Jak obniżyć koszty ogrzewania?
Sezon grzewczy to dla wielu osób okres zmagania się z wysokimi kosztami ogrzewania. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają obniżyć wysokie rachunki.
Postaw na nowoczesne kaloryfery
Starszy typ grzejników, zwłaszcza grzejników żeliwnych, posiada większą pojemność wodną. Oznacza to, że grzejnik potrzebuje większej ilości ciepła dogrzania pomieszczenia, co w konsekwencji generuje wyższe koszty. Nowsze kaloryfery zdecydowanie szybciej się nagrzewają i wychładzają, jednak są wyposażone w termostaty, które pozwalają odpowiednio wyregulować temperaturę. Ważną zaletą nowych kaloryferów jest ich budowa – są wykonane ze zdecydowanie lżejszych materiałów a więc zapewniają lepszą efektywność wymiany ciepła.
Dostosuj temperaturę
Odpowiednio dopasowana temperatura również pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Najwyższa temperatura powinna być ustawiona w łazience, najniższa w kuchni i sypialni. Uważa się, że optymalna temperatura powinna wynosić około 20°C. W momencie dłuższych nieobecności w domu warto termostat przekręcić i ustawić temperaturę na niższym poziomie.Mało, kto zdaje sobie sprawę z faktu, że redukcja temperatury o 1°C pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 6%. Pamiętajmy jednak, że zmniejszenie temperatury korzystnie wpływa nie tylko na poziom kosztów, ale też na zdrowie mieszkańców.
Odsłoń grzejniki
Zasłanianie grzejników meblami czy też praniem do wysuszenia sprawiają, że nawet 20% słabiej funkcjonują. Zasłonięty kaloryfer nie ogrzewa pomieszczenia tak jak powinien a jedynie wpływa negatywnie na poziom kosztów. Meble powinny być ustawione w odległości minimum 10 cm od grzejnika, gdyż dzięki temu ciepło łatwiej przenika do pomieszczenia. Pamiętajmy dodatkowo, że suszenie prania na grzejniku powoduje powstanie wilgoci, co spowoduje powstanie pleśni a także chorób.
Postaw na nowoczesne rozwiązania
Warto zainwestować w nowoczesną, wysokiej jakości instalację zapewniającą właściwe ogrzewanie pomieszczenia. Konieczny będzie odpowiedni kocioł z automatyczną regulacją temperatury i centralnego ogrzewania pozwoli oszczędzić nawet 30%. Dobrym rozwiązaniem jest również pompa ciepła, której instalacja pozwala osiągnąć oszczędności na poziomie 70% w zakresie ogrzewania jak i ciepłej wody.
Wietrz mieszkanie regularnie
Wietrzenie mieszkania jest konieczne nawet podczas największych mrozów. Warto często i krótko wietrzyć wnętrza. Najlepiej w tym czasie ustawić termostat na najniższy poziom bądź całkowicie go wyłączyć. Polecamy wietrzenie warno, w południe i wieczorem, za każdym razem przez okres około 5 minut. Nie tylko oszczędzisz energię i zmniejszysz koszty ogrzewania, ale też zapewnisz komfortowe mieszkanie wszystkim domownikom.
Uszczelnij drzwi i okna
Uszczelnienie drzwi i okien działa jak dodatkowa bariera ochronna przed wydostawaniem się ciepła na zewnątrz. Okna najlepiej i najszybciej uszczelnić za pomocą silikonu, pianki uszczelniającej bądź uszczelki. Dodatkowo, jeśli posiadając w oknach żaluzje bądź rolety, warto zasłonić je na noc. To dodatkowy sposób na stworzenie bariery utrudniającej wydostawanie się ciepła na zewnątrz.
Zainwestuj w ogrzewanie podłogowe
Instalacja ogrzewania podłogowego pozwala odczuć komfort termiczny na wyższym poziomie. Ciepła podłoga pozwala obniżyć koszty ogrzewania poprzez redukcję temperatury bez konieczności utraty ciepła. Konieczne jest jednak zastosowanie odpowiedniej posadzki przewodzącej ciepło. Ogrzewanie podłogowe w stosunku do ogrzewania tradycyjnego pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 30%.
- Więcej o:
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?
Pompy ciepła w już istniejących budynkach – czy to ma sens?
Jak w nowoczesny sposób ogrzewać dom drewnem lub gazem drzewnym?
Nowe wymogi programu Czyste powietrze a oferta marki Vaillant