Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zorganizować cień w pobliżu domu?

Redakcja Pressland

Podczas upalnych letnich dni każdy poszukuje cienia w pobliżu domu, który pozwala przetrwać najgorętsze dni. Najlepszym sposobem na uzyskanie cienia w przydomowym ogrodzie jest posadzenie drzew, które idealnie zaciemniają wybrane miejsca, tworząc komfortową przestrzeń do odpoczynku. Jest nie tylko przyjemnie chłodno, ale też dzięki zieleni pięknie.

Jak zorganizować cień w pobliżu domu?
Jak zorganizować cień w pobliżu domu?
Fot. Shutterstock

Drzewa w przydomowym ogrodzie

Część osób uważa, że nie warto sadzić dużych drzew w ogrodzie, gdyż zabiorą cenną powierzchnię i wprowadzą dużo cienia na działce. Nie zapominajmy, że właśnie latem roślinność szczególnie zostaje doceniona, gdyż nawet w najgorętsze dni zapewnia komfortowe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli jednak powierzchnia Państwa działki nie pozwala na posadzenie dużej ilości drzew, warto posadzić, choć jedno. Co więcej - drzewa warto posadzić możliwie jak najszybciej - pamiętajmy, że wolno rosną i zanim osiągną pożądaną wysokość minie kilka lat. Pamiętajmy, że drzewa to nie tylko sposób na zacienienie działki, ale też na oczyszczenie powietrza i zwiększenie jego wilgotności. Szczególnie poleca się sadzenie drzew liściastych, które latem tworzą naturalny parasol z zielonych liści i pozwalają nie tylko zyskać cień w ogrodzie, ale też umiejscowione w odpowiednim miejscu obniżą temperaturę wewnątrz domu. Dzięki temu, że na okres zimowy gubią liście, nie zabierają słońca, którego i tak o tej porze roku jest niewiele.

Jakie gatunki drzew wybrać?

Wybierając drzewa do zacienienia ogrodu warto wybrać drzewa, które szybko rosną i jednocześnie nie osiągają ogromnych rozmiarów. Najlepiej, gdy wybrana roślinność będzie posiadać ażurowe korony, przez które przedostawać się będzie delikatne światło. Do zacienienia ogrodu idealnie sprawdzą się:

brzoza brodawkowata - posiada delikatną koronę, którą tworzą jasnozielone liście i piękną korę, które czynią ją jednym z najładniejszych drzew. Jej dużą zaletą są małe wymagania i dobry wzrost praktycznie na każdym podłożu. Osoby ja posiadające doceniają korzystny wpływ na samopoczucie aczkolwiek zaznaczam, że część osób może być uczulona na jej pyłek,

Brzoza brodawkowata
Brzoza brodawkowata
Fot. Shutterstock

glediczja trójciernowa - osiąga wysokość około 6 do maksymalnie 10 m. Jej piękno tkwi w malowniczo rozgałęzionej koronie, której liście wiosną przybierają intensywny żółty kolor a latem jasnozielony. Za zaletę uznaje się małe wymagania siedliskowe drzewa.

Glediczja trójciernowa
Glediczja trójciernowa
Fot. Shutterstock

kasztanowiec czerwony - może osiągnąć wysokość do 10 m. Piękną koronę kasztanowca urozmaicają różowoczerwone kwiaty tworzące duże kwiatostany, które pojawiają się już w okresie wiosennym,

Kasztanowiec czerwony
Kasztanowiec czerwony
Fot. Shutterstock

katalpa zwyczajna - wiele osób zna ją również pod nazwą surmia zwyczajna - osiąga wysokość do około 10 m. Wyróżniają ją piękne, duże jasnozielone liście i białe kwiaty, które pojawiają się w lipcu. Na tym jednak nie kończy się jej piękny wygląd - pod koniec lata pojawiają się na niej efektowne strąki. Katalpa nie jest drzewem wymagającym - dobrze rośnie nawet w piaszczystej glebie.

Katalpa zwyczajna
Katalpa zwyczajna
Fot. Shutterstock

robinia akacjowa - drzewo może urosnąć nawet do 10 m. Tworzy go malownicza korona, której zielonożółte liście w czerwcu wzbogacają się o białe pachnące kwiaty. Warto dodać, że nie posiada ona specjalnych wymagań i co najważniejsze - odporna jest na suszę.

Robinia akacjowa
Robinia akacjowa
Fot. Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zorganizować cień w pobliżu domu?