Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wygodna kuchnia w kawalerce i w bloku

red.

Kuchnię w małym mieszkaniu należy planować z dużą starannością. Rozmieszczenie AGD, mebli, blatów powinno być dokładnie przemyślane. W małym wnętrzu nie wszystko ujdzie.

W kawalerkach często zamiast osobnej kuchni mamy aneks kuchenny w pokoju. Zdarzają się też jednak kuchnie zamknięte. W obu przypadkach ograniczeniem jest mała powierzchnia, na której musimy zmieścić podstawowe AGD, zlewozmywak, szafki na przechowywanie. Dobrze jak znajdzie się jeszcze miejsce na stół. Żeby wszystko pomieścić, a użytkowanie kuchni nie wymagało od nas umiejętności akrobatycznych trzeba pamiętać o kilku podstawowych elementach.

AGD do małych kuchni

W małych kuchniach często nie ma miejsca na pełnowymiarowe i wolno stojące AGD. Lepiej się sprawdzi sprzęt do zabudowy, który zajmuje mniej miejsca i można go płynnie wkomponować w zabudowę kuchenną. Do tego mniej się rzuca w oczy, co jest ważne w kuchniach otwartych. Warto też się rozejrzeć za urządzeniami typu dwa w jednym, np. kuchenką mikrofalową z funkcją piekarnika.

 

Układ w kuchni
Układ w kuchni otwartej
Inga Kosim. Układ w kuchni otwartej

Kuchnia z górnymi szafkami czy bez?

Małe kuchnie to mało miejsca na przechowywanie. W większości przypadków górne szafki są wręcz koniecznością. Warto wówczas zamontować szafki sięgające pod sam sufit, co da nam odrobinę więcej miejsca na rzeczy. Jeśli jednak dolne szafki nam wystarczą można zrezygnować z górnych. Wtedy w otwartych pomieszczeniach kuchnia będzie się mniej rzucać w oczy. Najlepiej wybierać szafki o gładkich frontach w kolorach takich samych jak ściany. W ten sposób optycznie powiększymy przestrzeń.

Im mniej tym lepiej

Kuchni w kawalerce nie zastawiaj rzeczami. Lepiej zrezygnować z masywnego robota kuchennego, szeregu metalowych puszek na blacie czy ozdobnych ściereczek na rączce piekarnika. Warto za to szukać wielofunkcyjnych sprzętów i rozwiązań oraz przedmiotów, które po użyciu da się złożyć, tak by zajmowały mniej miejsca. Dobrym pomysłem są wysuwane lub składane blaty.

TEGO UNIKAJ:

  • Zastawiania blatów
  • Ciemnych i kontrastowych kolorów
  • Otwartych półek
  • Wolno stojącego AGD
  • Dwukomorowych zlewów
  • Wzorzystych, przykuwających uwagę płytek

Skomentuj:

Wygodna kuchnia w kawalerce i w bloku