Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Śmietnik w kuchni: jak go zorganizować?

red.

Kuchnia jest najwygodniejszym miejscem do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, pod warunkiem że dobrze ją zorganizujemy.

Cztery segregatory MULTINO do szafek MODERN BOX i szuflad o dł. 45 i 50 cm. Cena 146,44 zł, GTV
Cztery segregatory MULTINO do szafek MODERN BOX i szuflad o dł. 45 i 50 cm. Cena 146,44 zł, GTV
fot. producent

Blisko zlewozmywaka warto umieścić kosz na odpady zmieszane, czyli takie, które nie będą poddawane recyklingowi. Należą do nich brudne papierowe opakowania, resztki spożywcze, kartony po mleku. Jeśli mamy kompostownik, przyda się kosz na resztki jedzenia, fusy z kawy czy herbaty. Odpady nieorganiczne, przeznaczone do ponownego przetworzenia, gromadzimy w osobnym pojemniku. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca pod zlewem, pojemniki możemy umieścić na przykład w jednej z dolnych szafek kuchennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu segregacja będzie mniej czasochłonna i bardziej komfortowa.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje koszy na śmieci - najprostsze są otwarte, ale istnieją też modele z pokrywą, które przydają się do gromadzenia odpadków organicznych. Pokrywa może być otwierana ręcznie, za pomocą przyciskanego nogą pedału, albo specjalnego mechanizmu mocowanego do drzwiczek szafki (pokrywa unosi się podczas otwierania drzwiczek).

Sortowniki są to zestawy pojemników do segregowania śmieci przeznaczone do montowania w szafce kuchennej. Najlepiej kupować je razem z meblami kuchennymi, ale można wyposażyć w nie również stare szafki o typowej szerokości.
Wybór jest duży, więc każdy może dobrać rodzaj i wielkość sortownika do swoich potrzeb. Oprócz wiader sortowniki mogą mieć pokrywy z wyprofilowanymi pojemnikami na drobne przedmioty (np. na zużyte baterie), a także stelaże lub przegródki do ustawiania środków czystości, szczotek i innych akcesoriów, ułatwiające utrzymanie porządku w szafce.

Wymiary i kształt sortowników mogą być dostosowane do wymiarów i kształtów szafek - montowanych w szeregu i narożnych.

Sortowniki mogą być wysuwane ręcznie lub za pomocą automatu, czyli mechanizmu ułatwiającego otwieranie.

Najprostsze wysuwają się po otwarciu lub podczas otwierania drzwiczek szafki (należy zwracać uwagę na wymaganą szerokość drzwiczek). Mogą też wyjeżdżać z wnętrza szafki jak szuflada - na prowadnicach montowanych do boków mebla - po pociągnięciu ręką frontu, naciśnięciu go kolanem (lekki nacisk frontu szafki uruchamia mechanizm otwierania) lub po naciśnięciu pedału.

Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać modele z cichszymi prowadnicami i hamulcami chroniącymi przed przytrzaśnięciem palców. Są też modele przeznaczone do montowania w istniejącej szufladzie.

Oprócz sortowników umożliwiających bezpośrednie wrzucanie odpadów są też modele z wlotem umieszczanym pod przykrywanym otworem w zlewozmywaku lub blacie. Aby odpadki nie rozsypywały się na boki, między otwór a wlot do segregatora wstawia się kołnierz osłaniający. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Śmietnik w kuchni: jak go zorganizować?