Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Promiennik na podczerwień

Redakcja Pressland

Promienniki na podczerwień coraz częściej można znaleźć w domach prywatnych jako jedną z nowoczesnych alternatyw ogrzewania. Uważa się je za wygodne, zdrowe i ekologiczne. Warto wiedzieć, na czym polega ta metoda ogrzewania i kiedy korzystne jest jej wykorzystanie.

Promiennik na podczerwień
Promiennik na podczerwień
Fot.: shutterstock

Ogólna charakterystyka promienników na podczerwień

Elektryczne promienniki podczerwieni są urządzeniami przetwarzającymi energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Są to gałki elektryczne, rozgrzewające się nawet do kilkuset stopni Celsjusza. Dlatego też są w stanie wyemitować promieniowanie podczerwone niedostrzegalne dla ludzi. Ten typ promieniowania jest doskonałym nośnikiem energii cieplnej. Promienniki podczerwieni jako panele grzewcze służą do ogrzewania pomieszczeń o różnych rozmiarach i mocach. Szacuje się, że panelowe promienniki podczerwieni dają do 30 do 70% oszczędności w stosunku do ogrzewania konwencjonalnego.

Każdy panel cieplny składa się z 6 głównych elementów. Są nimi: podstawa, ekran odbijający promieniowanie, element grzejny, sterownik, hartowana szyba i ramka zbierająca konstrukcję w całość. Na szkle można umieścić dowolny element dekoracyjny taki jak obraz , czy zdjęcie rodzinne. Wówczas panel staje się grzałką elektryczną o znacznej powierzchni w estetycznej oprawie. I dzięki temu nie tylko służy ociepleniu, ale też wpływa na wystrój wnętrz. Nowoczesne grzałki zaprojektowane są w taki sposób, aby jak najwięcej zużytego prądu  zamieniło się w promieniowanie podczerwone, a jak najmniej w ciepło.

Ogrzewanie podczerwienią różni się od tradycyjnych sposobów ogrzewania przy użyciu tradycyjnych grzejników. Grzejniki tradycyjne ogrzewają powietrze poprzez konwekcję, czyli wprawiając powietrze w ruch. Grzejniki ogrzewają powietrze, od grzejników ogrzewają się mury domów, a od tego zależy komfort cieplny mieszkańców. Jednak, niestety w domach pojawia się też kurz związany z ruchem powietrza i suchość.

Z kolei, promienniki podczerwieni działają na innej zasadzie. Działają poprzez promieniowanie, czyli tak jak grzeje słońce. Ciepło przesyłane jest pod postacią promieniowania podczerwonego. Wówczas bezpośrednio ogrzewają się ściany, meble i komfort cieplny odczuwają domownicy. Promienniki ogrzewają ludzi promieniowaniem wprost, a na dodatek grzeją równomiernie ściany i meble, od czego także zależy komfort cieplny.

Równomierne ogrzewanie ścian, podłóg i mebli pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego w niższej temperaturze niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Optymalne warunki uzyskuje się, kiedy ściany nagrzane są do 18 stopni Celsjusza.

 

Promiennik na podczerwień
Promiennik na podczerwień
Fot.: shutterstock

Oszczędność w ogrzewaniu

Sposób ogrzewania za pomocą promienników podczerwieni daje spore oszczędności
w wydatkach związanych z ogrzewaniem. Ogrzanie domu, aby uzyskać komfort cieplny odbywa się przy mniejszym nakładzie energii. Należy jednak liczyć się jednocześnie z rachunkami za prąd nieco wyższymi aniżeli do tej pory. Najważniejsze natomiast jest to, aby pamiętać, że sam budynek określa, ile ciepła trzeba zużyć przez całą zimę. Mimo to, aktualnie uważa się, że promienniki podczerwieni są najwydajniejszą emisją fali ciepła. Emitowana przez nie energia przechodzi bezstratnie do powietrza, co ogrzewa bezpośrednio osoby i przedmioty znajdujące się w otoczeniu. Co ciekawe, promienniki można również wykorzystać do ogrzewania na zewnątrz.

Do najważniejszych zalet promienników podczerwieni zalicza się: bezpośrednie ogrzewanie osób i przedmiotów, bardzo dużą wydajność, ekspresowy efekt grzewczy, kontrolę zakresu ogrzewanej przestrzeni, płynne sterowanie mocą, mniejsze koszty instalacji i eksploatacji systemu ogrzewania, prosty montaż i obsługę bez konieczności konserwacji, mobilność, ekologię i czystość, dobry wpływ na zdrowie oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Promienniki podczerwieni znajdują zastosowanie w ogrzewaniu wielu typów budynków, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych. Koszt ich instalacji może wydawać się wysoki, natomiast należy mieć świadomość, że są to koszty, jakie bez wątpienia się zwrócą. Zalety promienników są bowiem nie do zakwestionowania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Promiennik na podczerwień