Jak ukryć rury w mieszkaniu?

red.

Zastanawiacie się, co zrobić z rurami biegnącymi po ścianie? Macie dwa wyjścia - albo je polubić i wyeksponować, albo zamaskować. Podpowiadamy, jak ukryć widoczne rury w mieszkaniu.

widoczne rury w mieszkaniu
Rury same w sobie mogą wyglądać atrakcyjnie, szczególnie te miedziane.
fot. Remodelista

W pokojach mamy do czynienia z rurami grzewczymi, a łazience dochodzą jeszcze rury sanitarne, z kolei w kuchni często gazowe. Co z nimi zrobić?

Ukrywamy widoczne rury

Istnieje kilka sposobów na ukrycie rur w mieszkaniu. Stara metoda to pomalowanie ich na taki sam kolor, co ściany. To prawda, że będą mniej się rzucać w oczy, ale z estetyką ten sposób nie wiele ma wspólnego. Równie starą metodą jest ukrycie rur za zasłoną. Rury centralnego ogrzewania najczęściej bowiem biegną pionowo przy oknie. Takie rozwiązanie spotyka się jeszcze w wielu mieszkaniach. O ile w dużych wnętrzach można je zastosować, o tyle w małych obfite zasłony nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Co więc robić? Rury można obudować płytami kartonowo-gipsowymi. W łazienkach, gdzie panuje wysoka wilgotność, wskazane jest montowanie zielonych, impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych, bo są one wodoodporne.

Pamiętajmy jednak, że rury centralnego ogrzewania i grzejniki nie mogą być całkowicie zasłonięte. Trzeba bowiem zapewnić właściwą cyrkulację ciepłego powietrza, a także, w razie awarii mieć do nich wygodny dostęp.

Obudowy na grzejniki i rury można wykonać z drewnopochodnych płyt MDF. Charakteryzuje je bardzo wysoka wytrzymałość, duża gęstość i jednorodny skład. Dzięki temu płytę łatwo można ciąć i dowolnie kształtować. Możne ją lakierować, foliować, fornirować, a więc tworzyć konstrukcję niedobiegającą wyglądem od pozostałych mebli. Co więcej, płyta z MDF nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury.

Rury - ozdoba wnętrza

A może zamiast walczyć z rurami, wydobyć je i uczynić z nich dekoracyjny element wnętrza? Pomalowane, np. na srebrny czy miedziany kolor, nadadzą pomieszczeniu  modny styl industrialny, który przecież wydobywa na światło dzienne to, co inne aranżacje chcą ukryć. Jeśli lubicie wnętrza kolorowe, eklektyczne, pomalujcie rury na różne kolory albo spróbujcie włączyć je do większej kompozycji – mogą być np. pniem drzewa. Malując rury, omijajcie wszelkie kolanka, a w grzejnikach zawory. Gdy farba zaschnie, rur w razie awarii nie będzie można rozłączyć. Jesteście miłośnikami natury? Obwiążcie rury np. sznurem.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Jak ukryć rury w mieszkaniu?