Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejniki w mieszkaniu - zasłaniać czy nie?

red.

Grzejniki zasłaniamy zazwyczaj z powodów estetycznych, ale też bo chcemy wykorzystać przestrzeń wokół niego. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepszy pomysł. Traci na tym nasz portfel.

Dlaczego zasłaniamy grzejniki? Część osób chce ukryć stare modele i towarzyszące im orurowanie. Inni chcą wykorzystać przestrzeń wokół, np. na półki, bądź w małych pomieszczeniach stawiają przy grzejniku kanapę, biurko czy regał. We wszystkich przypadkach utrudniamy rozchodzenie się ogrzanego powietrza. Obudowanie grzejnika może zmniejszać jego moc o 10-20%. Wtedy grzejnik musi mieć wyższa temperaturę, aby dostarczyć taką samą ilość ciepła co grzejnik nieosłonięty. Ma to bezpośrednie przełożenie na wzrost opłat za ogrzewanie, które w sakli roku mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.

Należy zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół grzejnika. Dlatego nie zastawiaj go żadnymi meblami. Jeśli natomiast występuje taka konieczność, np. w bardzo małych pokojach, to niech to będą lekkie, ażurowe meble - stół czy regał bez tylnej ściany. Kanapa oraz cięższe sprzęty powinny stać w odległości co najmniej 10 centymetrów od grzejnika.

Wszelkiego rodzaju osłony i obudowy powinny zostać usunięte. Gdy grzejnik znajduje się pod oknem, zrezygnujmy także z sięgających ziemi firan i zasłon. One także zatrzymują ciepło. Lepiej wybrać firany sięgające parapetu. Z kolei duży, szeroki parapet będzie kierował ogrzane powietrze na środek pokoju, a nie w stronę okna.

Warto także zainstalować za grzejnikami ekrany z folii aluminiowej odbijające ciepło. Zwiększają one wydajność grzejnika o 10%.

Na koniec osobom, które mimo wszystko nie lubią widocznych grzejników proponujemy modele dekoracyjne. Grzejniki dekoracyjne mogą przybierać najróżniejsze formy, rozmiary i kolory. Wiele w niczym nie przypomina tradycyjnych, żeberkowych modeli. Mogą wyglądać jak współczesne dzieło sztuki i z powodzeniem zastąpić typowy obraz na ścianie.

Skomentuj:

Grzejniki w mieszkaniu - zasłaniać czy nie?