kotła kondensacyjnego fachowiec kontroluje stan połączeń elektrycznych i automatyki
Fot.: Robert Bosch

1. Kocioł gazowy
U niektórych producentów ci sami fachowcy, którzy uruchamiali kocioł, mogą potem przeprowadzać również jego konserwację. W części zaś firm inni fachowcy uruchamiają urządzenie, a inni zajmują się jego serwisowaniem. Szczegółowy zakres czynności wykonywanych podczas przeglądu jest zwykle zamieszczony w instrukcji urządzenia, czasem w karcie gwarancyjnej lub na stronie internetowej producenta.
Najpierw fachowiec powinien sprawdzić, czy kocioł kondensacyjny działa właściwie (zarówno w trakcie ogrzewania pomieszczeń, jak i wody do mycia) oraz ocenić m.in. stan filtrów, naczynia wzbiorczego, anody w zbiorniku ciepłej wody. Jeśli to konieczne, czyści wymiennik ciepła i wymienia uszczelnienia. Po ponownym montażu wszystkich elementów kotła wykonuje analizę spalin i dokonuje regulacji palnika.
Koszty. Zależą od zakresu prac i elementów, jakie zostały wymienione, na przykład uszczelnienia, elektrody kontrolne czy wkłady filtrujące. Zwykle jest to 250-400 zł.

2. Kocioł na paliwa stałe
Jeśli eksploatujemy tego typu kocioł, musimy regularnie czyścić wymiennik ciepła z nagromadzonych osadów, spieków paliwa, a także substancji smolistych. W obecnie produkowanych urządzeniach dostęp do wymiennika jest łatwiejszy dzięki drzwiczkom rewizyjnym. Ponadto, co najmniej raz w roku powinniśmy wezwać serwis, aby dokonał pełnego przeglądu urządzenia, który obejmuje czyszczenie komory spalania wraz z palnikiem i wentylatorem.
Czasami konieczna jest wizyta serwisu również w trakcie sezonu grzewczego, na przykład gdy kupimy paliwo o parametrach różniących się od poprzedniej partii węgla czy peletu. W wyniku tego może się okazać, że prędkość podawania paliwa jest zbyt mała (żar cofa się w kierunku wnętrza palnika) lub za duża (wtedy niespalone kawałki paliwa spadają do popielnika). W takiej sytuacji fachowiec musi zmienić ustawienia sterownika.
Koszty. Ich wysokość zależy od zakresu prac, a więc i konstrukcji danego kotła. Z reguły jest to co najmniej 250 zł plus koszty dojazdu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kotły grzewcze - jak dbać o konserwację?