Znawcy sztuki polecają
Jaki obraz kupić do domu? Specjaliści z galerii i domów aukcyjnych proponują dzieła sztuki dawnej i nowoczesnej, obrazy pędzla sławnych artystów oraz mniej znanych talentów.
Gabriela Gancarz-Stasiak, Galeria Artpower.pl, www.artpower.pl
Do mojej galerii wyszukuję ciekawych, rokujących artystów z całej Polski i zapraszam ich do współpracy. Duży potencjał i jednocześnie spory już dorobek ma Marta Makarczuk – absolwentka krakowskiej ASP, od 2012 r. doktor sztuk pięknych. W galerii Artpower.pl wystawia zarówno malarstwo, jak i rysunek. Wspólną cechą jej prac jest nadanie równorzędnego znaczenia postaci i przestrzeni, w której jest ona przedstawiona. Kobiety na obrazach Makarczuk są pełne zadumy i spokoju. Na polecanym przeze mnie płótnie „Przy oknie” naga dziewczyna prawie stapia się z tłem. Widok za oknem jest równie istotny dla całości dzieła, co reszta elementów kompozycji. Obraz uderza światłem, kolorem i hipnotyzującym klimatem cichego, upalnego dnia.
Krzysztof Sowiński, Galeria „J”, www.galeriaj.pl
Galeria „J” mieszcząca się w Łodzi przy ulicy Próchnika 3, od lat stara się promować zdolnych, polskich twórców, proponując różnorodne pod względem techniki, stylu oraz wyrażanych emocji prace. Autorka obrazu „Zatoka”, Barbara Hubert, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także The New School w Nowym Jorku, maluje klimatyczne, pełne magicznego realizmu płótna olejne. Mają duży format i wyceniane są na 4-6 tysięcy złotych. Tomasz Lubaszka (jego dziełem jest kompozycja „Ostre formy z Mikołowa”) mieszka i pracuje w Częstochowie. Tworzy trójwymiarowe obrazy pokrywane farbami, obklejane piaskiem, starymi tkaninami czy zardzewiałą blachą. Jego dzieła stanowią niezwykłe, symboliczne, niekiedy wręcz sakralne wizje. Ceny prac Tomasza Lubaszki kształtują się w przedziale od 1,8 do 4 tysięcy złotych.
Iza Rusiniak, dyrektor Działu Sztuki Współczesnej Desa Unicum, www.desa.pl
Polecam klasyków polskiego malarstwa abstrakcyjnego. „Obraz DCXLXX” Stefana Gierowskiego z 1992 r. mieni się soczystą żółcią i zielenią. Błękit ponad tymi barwami sugeruje, że poziome pasy kompozycji są transpozycją jakiegoś radosnego pejzażu. „Pulsująca zieleń” Jana Tarasina z 1997 r. jest niemal fluorescencyjna. To obraz wyjątkowy w twórczości tego artysty – odznacza się kolorystyką niespotykaną we wcześniejszych pracach Tarasina, zazwyczaj wyważonych i stonowanych. Uwagę zwraca też pasowa kompozycja, w której abstrakcyjne symbole-znaki ułożone są jakby na półkach magazynu. Namalowany w 1998 r. „Ocean” Jana Dobkowskiego to owoc intensywnego przeżycia przyrody, tak charakterystycznego dla tego artysty. Ważnym impulsem dla malarza okazała się podróż przez Atlantyk do Ameryki Południowej. Wszystkie te obrazy, będące w ofercie Domu Aukcyjnego Desa Unicum, emanują intensywnością i radosną energią.
Mariusz Szewczyk, marszand, specjalista działu sprzedaży, Dom Aukcyjny Rempex, www.rempex.com.pl
Osobom, które interesują się dziełami uznanych artystów minionych epok, radzę zwrócić uwagę na twórczość Józefa Rapackiego, ucznia Wojciecha Gersona, absolwenta szkół w Krakowie i Monachium, który zasłynął jako znakomity pejzażysta. Jego obraz „Wiosna” z 1904 r. emanuje spokojem i nastrojowością, które stanowią ważną cechę wyciszonego malarstwa Rapackiego. Z kolei Józef Brandt, wybitny przedstawiciel malarstwa historycznego i batalistycznego, jest reprezentowany w naszej ofercie przez obraz „Utarczka” (1902 r.). Dzieło to pochodzi z dojrzałego okresu twórczości artysty i odnajdujemy w nim wszystkie charakterystyczne cechy jego stylu: monumentalną kompozycję, świetny rysunek oraz epicki rozmach. Warto zwrócić uwagę na proweniencję obrazu. Został on zakupiony przez wybitnego kolekcjonera Andrzeja Rotwanda na V Salonie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych organizowanym na przełomie lat 1908/1909. Od 1988 r. dzieło było eksponowane w Pałacyku Brandta w Orońsku.
- Więcej o:
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie
Biologicznie efektywne światło w pracy
Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów