Gotowanie z najmłodszymi - o czym pamiętać, urządzając kuchnię dla całej rodziny?
Rodzinne gotowanie rodziców z dziećmi może być wspaniałą zabawą. Kuchnia powinna być jednak odpowiednio przygotowana na obecność najmłodszych. Jak urządzić kuchnię bezpieczną dla małych i dużych kucharzy?
Gotując razem z dziećmi zacieśniamy rodzinne więzi, uczymy je nowych smaków i rozwijamy ich kuchenne umiejętności. Jest to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu, z którego przy okazji może wyniknąć coś pysznego. Zanim jednak zaprosimy dzieci do gotowania, warto najpierw przygotować naszą kuchnię, żeby była bezpieczna i dostosowana do potrzeb wszystkich.
AGD przyjazne dzieciom
Im mniejsze dziecko, tym więcej uwagi powinniśmy poświęcić na kwestie związane z bezpieczeństwem. Najwięcej zagrożeń wiąże się z poszczególnymi urządzeniami AGD, jak piekarnik i kuchenka. Żeby uniknąć poparzeń rączek przez dziecko dotykające rozgrzanych drzwiczek piekarnika, warto wybrać piekarnik z systemem zimnych drzwi. Dzięki temu dotknięcie szyby włączonego urządzenia nie powoduje oparzenia. Warto także zamienić tradycyjną kuchenkę gazową na nowoczesną płytę indukcyjną. Powierzchnia takiej płyty nie nagrzewa się, a gorąco jest jedynie w naczyniu do gotowania. Do tego nie ma płomieni, jak w tradycyjnych kuchenkach, co eliminuje kolejny czynnik ryzyka.
Warto też wybierać AGD z ukrytymi pokrętłami, żeby dzieci nie mogły się nimi bawić i przypadkowo zmienić ustawień czy włączyć urządzenie. Jeśli posiadane przez nas sprzęty nie posiadają zabezpieczeń przed dziećmi, można dokupić specjalne dodatki. Przykładowo na rynku dostępne są nakładki zabezpieczające pokrętła kuchenki, osłony płyty kuchennej, zabezpieczenie przed otwarciem szuflad (gdzie mogą się znajdować ostre przedmioty) czy lodówki. Zabezpieczenie przed otwieraniem szafek i szuflad przydaje się też wówczas, gdy dziecko z nami gotuje i wspina się na blat bądź stołek, przytrzymując się za uchwyt drzwiczek szafki. Taka blokada drzwi uchroni je przed bolesnym upadkiem.
Odpowiednie miejsce do pracy
Dla bezpieczeństwa dzieci lepiej nie umieszczać niezbędnych do gotowania naczyń i sprzętów na wysoko zawieszonych półkach, tak żeby nie musiały się wspinać po blatach i narażać na upadek. Lepiej niech będą w łatwo dostępnych szafkach dolnych.
Najważniejszym miejscem w kuchni jest blat. Przede wszystkim unikaj wysokich blatów. Sprytnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyspy kuchennej z częścią blatu o regulowanej wysokości dla rodziców i niższym blatem dla dziecka. Usadowienie dziecka na niższej wysokości pozwoli uniknąć ewentualnych upadków. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zapewnij dziecku stabilny stopień czy drabinkę. Najmłodszym dobrze jest przygotować mały stolik dostosowany do ich wzrostu, na którym będą mogły wygodnie gotować.
Radość ze wspólnego gotowania
Na koniec zadbajmy o odpowiednie akcesoria, jak kolorowe foremki i inne sprzęty wyłącznie do użytku dla dzieci. Będą miały poczucie, że są tylko ich i chętniej będą się angażować w kuchenne prace, a to jest przecież najważniejsze. Możemy nawet spróbować wyznaczyć niewielki obszar w kuchni dla najmłodszych z ich sprzętami. Z pewnością poczują się wyjątkowo.
Na koniec pamiętajmy, że równie ważne co gotowanie jest wspólne sprzątanie po nim. łatwiej zachęcimy dzieci do porządków, jeśli również zapewnimy im kolorowe sprzęty, np. małą zmiotkę. Te wszystkie mniejsze i większe zabiegi sprawią, że będziemy czerpać większą przyjemność ze wspólnych chwil spędzonych na kuchennych eksperymentach.
- Więcej o:
Barki i wyspy kuchenne - sposób na dodatkowe miejsce w kuchni
Dekoracje w kuchni: których unikać, jakie sprawdzą się najlepiej?
Jak sprawić, żeby kuchnia wyglądała na bardziej stylową i elegancką?
Jakie rodzaje światła są najlepsze do kuchni?
Jak doświetlić garderobę?
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?