Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie salonu. Jakie lampy do pokoju dziennego?

Ilona Szajkowska

Lampy w pokoju dziennym pełnią dziś nie tylko funkcję użytkową, ale również tworzą nastrój i coraz częściej są niezwykłą dekoracją wnętrza. Jak zatem oświetlić salon, żeby zachwycał?

lampy, dodatki, meble, drewno, wyposażenie wnętrz
Polski projekt: drewniane lampy Lightwood
fot.lightwoodsklep

W salonie czy też pokoju dziennym domownicy spędzają większość wolnego czasu, tu spotykają się z rodziną, przyjaciółmi, czytają, oglądają telewizję, odpoczywają. Dlatego zaplanujmy oświetlenie tak, by łatwo dało się dostosować je do tego, co w danym momencie dzieje się w salonie. Zdecydujmy się na kilka rodzajów lamp: sufitowe, ścienne, stojące.

Lampy ścienne warto umieścić w okolicach kanapy, a także możemy nimi podświetlić obrazy. Lampa stojąca nie powinna przeszkadzać. Dlatego najlepiej ustawić ją za sofą lub fotelem.Możemy tez dobrać lampy stołowe i postawić je na konsolce czy komodzie.

Warto też zastosować w salonie źródła światła o różnym natężeniu i barwie. Pamiętajmy, że zimą możemy stworzyć przytulny nastrój, zapalając świece – pojedyncze lub w efektownych kompozycjach. Szczególnie popularne jest mieszczanie świec w szklanych naczyniach.

Warto wiedzieć: 

Oto typowe błędy, jakie popełniamy, wybierając lampy do pokoju dziennego:
- zbyt mała liczba punktów świetlnych lub zbyt mała ich moc, przez co wnętrze
jest za ciemne;
- oświetlenie rażące w oczy;
- wybór nieodpowiedniej barwy światła;
- niedostateczne doświetlenie kącika, w którym zwykle czytamy;
- niewygodne usytuowanie włączników.

Skomentuj:

Oświetlenie salonu. Jakie lampy do pokoju dziennego?