"Muza" - nowa książka Jessie Burton już w księgarniach
Po sukcesie swojej debiutanckiej książki "Miniaturzystka", Jessie Burton powraca z kolejną powieścią osadzoną w świecie sztuki.


Świat wielkiej sztuki, jeszcze większych namiętności i tajemniczy obraz, który skrywa więcej niż tysiąc słów. Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej - lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku... Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być „śpioch”, dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku zaginione w trakcie wojny. Potwierdzają to listy z muzeum Prado oraz fundacji Peggy Guggenheim. Wskutek szczególnego zbiegu okoliczności stenotypistka zatrudniona w galerii, 26-letnia Odelle Bastien, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym. Czarnoskórej imigrantki z Trynidadu, która choć nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem znajduje swoje miejsce w ksenofobicznym Londynie.
W tej pięknej powieści Jessie Burton raz jeszcze porywa nas w czarowny świat sztuki i artystów, namacalnie wręcz dając odczuć atmosferę minionych dekad, pełną wewnętrznych napięć i niepokoju. Mądra i poruszająca książka o kobiecości, miłości, wolności i sztuce.
Niełatwo powtórzyć spektakularny sukces debiutu, jakim była Miniaturzystka, przetłumaczona na 36 języków i sprzedana w nakładzie miliona egzemplarzy. A jednak Jessie Burton się udało! Mistrzowski akord.
Polski design: Targi Rzeczy Ładnych - 20 rzeczy, na które warto zapolować
Archiprzewodnik po Europie - Robert Konieczny i Tomasz Malkowski zabierają nas w podróż po najciekawszej współczesnej architekturze Starego Kontynentu [BRYŁA CZYTA]
Brutal Poland od Zupagrafika. Poczytaj i złóż 9 modeli obiektów z PRL-u
Fundacja Centrum Architektury potrzebuje pomocy. Jak można ją wesprzeć?
Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 - książka Grzegorza Piątka [BRYŁA CZYTA]
Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej - książka Joanny Erbel [BRYLA CZYTA]
„Osiedlownik”, czyli przewodnik po osiedlach Białegostoku
Eastern Blocks - nowa książka od Zupagrafika. Podróż za betonową kurtynę [BRYŁA CZYTA]