Podłogi do domu dla alergików - dobre dla zdrowia i środowiska
Dobra podłoga? Nie tylko estetyczna i trwała, chociaż głównie na te cechy zwracamy uwagę. Powinna być również... zdrowa - dla nas i środowiska.
Wybór materiałów na podłogę jest naprawdę ogromny. Nie wszystkie jednak są dla nas całkowicie bezpieczne, zwłaszcza dla dzieci i osób podatnych na alergię. O tym, czy podłoga nie ma złego wpływu na nasze zdrowie i na środowisko, mogą świadczyć odpowiednie certyfikaty (patrz ramka na następnej stronie). Warto też poznać właściwości poszczególnych materiałów. Zobaczmy, które są najzdrowsze.
Podłoga drewniana
Jeden z najbardziej ekologicznych materiałów odnawialnych. Jest nie tylko ładne, ale też ciepłe w dotyku, ma właściwości amortyzujące. Jednak surowe bywa zbyt nietrwałe, trzeba więc zabezpieczyć jego powierzchnię – polakierować lub zaolejować. Najzdrowsze są lakiery na bazie wody, sprawdźmy jednak, czy spełniają wszystkie normy i mają oznaczenie produktu ekologicznego. Wybierając olej do drewna, zdecydujmy się na ten zrobiony w głównej mierze z naturalnych składników.
Korek na podłodze
Wytwarzany z kory dębu korkowego, dobrze tłumi hałas i izoluje. Ten naturalny materiał jest – tak jak drewno – przyjemny w dotyku, a także bezpieczny dla naszego zdrowia, a jego właściwości amortyzujące korzystnie wpływają np. na kręgosłup.
Wykładziny elastyczne
Polecane głównie alergikom, ponieważ bardzo łatwo je umyć, pozbywając się w ten sposób kurzu (i roztoczy). Są miłe w dotyku i zdrowe dla naszych stóp (amortyzują kroki). Wytwarza się je z dwóch materiałów.
Linoleum, produkowane głównie z włókien lnianych, oleju lnianego i mączki drzewnej, jest zdrowe i ekologiczne. Niestety, coraz rzadziej można je znaleźć w sklepach – zostały wyparte przez wykładziny i panele winylowe (z polichlorku winylu, czyli PCW). Wykładziny takie, zwane elastycznymi, pojawiły się w ubiegłym wieku i wówczas materiał ten emitował wiele szkodliwych substancji (np. flatany i plastyfikaty); teraz większość wykładzin jest od nich wolna.
Płytki ceramiczne
To również idealny materiał dla osób z alergią. Można je myć nawet gorącą wodą (co skutecznie usuwa roztocze). Niestety, są twarde i zimne w dotyku, dlatego nie poleca się ich osobom z chorobami reumatycznymi.
Zwróć uwagę: Znaki i certyfikaty
TOXPROOF – przyznawany produktom wolnym od szkodliwych substancji.
ECOLABEL – oznacza, że wyrób spełnia wszystkie przepisy związane z ochroną środowiska.
ZNAK EKOLOGICZNY EKO – otrzymują go produkty, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie człowieka i na środowisko.
- Więcej o:
- podłogi
Podłogi winylowe - dlaczego są tak popularne?
Białe panele podłogowe laminowane: porady, producenci
Jak dobrać drzwi do koloru podłogi?
Rodzaje wylewek podłogowych
Remont podłogi i posadzki. Jak dobrać odpowiedni sposób?
Drewniane podłogi do twojego domu. Jakie deski wybrać?
Trendy w projektowaniu. Jak tworzyć modne wnętrza?
Geometryczne wzory na dywanach