Biokominek wśród zieleni
Jeśli chcemy cieszyć się widokiem ognia nie tylko w salonie, lecz także pod chmurką, pomyślmy o zakupie biokominka. Ekologiczny, efektowny i prosty w obsłudze świetnie sprawdzi się na tarasie, w ogrodzie czy patio.
Biokominki można umieścić praktycznie w każdej przestrzeni. Ważne jest to, iż pali się w nich żywy ogień, co stanowi ich przewagę nad kominkami elektrycznymi. Dzięki zastąpieniu drewna ekologicznym i bezwonnym biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej podczas spalania nie wydziela się dym, sadza czy popiół. Spalaniu biopaliwa towarzyszy jedynie para wodna oraz niewielka ilość CO2, która jest porównywana do ilości zawartej w wydychanym przez człowieka powietrzu. Do zainstalowania i użytkowania tego urządzenia nie jest potrzebne żadne podłączenie, nie wymagane są również żadne pozwolenia.
Biokominki składają się z paleniska nazywanego wkładem, zbiornika na paliwo (palnika) oraz obudowy zewnętrznej. Wkłady, palniki i obudowy mogą być wykonane w różnych technologiach oraz z różnych materiałów. Obsługa biopaleniska, tj. włączanie, regulacja wielkości płomienia i wyłączanie mogą odbywać się w sposób ręczny, elektroniczny oraz za pośrednictwem pilota. Wybierając biokominek, warto zwrócić uwagę na materiały, z których go wykonano - muszą być one odporne na działanie ognia.
Biokominki zazwyczaj wyposażone są w zasuwę, umożliwiającą regulowanie intensywności płomienia. Przed bezpośrednim kontaktem z ogniem chronią zwykle grube, hartowane szyby osłaniające palenisko. Planując miejsce na biokominek, warto jednak zwrócić uwagę, aby nie stał on w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych. Ze względów bezpieczeństwa nie należy też nigdy dolewać paliwa do płonącego ognia.
Oferowane na rynku biokominki mają atrakcyjne, zróżnicowane wzornictwo. W sprzedaży dostępne są m.in. biokominki z dekoracyjną oprawą ze stali nierdzewnej lub stali lakierowanej proszkowo, czy biokominki szklane, w których ogień można podziwiać z każdej strony. Jeśli chcemy, aby biokominek wyglądem przypominał tradycyjny kominek, można wybrać urządzenie z dekoracyjną konsolą i elementami przypominającymi polana drewna. Powinniśmy również zdecydować, czy potrzebujemy urządzenia mobilnego (wolno stojącego, które w razie potrzeby można przestawiać w wybrane miejsca) czy może jednak biokominka przeznaczonego do zawieszania na ścianie czy też wbudowanego we wnękę ścienną, tak aby tworzył z nią jednolitą płaszczyznę.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
- Więcej o:
Piece kominkowe, czyli kozy [wybór redakcji, CENY]
Czym palić w kominku: brykiet do kominka czy drewno? [opinie użytkowników]
Bambusowe deski tarasowe – hit sezonu
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?
Przygotuj swój taras na nowy sezon
Układanie płytek na schodach na tarasie i ganku - naprawa i renowacja
Taras na gruncie - jak zrobić? 3 sposoby
Balkon ukryty w ścianie a loggia - podobieństwa i różnice