Blaty kuchenne i łazienkowe: z czego je zrobić? [CENY!]
W łazience, podobnie jak w kuchni, blaty narażone są na kontakt z wodą, parą wodną i zabrudzeniami. W kuchni dochodzą jeszcze gorące naczynia i ostre narzędzia. W obu pomieszczeniach natomiast będą miały kontakt z mniej lub bardziej "zjadliwymi" środkami czystości. Dlatego materiałom tym stawia się wysokie wymagania.
Blaty z betonu architektonicznego: odporne i modne
Beton, jeśli zostanie odpowiednio zaimpregnowany, nieźle sprawdzi się w kuchni czy łazience. Jest materiałem, który pozwala na nieograniczone kształtowanie form. Można wykonać z niego każdy element, łącznie ze zlewem bądź umywalką i okładzinami ściennymi.
Beton jest bardzo odporny na temperaturę, zarysowania, nie odbarwia się. Co ciekawe, wykonane z niego blaty wcale nie są ciężkie, ponieważ robi się je na specjalnych skrzynkach szalunkowych i warstwa betonu nie jest gruba. Ale trzeba też pamiętać o specyficznych cechach materiału - minimalna grubość blatu wynosi 5 cm, maksymalna długość to 260 cm. Elementy są prefabrykowane i montowane jako gotowe.
Ceny blatów z betonu. Koszt blatu z betonu architektonicznego wynosi około 720 zł/m2.
Blaty z betonu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury, można więc na nich kroić i ustawiać gorące naczynia. Betonowe powierzchnie są chłonne, blaty z tego materiału wymagają regularnego impregnowania żywicą, by nie dopuścić do ich trwałego zaplamienia.
Blaty drewniane: konieczna impregnacja, lepsze klejone
Drewno jest lubianym materiałem na blaty kuchenne, bo poza swą praktycznością wnosi do wnętrz także ciepło (w sensie aranżacyjnym i dosłownym, bo drewno jest ciepłe w dotyku). W łazienkach kariera drewnianych blatów jest może mniej błyskotliwa, ale i tu mają mocną pozycję.
Z drewna rodzimego używa się najczęściej twardych gatunków, takich jak dąb, jesion czy buk. Wszystkie wymagają starannej impregnacji. Coraz popularniejsze są blaty wykonane z gatunków egzotycznych (np. merbau, teak, iroko). Wszystkie one są bardzo twarde i stabilne wymiarowo, a dzięki większej zawartości garbników - zdecydowanie odporniejsze na wodę.
Blaty drewniane klei się z listew, co zmniejsza "pracę" (pęcznienie i skurcz) materiału i jego pękanie. Do ich produkcji używane są listwy długie, łączone ze sobą wzdłuż dłuższych krawędzi, lub blat składa się z krótszych kawałków, układanych i mocowanych ze sobą na wzór mozaiki. Drewno najczęściej zabezpiecza się lakierem akrylowym (bezbarwnym abo koloryzującym), olejem lub woskiem. Dzięki temu mamy możliwość odnawiania powierzchni blatów.
Ceny blatów drewnianych. Zależą od drewna: dębowe kosztują od 300 zł/m, bukowe od 250 zł/m, natomiast wykonane z gatunków egzotycznych - od 600 zł/m.
Fot. Franke
Powierzchnia drewnianych blatów nie jest odporna na wilgoć. Niewytarte na czas plamy wody (a także gorące naczynia) pozostawiają na nich ciemne plamy
Blaty ze szkła: nietypowe i piękne
Blaty kuchenne i do łazienek produkowane są ze szkła wielowarstwowego (z dwóch lub więcej warstw szkła sklejonych substancją organiczną) lub hartowanego (o zwiększonej w wyniku hartowania wytrzymałości mechanicznej). Są bardzo odporne na zarysowania, stłuczenie, wilgoć, wodę, zaplamienia. Grubość i długość blatu ze szkła klejonego jest w zasadzie nieograniczona, choć trzeba pamiętać o specyficznych wymogach materiału - np. grubość szkła hartowanego zaczyna się od 10 mm. Ze szkła można wykonać blaty przejrzyste (także o matowym satynowanym lub piaskowanym wykończeniu) oraz kolorowe (dzięki technologii laminowania).
Blaty szklane produkowane i wyceniane są wyłącznie na indywidualne zamówienie.
Fot. Ceramika Paradyż
Szkło crash powstaje z trzech zalaminowanych szyb, środkowa jest hartowana i później spękana. Blaty szklane mają zwykle od 8 do 25 mm, te cieńsze układa się na płytach, grubsze - samodzielnie. Narożniki szklanych blatów mogą być uformowane na ostro lub poddane zabiegowi fazowania.
Blaty z konglomeratów: uniwersalne i nietanie
Konglomeraty, mylone często z kompozytami, to połączenie zmielonego kamienia (jednego albo wielu rodzajów) z żywicą poliestrową i z dodatkiem pigmentów. Produkowane są z granitów, marmurów i kwarców. Te ostatnie są obecnie najpopularniejsze. Produkowane są na bazie kwarców naturalnych (95 proc.). Jest to materiał wyjątkowo wytrzymały na zarysowania, wysoką temperaturę, wstrząsy, uderzenia i nieplamiący się ze względu na nieporowatą strukturę. Można więc bezpośrednio na nim kroić, siekać i stawiać gorące naczynia.
Dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, także w odcieniach niespotykanych wśród kamieni naturalnych. Blaty mogą mieć wykończenie matowe lub błyszczące.
Konglomerat zazwyczaj jest lżejszy od kamienia. Nie wymaga także łączenia spoinowego z innymi materiałami. Jego właściwości pozwalają nam na podwieszanie pod nim zlewu oraz wycinanie na powierzchni blatu ociekacza w dowolnej formie i wybranym kształcie.
Ceny blatów z konglomeratów. Konglomerat jest jednym z droższych materiałów na blaty - ceny zaczynają się od około 450 zł/m2.
Konglomeraty, produkowane na bazie kamienia (marmuru, granitu, kwarcytu), dzięki dodatkom pigmentów mogą mieć dowolną kolorystykę. Blaty z konglomeratu łatwo utrzymać w czystości, nawet przy użyciu silnych detergentów, takich jakich używamy w łazienkach
Blaty laminowane: różne wzory i kolory
Blaty laminowane wytwarza się z płyt (wiórowych albo MDF), które są pokrywane papierem dekoracyjnym i następnie laminowane. Polega to na zaprasowaniu warstwy dekoracyjnej żywicami termoutwardzalnymi, przy jednoczesnym nadaniu struktury. Takie wykończenie nie wymaga dalszej obróbki.
Największą chyba zaletą blatów laminowanych jest bogactwo kolorów i wzorów - mogą bardzo udanie imitować szlachetniejsze materiały, i to w kolorach nieznanych naturze. Na tym nie koniec plusów, bo laminaty nie przebarwiają się pod wpływem promieni UV, łatwo się je czyści, zresztą są odporne na zaplamienia. Ale mają też wady - powierzchnię laminowanego blatu łatwo zarysować (i nie da się go odnowić), w miejscach łączeń elementów nie jest odporny na wilgoć, przez co może się rozwarstwiać.
Ceny blatów laminowanych. Są bardzo zróżnicowane; za blaty laminowane zapłacimy od 50 do ponad 200 zł/m.
Fot. Pfleiderer
Do produkcji blatów stosuje się dwa typy laminatów: CPL o matowym wykończeniu i HPL, które mogą mieć powierzchnię "na wysoki połysk". Wybierając blat laminowany, pamiętajmy, że jego krawędzie nie są odporne na wilgoć i zalewanie wodą, nie nadaje się więc do osadzenia zlewozmywaka podwieszanego
Blaty kamienne: odporne, ale nie wszystkie
Blaty kamienne są bardzo efektowne i wyjątkowo odporne, zarówno na temperaturę, jak i zarysowania (drobne rysy na powierzchni usuwa się przez polerowanie) czy plamy, wymagają jednak pielęgnacji i są bardzo ciężkie. Są też ognioodporne - można na nich stawiać gorące naczynia. Dwa najpopularniejsze materiały stosowane do produkcji blatów, to granit i marmur.
Granit jest twardy, odporny na zarysowania, uderzenia, wysoką temperaturę, a przede wszystkim na wchłanianie plam i zabrudzeń. Marmur natomiast, choć bardzo efektowny i równie wytrzymały, ma bardzo poważną wadę - jest porowaty, a więc chłonie wodę. A to znaczy również, że na marmurowym blacie łatwo o plamy bardzo trudne do usunięcia. Źle znosi również kontakt z kwasami zawartymi np. w preparatach do usuwania kamienia z armatury, occie i soku z cytryny.
Ceny blatów kamiennych. Blaty wykonuje się na zamówienie, kosztują od około 500 zł/m2 za granit o grubości 3 cm i od około 300 zł/m2 za marmur o tej samej grubości.
Kamienne płyty, z których wykonywane są blaty to 2 i 3 cm. Krawędzie licowe mogą być proste, fazowane lub zaokrąglane (półwałek, ćwierćwałek). Powierzchnię granitowego blatu trudno zniszczyć - niestraszne jej plamy, rysy czy gorące garnki. Po latach może stracić połysk, wówczas poddaje się ją polerowaniu
Blaty kompozytowe: drogie i efektowne
Blaty kompozytowe robi się na bazie białych płyt laminowanych lub MDF, pokrywanych 1,2 cm warstwą kompozytu, czyli mieszanki minerałów i tzw. żywic epoksydowo-akrylowych.
Kompozyt wyglądem może przypominać kamień lub mieć jednolity kolor i strukturę. W odróżnieniu od kamienia naturalnego jest ciepły w dotyku. Kompozyt jest materiałem nieporowatym, więc bardzo odpornym na zabrudzenia. Jest także dość wytrzymały na uszkodzenia, ale nie na tyle twardym, aby nie dało się go zarysować (dlatego nie można kroić bezpośrednio na kompozytowym blacie).
Główną zaletą kompozytów jest to, że należy do tworzyw termoformowalnych, co daje możliwość dowolnego kształtowania oraz wykonania niewidocznych łączeń pomiędzy elementami. Plusem wykonanych z nich blatów kuchennych jest z pewnością możliwość odnawiania powierzchni i łatwość dokonywania napraw (powierzchnię blatów można szlifować i polerować). Można podwiesić pod nim zlew lub umywalkę w kolorze blatu bez widocznych łączeń, tak aby całość wyglądała jak wykonana z jednego elementu.
Ceny blatów kompozytowych. Blaty kompozytowe są kosztowne; ich ceny zaczynają się od około 900 zł/m2 i zależą m.in. od kolorystyki.
Kompozyty, dzięki swojej gładkiej, pozbawionej porów powierzchni, są nienasiąkliwe, a więc odporne na plamy, a przy tym łatwo zmywalne. Nawet skomplikowanie formy wykonane z kompozytów tworzą jednolitą całość (monolit) - spoiny w miejscach łączeń są właściwie niewidoczne.
- Więcej o: