Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejniki do różnych pomieszczeń

opracowanie Mariusz Klim, Ewa Stroik, Beata Zielińska

W domu można zamontować różne grzejniki. Jedne polecane są do wnętrz z dużymi przeszkleniami, drugie sprawdzą się w łazience, a jeszcze inne w niedużej sypialni na poddaszu ze skosami.

how.2~cX
Jedynym śladem obecności grzejnika kanałowego w pomieszczeniu jest kratka przykrywająca specjalną wannę, w której jest on umieszczony. Do wyboru są kratki sztywne lub zwijane
Fot.: Regulus

W naszych domach – nie tylko w nowych, ale też starych, w których dokonano modernizacji instalacji centralnego ogrzewania – najczęściej montowane są stalowe grzejniki płytowe. Stanowią one ponad 50% wszystkich sprzedawanych grzejników. Najbardziej typowy model to grzejnik biały o wysokości 60 cm, który wisi na ścianie pod okiennym parapetem. Natomiast w łazience królują grzejniki drabinkowe – często w kolorze chromu, aby były dopasowane do zamontowanych tam baterii.
Jednak oferta rynkowa jest znacznie bogatsza. Do wyboru mamy urządzenia różniące się konstrukcją, materiałem, z jakich je wykonano, a także wielkością, formą i kolorem. Pamiętajmy przy tym, że aby grzejniki mogły zapewnić odpowiednią temperaturę w domu, ich moc, wymiary oraz rodzaj powinien określić projektant instalacji sanitarnych. Zależnie od strat ciepła w budynku, parametrów pracy systemu grzewczego oraz rodzaju pomieszczenia i miejsca montażu grzejnika, dobierze odpowiednie modele.

Grzejnik w pomieszczeniu z dużymi oknami

W salonie lub sypialni, gdzie znaczna część ściany jest przeszklona i nie ma miejsca na zamontowanie standardowego grzejnika, sprawdzą się modele konwektorowe – stojące na niskich nóżkach lub ukryte w podłodze w specjalnej wannie (kanałowe). Zbudowane są one inaczej niż pozostałe rodzaje grzejników. Wymiennikiem ciepła jest w nich miedziana lub stalowa rura z gęsto nałożonymi lamelami, czyli odpowiednio ukształtowanym ożebrowaniem aluminiowym albo miedzianym. W urządzeniach stojących obudowa najczęściej jest zrobiona ze stali lub aluminium, ale może też być z egzotycznych gatunków drewna. Natomiast konwektorowe grzejniki kanałowe przykrywa się od góry sztywnymi lub zwijanymi kratkami, zwanymi też rusztami lub podestami. Pierwsze wyróżniają się bogatą stylistyką, drugie – łatwiej zdejmować, na przykład w celu wyczyszczenia kanału i urządzenia. Kratki mogą być wykonywane z aluminium naturalnego, lakierowanego w dowolnym kolorze lub pokrytego anodowaną powłoką odporną na ścieranie. Inne materiały to stal nierdzewna oraz różne gatunki drewna, takie jak: buk, jesion, merbau, mahoń.
Do wyboru mamy grzejniki kanałowe z naturalnym przepływem powietrza lub wymuszonym przez wentylatory. W pierwszym wariancie urządzenia mogą być płytkie (np. o głębokości 9 cm) bądź głębokie (np. 30 cm). W drugiej wersji dzięki działaniu wentylatorów nagrzewanie pomieszczenia jest zintensyfikowane. Grzejniki mogą więc być płytkie – zwykle mają od 6 do 14 cm głębokości.

    Więcej o:

Skomentuj:

Grzejniki do różnych pomieszczeń