Elewacje domów z cegieł - konstrukcja, sposób układania
Elewacja z cegieł wiąże się zazwyczaj z budową domu w technologii trójwarstwowej. Takie ściany odznaczają się dużą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Ponadto, cegła jest materiałem budzącym zaufanie, bo dzięki swej trwałości kojarzy się z solidnością. Zadbane elewacje ceglane nie zestarzeją się nawet po wielu latach.
Cegły przeznaczone na elewacje muszą być jednak mrozoodporne, by mogły pozostać nieotynkowane. Cegły budowlane, chociaż kuszą ładnym, surowym wyglądem, nie spełniają takich warunków i szybciej ulegają uszkodzeniom niż elewacyjne.
Ściany z murowaną warstwą elewacyjną i ociepleniem mają też nie tylko najlepszą izolacyjność akustyczną, ale i bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła U.
Konstrukcja ceglanej ściany
Decyzję o wykonaniu elewacji z cegieł należy podjąć już na etapie projektu, ponieważ mają one wpływ na budowę ścian i fundamentów domu. Elewacja ceglana przede wszystkim musi się opierać na mocnych podwalinach, bo jest ciężka. Pod ścianę trójwarstwową fundament więc zwykle robi się z trzech warstw. Wówczas zarówno ściana nośna, jak i elewacyjna mają stabilne oparcie na własnych ścianach fundamentowych, a pomiędzy nimi - podobnie jak w części nadziemnej - znajduje się ocieplenie. Ściany fundamentowe z kolei opierają się na wspólnej ławie fundamentowej.
Warstwa elewacyjna najczęściej ma taką samą wysokość jak budynek. Nie jest jednak spięta wieńcem (tak jak warstwa nośna) ani obciążona stropem. Mimo to osłonowa warstwa z cegły musi być mocna, stabilna i trwała. Dlatego łączy się ją ze ścianą nośną odpowiednio rozmieszczonymi w murze kotwami i zapewnia wentylację ocieplenia. Aby umożliwić to ostatnie, w warstwie elewacyjnej zostawia się otwory. Osłania się je siatką lub umieszcza w nich specjalne puszki wentylacyjne, dzięki czemu do ocieplenia nie dostaną się gryzonie i owady.
Ważne jest również dopilnowanie ekipy wykonującej elewację, by w odpowiednio zaprojektowanych miejscach zostawiła przerwy dylatacyjne, pozwalające na swobodną pracę całej konstrukcji. Takie dylatacje wypełnia się elastycznym materiałem.
Sposób ułożenia cegieł w murze
Wiązanie cegieł w ścianie wpływa na ostateczny wygląd elewacji. Każde wyróżnia się właściwym dla niego rysunkiem spoin. W niektórych rozwiązaniach widoczne są jedynie wozówki cegieł, czyli boki z dłuższą podstawą; w pozostałych wykorzystuje się także główki, czyli boki węższe. Również kolor i kształt spoin ma duże znaczenie. Kolor fugi można dobrać w hurtowni, z wzorników, lub przed komputerem, dzięki wirtualnym narzędziom dostępnym na stronach niektórych producentów cegieł.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Farby elewacyjne - na cztery pory roku
Ogrodowe elewacje domów i ich tajemnice. Zainspiruj się!
Bluszcz na elewacji domu - szkodzi czy zdobi?
Elewacje na lata
Ocieplona ściana: jak naprawić uszkodzenia tynku i ocieplenia
Remont elewacji – jak odmienić wygląd domu i zyskać jeszcze więcej?
Gres na elewacji
Domy z efektowną elewacją