Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"A po co mi architekt wnętrz?" Dzięki niemu możesz dużo zaoszczędzić

Iza Gemzała

Zatrudnienie architekta wnętrz to dla ciebie zbędny wydatek? A co jeśli okaże się, że możesz dzięki niemu zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych?

Na szczęście niewiele już osób decyduje się na samodzielne projektowanie swojego M, tak jak niewiele kobiet nadal robi sobie pasemek w zaciszu własnej łazienki. I o ile włosy odrosną, to remont mieszkania jest sporym wydatkiem.

Mogłoby się wydawać, że najlepszy moment, żeby szukać architekta, to odbiór mieszkania od dewelopera. Wtedy, stojąc w obliczu pustych ścian, zaczynamy się zastanawiać „Ok, co dalej?”. Niestety, wtedy jest już późno. A może moment zakupu mieszkania to dobry czas, aby zacząć myśleć o projekcie? Owszem, to lepsza pora, ale też nie uchroni przed dużymi wydatkami. Kiedy więc poszukać architekta? To proste: gdy tylko wykiełkuje myśl o nowym M!

Przeczytaj także: Kilka mitów na temat pracy architekta

Jest powiedzenie „Oszczędny traci dwa razy”. Dużo w nim prawdy. Tak jak w innym powiedzeniu: „Musi trochę kosztować na początku, albo dużo na końcu”. Oba wpisują się w inwestycję, jaką jest zatrudnienie architekta. Inwestycję, która im szybciej nastąpi, tym więcej przyniesie oszczędności. Koszt zmian rośnie z czasem. Im bliżej do odbioru, tym droższe są wszelkie modyfikacje. Możesz być pewien, że każde przesunięcie już zamontowanego gniazdka to koszt o 300 proc. wyższy niż na etapie jego instalacji. Wystarczy wyobrazić sobie koszt zmiany przesunięcia ściany na etapie kopania fundamentów i na etapie kładzenia płytek w łazience. Zobacz zatem, co możesz zyskać, zatrudniając architekta na poszczególnych etapach zakupu mieszkania.

Etap odbioru kluczy od dewelopera lub zakup gotowego mieszkania

Kiedy mieszkanie jest już gotowe, instalacje rozprowadzone, a ściany otynkowane, pozostaje wykończenie mieszkania w jego aktualnym układzie lub dokonanie kosztownych zmian. Zmiana położenia jednego punktu elektrycznego na tym etapie może kosztować ponad 100 zł, a wyburzenie niewielkiego fragmentu ściany nawet 1000 zł! Zazwyczaj niezbędne są też przeróbki instalacji hydraulicznej (zmiana wanny na prysznic) lub elektryczne. To generuje wysokie koszty, nie wspominając o samej cenie wykończenia.

Etap zakupu mieszkania we wczesnej fazie budowy

Jeśli mieszkanie jest na etapie fundamentów, nie czekaj z wyborem architekta! To idealny moment, aby zaplanować wszelkie niezbędne zmiany lokatorskie. Większość deweloperów daje nam możliwość przearanżowania mieszkania. Z pomocą architekta zaplanujesz ustawienie sanitariatów, mebli, sprzętu ARG i RTV, a co za tym idzie, rozmieszczenie gniazdek, włączników, ścian działowych i podłączeń wodno-kanalizacyjnych. Deweloperzy pobierają za to dość niską opłatę (mój klient za zmiany w prawie całym mieszkaniu musiał dopłacić 2500 zł, co stanowiło ledwie procent wartości lokalu). W gotowym mieszkaniu kosztowałoby 10 razy więcej!

Etap szukania mieszkania

Kiedy zaczynasz rozglądać się za nowym lokum, może przytłoczyć cię nadmiar ofert. W samej tylko Warszawie czekają tysiące wolnych mieszkań, a kolejne są na etapie budowy. Jest w czym wybierać! Warto pomyśleć o bliskości do pracy i wygodnym dojeździe do centrum, ale także o dobrym rozkładzie mieszkania. Czyli takim, który da wiele możliwości aranżacyjnych przy jak najmniejszych zmianach. Ważna jest wielkość łazienki, miejsce na szafę w sypialni czy na duży rozkładany stół w salonie. Te i wiele innych spraw pomoże ci rozstrzygnąć architekt wnętrz. Pomoże nie tylko w aranżacji wybranego mieszkania, ale także pokaże wszystkie plusy i minusy związane z wyborem. Może się okazać, że lokal o 2-3 metry kwadratowe większy daje możliwość wydzielenia dodatkowego pokoju albo zmieszczenia w łazience zarówno wanny, jak i prysznica.

Nie zawsze istnieje możliwość zatrudnienia architekta na etapie „dziury w ziemi”. Im wcześniej jednak podejmiesz tę decyzję, tym mniej czeka się stresu, niepotrzebnych wydatków i nerwów.

Ile kosztuje praca projektanta wnętrz?

Na koniec sprawa dla wielu zasadnicza. Ile w ogóle kosztuje projekt wnętrza? U początkującego architekta od 50 zł za 1 m kw. U architekta z doświadczeniem ok. 200 zł za 1 m kw. Trzeba też pamiętać, że już za samą konsultacje należy zapłacić zazwyczaj od 100 do 300 zł. Osobny koszt to zakupy elementów wystroju wnętrza czy nadzór ekipy remontowej czy budowlanej. Jednak warto sobie pomyśleć ile zaoszczędzimy spokoju i czasu.

    Więcej o:

Skomentuj:

"A po co mi architekt wnętrz?" Dzięki niemu możesz dużo zaoszczędzić