Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi wewnętrzne w stylu uniwersalnym

Małgorzata Krośnicka, Ewa Stroik

Ten typ drzwi produkowany jest z zastosowaniem różnych materiałów i technik wykończeniowych. Dostępne są zarówno drzwi drewniane (fabrycznie bejcowane, pomalowane lakierami albo farbami kryjącymi lub niewykończone), jak i wykonane z płyt drewnopodobnych. Tych na rynku jest najwięcej.

Skrzydła uniwersalne to bezpieczny wybór, jeśli lubimy często zmieniać stylistykę wnętrz.
Skrzydła uniwersalne to bezpieczny wybór, jeśli lubimy często zmieniać stylistykę wnętrz.
fot. PORTA

Do produkcji drzwi stosuje się głównie płyty twarde HDF (o gęstości powyżej 800 kg/m³) oraz półtwarde MDF (ok. 700 kg/m³). Płyty HDF mają gęstość większą niż surowe drewno i są od niego odporniejsze na zadrapania, łuszczenie i pęknięcia. Płyty MDF łatwiej natomiast poddają się obróbce mechanicznej.

Oba rodzaje płyt mogą mieć powierzchnię gładką wykończoną farbą kryjącą, okleiną naturalną (fornirem, obłogiem) lub sztuczną. Tu stosuje się najczęściej laminaty CPL (wzorem i fakturą przypomina panele podłogowe lub blaty kuchenne) albo HPL – odporne na ekstremalne obciążenia. Okleina sztuczna może doskonale imitować drewno rysunkiem słojów, porowatością powierzchni i kolorystyką. Ma bardzo dużą odporność na zarysowanie i ścieranie, dlatego wykończone nim drzwi są polecane do miejsc intensywnie eksploatowanych. Im laminat jest grubszy, tym lepiej zabezpiecza drzwi przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Okleina naturalna natomiast to cienkie płaty drewna, które wykańcza się lakierem, który zabezpieczy ich powierzchnię przed uszkodzeniem oraz ułatwia jej pielęgnację.

Zdaniem eksperta - Ewa Staręga, architekt:

Styl uniwersalny obejmuje modele płytowe proste, gładkie, wykończone naturalnym, drewnianym fornirem lub sztucznym laminatem o różnych kolorach, fakturach, a także imitującym drewno.Skrzydła mogą być wzbogacone o wstawki z kontrastujących materiałów (szkło, metal, beton) oraz przeszklenia. Może je tworzyć kilka dużych prostokątów rozmieszczonych na całym skrzydle drzwi lub rząd drobnych okienek.

Do skrzydeł w tym stylu pasuje zarówno ościeżnica przylgowa, jak i bezprzylgowa, z zawiasami ukrytymi lub widocznymi.

Wzór uniwersalny zalecany jest szczególnie do wnętrz nowoczesnych, ale przyjaznych, mniej surowych niż poprzednie, dla zwolenników prostych, drewnianych mebli, kolorowych ścian i tapet czy miękkich dywanów. Oczywiście z racji nazwy poleciłabym go również do wnętrz projektowanych jako klasyczne i skandynawskie czy charakterystyczne ze względu na odważne połączenia stylu vintage i eklektycznego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi wewnętrzne w stylu uniwersalnym