Postaw [na] ogród
Ściana w małym mieszkaniu? A może zewnętrzna ściana budynku? I tu, i tu sprawdzi się ogród wertykalny.
Pionowe ogrody nie tylko zdobią wnętrza mieszkań i biur oraz ściany budynków, ale także wchłaniają z powietrza szkodliwe składniki i poprawiają jego wilgotność, co ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zrezygnować w mieszkaniu z galerii obrazów i całą ścianę lub jej spory fragment zamienić w oryginalny kwietnik. Do takiej uprawy nadają się rośliny o ozdobnych liściach i niewielkim systemie korzeniowym, a więc wymagające równie niewielkich doniczek.
Płyta na dwa sposoby
Bazą ogródka są płyty z tworzywa sztucznego w stabilnej metalowej ramie, które nie przepuszczają wody i chronią ściany przed wilgocią. Płyty te mogą mieć otwory, w które po prostu wstawiamy doniczki, albo być pokryte filcem zastępującym glebę. W takim filcu sadzimy rośliny – materiał ten przepuszcza powietrze, dzięki czemu wrastające w niego sadzonki nie gniją. Nie gnije też sam filc, poza tym jest odporny na pleśń i pod wpływem wilgoci nie wydziela niemiłego zapachu.
Zielony dywan na ścianie
Piękne pionowe kompozycje powstają również z mchu. Wykorzystuje się dwa gatunki – gąbczasty i wypukły (Polemoss) oraz płaski (Flatmoss). Poddaje się je procesowi stabilizacji (naturalne soki roślin są zastępowane przez roztwór stabilizacyjny), który sprawia, że mech jest wilgotny przez kilka lat i nie wymaga ani podlewania, ani spryskiwania.
WIĘCEJ INFORMACJI: florabo.eu, gardenspot.pl, ogrodosfera.pl, ogrodwertykalny.pl, ogrody-wertykalne.pl, sungarden.com.pl, twojswiat.com.pl, strefazieleni.eu, zielonesciany.pl, wertykalni.pl
- Więcej o: