Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co zrobić z kurzem? Jak pozbyć się kurzu z mieszkania?

red.

Jak walczyć z kurzem? Co zrobić, żeby było go w mieszkaniu jak najmniej i jak najskuteczniej się go pozbyć?

Odkurzanie ma sens, jeśli regularnie wymieniasz lub myjesz filtry
Odkurzanie ma sens, jeśli regularnie wymieniasz lub myjesz filtry
Fot. Beatrice Murch/Flickr.com - CC BY-SA 2.0

Kurzu w mieszkaniu nie da się uniknąć. Ten miękki i lekki osad powstaje z pyłków roślin, mineralnych i organicznych drobinek, ludzkiego i zwierzęcego naskórka, zanieczyszczeń emitowanych przez samochody, elektrociepłownie i indywidualne piece, piaskowego pyłu i wielu innych składników – niestety również roztoczy, na których odchody jesteśmy uczuleni, a także innych alergenów.

Kurz będzie zawsze powstawał w naszym mieszkaniu i przedostawał się z zewnątrz do środka. Możemy jednak skutecznie go usuwać, zarówno z powietrza, jak i ze wszystkich powierzchni.

Jak się chronić przed kurzem?

Jeśli okolica, w której mieszkamy, jest silnie zanieczyszczona (duże miasto, rejon, w którym pali się w piecach, obszar użytkowany przemysłowo itp.), warto chronić się przed dostawaniem się pyłu z zewnątrz. Pomagają w tym szczelne okna. I tak będziemy musieli wietrzyć mieszkanie, tego nie da się uniknąć – ale przynajmniej nie będzie przenikać przez nieszczelne ramy. Jeśli w oknach wiszą firanki i zasłony, w trakcie wietrzenia część kurzu od razu zatrzyma się na nich.

Jak usunąć kurz z powietrza?

Dobry nawilżacz powietrza z filtrem może usunąć nawet 75% kurzu z powietrza w mieszkaniu. Trzeba tylko koniecznie pamiętać o tym, żeby regularnie wymieniać filtr.

Niektóre wyciągi kuchenne mają opcję odświeżania powietrza – to bardzo spokojny i cichy tryb pracy, w trakcie którego następuje wymiana powietrza w mieszkaniu.

Wyjątkowo skuteczną metodą pozbywania się kurzu z powietrza jest wentylacja mechaniczna. Ruch powietrza w mieszkaniu jest wymuszany – stale do wnętrza dopływa nowe powietrze z zewnątrz, ale po drodze musi przejść przez filtry. I tu zasada jest podobna jak przy nawilżaczach – system działa wtedy, gdy dbamy o czystość filtrów oraz wydajność i sprawność instalacji. Wentylację mechaniczną można zamontować w już istniejącym domu jednorodzinnym, ale najlepiej pomyśleć o niej już na etapie projektu.

ZOBACZ, JAK SIĘ POZBYĆ MOLI >>

Jak radzić sobie ze zbierającym się w mieszkaniu kurzem?

Najskuteczniejszym sposobem usuwania kurzu z podłogi i innych powierzchni jest odkurzanie, a naszym niezastąpionym sprzymierzeńcem – odkurzacz. Zwróćmy uwagę na etykietę produktu – jest w niej określona skuteczność urządzenia w odniesieniu do powierzchni twardych i miękkich, takich jak wykładziny i dywany. W zależności od tego, jakich podłóg w domu mamy więcej, wybieramy odpowiedni odkurzacz.

Żeby odkurzacz skutecznie walczył z kurzem, musi być też wyposażony w filtry HEPA, które zatrzymują nawet mikroskopijne drobinki, w tym roztocza. Zwróćmy również uwagę na szczelność obudowy – inaczej odkurzacz będzie część zbieranego kurzu, wypuszczał z powrotem do mieszkania przez szczeliny w korpusie. Ten problem jest zminimalizowany w odkurzaczach wodnych.

Jeśli odkurzamy półki czy inne powierzchnie z kurzu ręcznie, róbmy to najlepiej lekko zwilżoną ściereczką. Do wody możemy też dodać trochę płynu do płukania ubrań, który ma działanie antystatyczne.

ZOBACZ, CO ZROBIĆ Z GRATAMI Z PIWNICY >>

Jak unikać zbierania się kurzu i ułatwić sobie sprzątanie?

Kurz najłatwiej zbiera się w tkaninach. Dlatego szczególnie dokładnie odkurzajmy dywany, trzepmy na zewnątrz i pierzmy koce, narzuty oraz firanki i zasłony, a także tkaninę rolet rzymskich. Zwykłe rolety, których nie można prać, często odkurzajmy. Pamiętajmy też o odkurzaniu łóżka – zdejmijmy pościel i odkurzmy materac.
Jeśli mamy problem z kocią lub psią sierścią, trwale wbijającą się w ubrania i koce, zastanówmy się, czy nie warto zainwestować w suszarkę do ubrań. Oprócz innych zalet, ma też taką, że wyjątkowo skutecznie „odkłacza” tkaniny – wystarczy po jednym suszeniu zobaczyć, co zebrało się w filtrze.

Książki to także wielka pułapka na kurz, dlatego lepiej trzymać je w przeszklonych witrynach. Nie przesadzajmy również z liczbą bibelotów, a drobne przedmioty trzymajmy w szafkach i szufladach.

Półki, wiszące szafki i szafy montujmy tak, żeby sięgały sufitu – unikniemy wówczas zbierania się kurzu w wysokim, trudno dostępnym miejscu. Wybierajmy meble na wysokich nóżkach, pod które łatwo będzie wsunąć końcówkę odkurzacza. Zabezpieczmy dół szafek kuchennych listwą z dobrym uszczelnieniem.

Przy odkurzaniu nie zapominajmy o górnej krawędzi drzwi, kratkach wentylacyjnych, listwach przypodłogowych , włącznikach światła i gniazdkach elektrycznych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Co zrobić z kurzem? Jak pozbyć się kurzu z mieszkania?