Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak czyścić skórę?

red.

Skórzane meble czy ubrania powinno się czyścić regularnie, nawet jeśli na skórze nie ma plam. Jeśli się pojawią, najlepiej usuniesz je domowymi sposobami.

Na mokro domowymi sposobami można czyścić tylko skórę licową
Na mokro domowymi sposobami można czyścić tylko skórę licową
Fot. Pexels.com/CC0

Raz na miesiąc przetrzyj skórzaną powierzchnię ściereczką z mikrowłókna, zbierając drobinki kurzu i mniejsze zanieczyszczenia. Jeśli pojawią się plamy, zastosuj domowe sposoby. Usuną je w sposób szybki i skuteczny.

Pamiętaj: Nigdy nie wystawiaj mebli skórzanych na bezpośrednie dzianie słońca, inaczej skóra z czasem może wysychać i pękać.

Zamsz i nubuk czyścimy wyłącznie na sucho albo specjalistycznym środkiem i delikatną szczoteczką. Jeśli pojawią się plamy, których nie potrafimy usunąć, ubranie najlepiej oddać do specjalistycznej pralni.

ZOBACZ, JAK PRAĆ SKARPETKI PARAMI >>

Plamy na skórzanych meblach i ubraniach

Większość plam na skórzanych meblach i ubraniach usuniesz za pomocą wody z mydłem - jeśli jest to skóra licowa, czyli pozbawiona meszku, którym pokryty jest zamsz czy nubuk.

Jeśli twoje meble skórzane są mocniej poplamione, wymieszaj łyżkę białego octu winnego, dwie łyżki oleju lnianego. Upewnij się, że są dobrze wymieszane, potem nanieś na plamę za pomocą czystej szmatki i w masuj okrężnymi ruchami. Zostaw na plamie przez 10 minut, potem wypoleruj czystą szmatką.

Jeśli na meblach masz plamy z tuszu, zmyj je za pomocą patyczka higienicznego umoczonego w spirytusie. Mokre miejsce wysusz suszarką.

ZOBACZ, CO ZROBIĆ Z KURZEM W MIESZKANIU >>

Plamy można też usunąć używając kamienia winnego. Wymieszaj 3 łyżki soku z cytryny wraz z dwoma łyżeczkami kamienia winnego. Powstałą masę wetrzyj w plamę za pomocą bawełnianej ściereczki. Pozostaw ją nawet na kilka godzin, w szczególności jeśli wcześniej nie udało ci się usunąć plam innymi sposobami. Po upływie tego czasu usuń pastę czystą, wilgotną szmatką. Po wyschnięciu nie powinno być widać jakichkolwiek śladów. Jeśli coś zostanie, powtórz cały proces, dwa lub nawet trzy razy.

Plamy z soli na butach

Plamy z soli pojawiają się najczęściej na skórzanych butach zimą. Żeby je wyczyścić, wymieszaj 1 1 szklanki wody i 1 szklankę białego octu winnego. Umocz w płynie czystą szmatkę, a potem zacznij wycierać plamę. Być może będziesz trzeba powtórzyć cały proces 2-3 razy zanim sól zniknie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak czyścić skórę?