Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Idealne drzwi: ciepłe, ciche, bezpieczne

Robert Klos, ekspert programu Dom Bezpieczny

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi? Bez wątpienia ważny jest ich wygląd i styl, ale zawsze trzeba zwracać na ich parametry. Jakie czynniki powinny odgrywać najważniejszą rolę w ich wyborze? Przedstawiamy trzy główne kryteria, którymi należy się kierować kupując drzwi.

Pamiętajmy, aby przed pracami montażowymi wręczono nam deklarację producenta i instrukcję montażu drzwi
Pamiętajmy, aby przed pracami montażowymi wręczono nam deklarację producenta i instrukcję montażu drzwi
Fot.: Krispol

Jakie powinny być idealne drzwi?

Po pierwsze - ciepłe

Większość inwestorów pyta przede wszystkim o izolacyjność termiczną, czyli o to, na ile takie drzwi będą nas chronić przed ucieczką ciepła. Informacją na ten temat jest wartość współczynnika przenikania ciepła U, dla całych drzwi dookreślonego literą „d” (jak door) Ud. Obecnie nie może być wyższa niż 1,5 W/(m²K). Im ta wartość jest niższa, tym drzwi lepiej ochronią nas przed stratami ciepła. Jaka wartość będzie więc dla nas optymalna? Najlepiej sprawdzić współczynnik przenikania ciepła okien Uw, które zamierzamy zamontować w naszym domu i postarać się, aby w drzwiach był on podobny, a przynajmniej niezbyt się różnił. Jeśli więc nasze okna mają współczynnik izolacyjności cieplnej na poziomie Uw < 1,1 W/(m²K), byłoby wskazane, aby i drzwi wejściowe izolowały na poziomie 1,1-1,3 W/(m2K), szczególnie że już od 2021 roku wartość poniżej 1,3 będzie dla drzwi powszechnie obowiązywać w polskim budownictwie. Wbudowując takie drzwi już dzisiaj, będziemy więc „w kursie” również za kilka lat. Producenci dostosowali się do nowych wymagań, a niektórzy oferują drzwi o jeszcze lepszych parametrach.

Po drugie - ciche

Kolejnym parametrem drzwiowym, na który zwracają uwagę inwestorzy, jest izolacyjność dźwiękowa, czyli wskaźnik Rw, mówiący nam, na ile nasze drzwi chronić nas będą przed hałasem zewnętrznym. Jeśli budujemy dom na odludziu, z dala od hałasów i dźwięków ulicy, możemy zanadto nie przejmować się współczynnikiem izolacyjności dźwiękowej. Jeśli natomiast będziemy mieszkać przy ruchliwej ulicy, wybierzmy drzwi o możliwie wysokiej wartości tego parametru. I znowu nie idźmy za daleko, nie maksymalizujmy wymagań, ale spróbujmy odnieść się do tego parametru w oknach. Jeśli w nich zdecydowaliśmy się na wartość na przykład Rw wynoszącą 33 dB, to i drzwi wejściowe powinny izolować od zewnętrznego hałasu na podobnym poziomie.

Po trzecie - bezpieczne

Trzecim, a niekiedy nawet pierwszym parametrem interesującym inwestorów, jest bezpieczeństwo rozumiane jako ochrona przed włamaniem. Drzwi wejściowe zazwyczaj postrzegane są jako pierwsza bariera dla włamywacza, stąd dość często pytamy w salonach o te w klasie RC3 lub nawet RC4. Troska o bezpieczeństwo domu i jego użytkowników jest jak najbardziej słuszna, ale nie zależy ona jedynie od mocnych drzwi, ale również od nie mniej mocnych okien. Trzeba bowiem wiedzieć, że większość włamań do domów jednorodzinnych odbywa się przez okna. Jeśli więc są one zabezpieczone zgodnie z klasą RC2 (to dużo!), zasadnym będzie ten sam poziom zabezpieczenia dla drzwi. Pamiętajmy, że okna i drzwi muszą współpracować zarówno z systemem alarmowym, jak i umożliwiać podjęcie interwencji.

Jak to połączyć w praktyce?

Jak praktycznie wykorzystać wiedzę o parametrach drzwi? Otóż skupiając się najpierw na wyglądzie i doborze estetycznym, typujemy zazwyczaj kilka wzorów drzwi, które nam odpowiadają. Kiedy już je wybierzemy, powinniśmy zwrócić się do producenta/sprzedawcy o udostępnienie Deklaracji Właściwości Użytkowych tych drzwi oraz ich cen. Z praktyki wiadomo, że cena bardzo często jest filtrem dość radykalnie zawężającym pole wyboru. Niemniej jednak nawet w kategorii drzwi ekonomicznych musimy wymagać takich, które spełnią choćby nasze minimalne wymagania. Jeśli więc w Deklaracji nie odnajdziemy wartości izolacyjności cieplnej (Ud), nie wierzmy, że mimo wszystko są to ciepłe drzwi. Jeśli nie będzie tam wpisany parametr Rw, nie dajmy wiary, że drzwi te są ciche. Brak określonej klasy odporności na włamanie (RC) również świadczy tylko o tym, że nikt nie sprawdził, na ile skutecznie drzwi ochronią nas przed włamywaczem. Jeżeli już stawiamy wymagania drzwiom i mają one spełniać choćby minimum tego, co spełniają nasze okna, bądźmy konsekwentni i domagajmy się, aby producent zadeklarował nam, jakie drzwi i o jakich parametrach nam dostarczy. I pamiętajmy, że dostarczenie Deklaracji Właściwości Użytkowych drzwi (podobnie jak okien!) jest jego obowiązkiem, a posiadanie jej jest naszym prawem jako świadomego inwestora budowlanego.
A kiedy już się zdecydujemy na konkretny wzór, konkretnego dostawcę, przypilnujmy, aby wraz z przywiezieniem tych drzwi do domu, dostarczono nie tylko fakturę, ale też oryginał Deklaracji Właściwości Użytkowych oraz instrukcję montażu danych drzwi. Szczególnie istotne jest to w przypadku tych o właściwościach przeciwwłamaniowych, gdyż takich drzwi nie wolno zamontować inaczej niż opisał to producent. Inny sposób zamontowania może spowodować utratę właściwości przeciwwłamaniowych takiej przegrody oraz utratę gwarancji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Idealne drzwi: ciepłe, ciche, bezpieczne