Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak czyścić meble wiklinowe i jak o nie dbać?

red.

Wiklina jest stosunkowo tanim materiałem na meble, ale za to niezbyt trwałym. Jednak właściwie pielęgnowana może przetrwać całkiem długo. Jak czyścić meble wiklinowe?

Wiklinę można czyścić szmatką zwilżoną wodą utlenioną
Wiklinę można czyścić szmatką zwilżoną wodą utlenioną
Fot. Pixabay.com/CC0 Public Domain

Meble wiklinowe przede wszystkim trzeba starannie i regularnie odkurzać, a od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką. Pod wpływem słońca i deszczu szarzeją, tracą połysk i deformują się – dlatego nie można ich zostawiać na łaskę i niełaskę pogody na dworze.

ZOBACZ, JAK USUNĄĆ SIERŚĆ Z KANAPY >>

Meblom wiklinowym szkodzi deszcz, a także zbyt częste mycie wodą. Dlatego mycie trzeba traktować jako ostateczność. Skupmy się na odkurzaniu, od czasu do czasu można też na sucho przetrzeć meble szczotką ryżową.

Czym myć meble wiklinowe?

Meble wiklinowe myjemy wodą z łagodnym detergentem. Możemy też przemyć je wodą z dodatkiem sody oczyszczonej, soli, cytryny, kwasku cytrynowego lub octu. Dobrym sposobem na usunięcie zabrudzeń z mebli wiklinowych jest też woda utleniona. Ładną barwę przywróci wiklinie woda z dodatkiem amoniaku (4 łyżki na litr) i soli (1 łyżka na litr). Sól przeciwdziała też żółknięciu wikliny.

ZOBACZ, JAK WYCZYŚCIĆ ROLETY >>

Jak wysuszyć meble wiklinowe?

Po myciu meble trzeba starannie wytrzeć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Nie można ich suszyć na słońcu. Nie można też na nich siadać póki nie wyschną, bo inaczej nieodwołalnie się zdeformują.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak czyścić meble wiklinowe i jak o nie dbać?