82 m kw.: Problem z nieustawną łazienką

red.

W tym mieszkaniu są aż dwie łazienki, obie jednak bardzo nieustawne. Jak je przebudować, żeby dało się z nich komfortowo korzystać? Architekci mają dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
rys.

W naszym mieszkaniu są dwie łazienki: jedna malutka, druga całkiem spora, ale za to wąska i długa, a więc bardzo nieustawna. Jesteśmy gotowi je przebudować, tak by w pierwszej zmieściła się wanna, a w drugiej kabina prysznicowa na całą szerokość pomieszczenia. Zastanawiamy się również, jak urządzić kuchnię z dwoma wejściami. I szukamy miejsca na szafy. Anna

Rozwiązanie 1: Ze skośnymi ściankami
Magdalena Żmihorska-Tomasik

Wąską łazienkę nieco poszerzyłam, a mniejszą powiększyłam o sąsiadującą z nią garderobę. Nie stracili Państwo jednak schowków na ubrania – teraz garderoby są dwie, a w każdej sypialni znajduje się szafa. Część ścianek biegnie skosem, co pozwoliło zlikwidować kłopotliwe zakamarki i ułatwić poruszanie się po przedpokoju.

W większej łazience bez problemu mieści się wygodna wanna (prostokątny model o wymiarach 150 x 80 cm), umywalka, podwieszony sedes oraz pralka – tę wstawiłam pod blat biegnący wzdłuż skośnej ściany. Między łazienką a mniejszym pokojem dziecięcym powstała garderoba. Wchodzi się do niej z przedpokoju, dzięki czemu w pokoju można było wygospodarować miejsce na szafę.

Mniejsza łazienka jest wyposażona w wygodną kabinę prysznicową (80 x 100 cm), sedes oraz umywalkę. Wejście do tego pomieszczenia jest dyskretnie ukryte między nową garderobą a „wchodzącym” do pokoju dziennego regałem, którego kształt nawiązuje do skośnej ścianki wydzielającej schowek na ubrania.

Pokój dzienny jest otwarty na przedpokój. Zlikwidowałam natomiast wejście z przedpokoju do kuchni. Ściana oddzielająca te pomieszczenia została tak ukształtowana, by powstały dwie wnęki: jedna na szafkę na obuwie, druga na lodówkę. Funkcjonalna zabudowa kuchenna w kształcie litery L jest przesłonięta ścianką z regałem i miejscem na sprzęt RTV.

Rozwiązanie 2: Równy metraż
Michał Grzelak

Przebudowane łazienki mają prawie identyczny metraż. W jednej znajduje się wanna, w drugiej – wygodna kabina. Zamiast garderób zaplanowałem kilka szaf.

Wąska łazienka (z kabiną 130 x 90 cm, umywalką i sedesem) została nieco zmniejszona, dzięki czemu w przedpokoju zmieściła się przepastna szafa. Pokój sąsiadujący z tą łazienką przeznaczyłem na Państwa sypialnię. Po przesunięciu ściany oddzielającej ją od dziecięcego pokoju stała się ustawniejsza – bez problemu mieści się tutaj centralnie ustawione łóżko. W drugiej łazience, powiększonej o garderobę, jest wanna (160 x 70 cm), sedes i umywalka. Pralkę proponuję przenieść do kuchni.

Oba wejścia do kuchni zachowałem – wygodniej będzie wnosić torby z zakupami. Kuchenną zabudowę tworzą dwa ciągi robocze. W szafkach ustawionych przy ścianie umieściłem zlewozmywak, zmywarkę i właśnie pralkę. Lodówka i piekarnik znajdują się w wysokiej zabudowie wnękowej, przy której od strony salonu jest kącik RTV. W sąsiadującym z wnęką krótkim półwyspie proponuję zainstalować płytę grzejną.

Skomentuj:

82 m kw.: Problem z nieustawną łazienką