Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak umyć brudne białe ściany?

red.

Brudne ściany to często pierwsza ofiara skutków codziennego życia. Zwłaszcza te białe. Przynajmniej raz do roku warto je dokładnie umyć.

Do malowania ścian wybierz zmywalną farbę - znacznie łatwiej usuniesz z niej zabrudzenia
Do malowania ścian wybierz zmywalną farbę - znacznie łatwiej usuniesz z niej zabrudzenia
Fot. Pixabay.com/CC0 Public Domain

Jeśli chlapniemy czymś na ścianę lub oprzemy się o nią brudną ręką, to takie zabrudzenie najlepiej wyczyścić od razu. Jeśli zrobimy to szybko, plama nie zostanie. Wyjątek mogą stanowić tłuste plamy. Na rynku znajdziemy farny zmywalne, odporne również na trudne zabrudzenia - ale tylko jeśli szybko zabierzemy się za ich umycie.

Do czyszczenia białych ścian najlepiej zabrać się w cieplejszym okresie, kiedy otwarte szerzej okna pomogą przyspieszyć proces suszenia. Przed rozpoczęciem upewnij się, że wszystkie meble i sprzęty elektroniczne są zabezpieczone, a woda ich nie uszkodzi. Pokryj je starymi prześcieradłami, a na sprzęt połóż najlepiej folię.

ZOBACZ, JAK ZROBIĆ DOMOWY ODŚWIEŻACZ POWIETRZA >>

Mycie ścian rozpocznij od ich dokładnego odkurzenia. Możesz to zrobić za pomocą zwykłej zmiotki, szczotki lub odkurzacza. Jeśli szczotka ma twardą szczecinę, możesz owinąć ją szmatą do czyszczenia, żeby uniknąć porysowania ścian.

Jak usuwać plamy z białych ścian?

Do większości zanieczyszczeń na ścianach wystarczy ciepła woda z mydłem. Wystarczy je przetrzeć, aby szybko zeszły. Nie szorujmy, bo możemy wtedy zetrzeć farbę... Kiedy mydło nie wystarcza, możesz zrobić kilka domowych skutecznych mikstur. Są znacznie lepsze niż produkty ze sklepu; w składzie gotowych środków często znajdziesz alkohol, który może wejść w reakcję z farbą i zostawić na ścianie błyszczące plamy.

ZOBACZ, CO ZROBIĆ Z KURZEM W MIESZKANIU >>

- Do wiadra ciepłej wody dodaj jedną szklankę octu winnego. Ocet usunie plamy, nie zostawi też śladów.

- Wymieszaj 1 szklanki wody z łyżką sody oczyszczonej. Powstałą masę nałóż na szmatkę i czyść ścianę, aż plama nie zniknie. To doskonały sposób, szczególnie na ślady kredek, ołówków, marketów czy tuszu.

- Nałóż na plamy odrobinę pasty do zębów. Poczekaj 1-2 minuty, a potem zmyj wszystko ciepłą, czystą szmatką.

- Wlej do butelki ze spryskiwaczem litr wody i łyżeczkę olejku lawendowego. Spryskaj szmatkę lub bezpośrednio plamę. To idealny sposób ma usunięcie trudnych plam z pryskającego gotowanego jedzenia, które często pojawiają się na ścianach w kuchni. Lawenda nie pozostawi śladów i pozostawi przyjemny zapach.

- Wymieszaj 100 gramów sody oczyszczonej z czterema litrami wody. Powstałą miksturą wymyj brudne ściany, opłucz ciepłą wodą, a potem wysusz suchym ręcznikiem. W ten sposób usuniesz plamy, które oparły się innym sposobom.

Jak czyścić ściany?

Do czyszczenia ścian zaopatrz się w dwa wiadra. W jednym przygotuj płyn do czyszczenia, w drugim trzymaj ciepłą, czystą wodę, w której możesz wyżąć szmatkę. Pamiętaj, żeby czyszczenie ściany rozpocząć od jej dołu, stopniowo posuwając się (jednocześnie czyścimy i suszymy ścianę) do góry, tak aby uniknąć zacieków.

Ścianę najlepiej osuszyć miękkim, czystym ręcznikiem. Możesz też przewiązać nadgarstki opaskami z miękkiej tkaniny, które „przechwycą” wodę, która może spływać po rękach.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak umyć brudne białe ściany?