Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak ukryć rury w mieszkaniu?

red.

Zastanawiacie się, co zrobić z rurami biegnącymi po ścianie? Macie dwa wyjścia - albo je polubić i wyeksponować, albo zamaskować. Podpowiadamy, jak ukryć widoczne rury w mieszkaniu.

widoczne rury w mieszkaniu
Rury same w sobie mogą wyglądać atrakcyjnie, szczególnie te miedziane.
fot. Remodelista

W pokojach mamy do czynienia z rurami grzewczymi, a łazience dochodzą jeszcze rury sanitarne, z kolei w kuchni często gazowe. Co z nimi zrobić?

Pomysł na zasłonięcie rur

Istnieje kilka sposobów na ukrycie rur w mieszkaniu. Stara metoda to pomalowanie ich na taki sam kolor, co ściany. To prawda, że będą mniej się rzucać w oczy, ale z estetyką ten sposób nie wiele ma wspólnego. Równie starą metodą jest ukrycie rur za zasłoną. Rury centralnego ogrzewania najczęściej bowiem biegną pionowo przy oknie. Takie rozwiązanie spotyka się jeszcze w wielu mieszkaniach. O ile w dużych wnętrzach można je zastosować, o tyle w małych obfite zasłony nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Jak zamaskować rury? Rury można obudować płytami kartonowo-gipsowymi. W łazienkach, gdzie panuje wysoka wilgotność, wskazane jest montowanie zielonych, impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych, bo są one wodoodporne.

Pamiętajmy jednak, że rury centralnego ogrzewania i grzejniki nie mogą być całkowicie zasłonięte. Trzeba bowiem zapewnić właściwą cyrkulację ciepłego powietrza, a także, w razie awarii mieć do nich wygodny dostęp.

Obudowy na grzejniki i rury można wykonać z drewnopochodnych płyt MDF. Charakteryzuje je bardzo wysoka wytrzymałość, duża gęstość i jednorodny skład. Dzięki temu płytę łatwo można ciąć i dowolnie kształtować. Możne ją lakierować, foliować, fornirować, a więc tworzyć konstrukcję niedobiegającą wyglądem od pozostałych mebli. Co więcej, płyta z MDF nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury.

Maskownica do rur - Castorama

W Castoramie możesz znaleźć różne rodzaje maskownic do rur, które pomogą ukryć instalacje i nadać pomieszczeniu estetyczny wygląd. Przedstawiam kilka opcji, które mogą Cię zainteresować:

Maskownica plastikowa

Maskownica elastyczna na rury. Taka maskownica wykonana jest z plastiku i umożliwia łatwe ukrycie rur. Dostępna jest w różnych średnicach.

Maskownica aluminiowa

Maskownice aluminiowe są trwałe i eleganckie, nadają nowoczesny wygląd pomieszczeniu.

Maskownice do rur gazowych

W związku z bezpieczeństwem i specyfiką rur gazowych, istotne jest, aby używać dedykowanych i bezpiecznych rozwiązań do ich maskowania. W sklepach budowlanych, takich jak Castorama, można znaleźć maskownice przeznaczone do rur gazowych. Przed zakupem upewnij się, że produkt spełnia odpowiednie normy i standardy bezpieczeństwa gazowego.

Maskownice do rur grzewczych 

W sklepie budowlanym Castorama dostępne są różne maskownice do rur grzewczych, w tym elastyczne i aluminiowe w różnych średnicach. Mogą one skutecznie ukryć rury, dodając jednocześnie estetyczny wygląd do pomieszczenia.

Ozdobne maskownice do rur

A może zamiast walczyć z rurami, wydobyć je i uczynić z nich dekoracyjny element wnętrza? Pomalowane, np. na srebrny czy miedziany kolor, nadadzą pomieszczeniu  modny styl industrialny, który przecież wydobywa na światło dzienne to, co inne aranżacje chcą ukryć. Jeśli lubicie wnętrza kolorowe, eklektyczne, pomalujcie rury na różne kolory albo spróbujcie włączyć je do większej kompozycji – mogą być np. pniem drzewa. Malując rury, omijajcie wszelkie kolanka, a w grzejnikach zawory. Gdy farba zaschnie, rur w razie awarii nie będzie można rozłączyć. Jesteście miłośnikami natury? Obwiążcie rury np. sznurem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak ukryć rury w mieszkaniu?