Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najnowsze trendy w wystroju łazienki

Joanna Dobkowska

Targi ISH, odbywające się co dwa lata we Frankfurcie nad Menem, wyznaczają trendy w wystroju łazienki. W morzu propozycji odkrywaliśmy najbardziej popularne i rokujące prądy, wyławialiśmy dla was prawdziwe perełki. Zobaczcie, co będzie super modne w tym i następnym roku. A bardzo prawdopodobne, że nawet dłużej.

Pełne wykorzystanie przestrzeni kąpielowej za pomocą parawanu prysznicowego PT/ALTIIa seria Altus i trapezowego brodzika Space Mineral. Sanplast, www.sanplast.pl
Pełne wykorzystanie przestrzeni kąpielowej za pomocą parawanu prysznicowego PT/ALTIIa seria Altus i trapezowego brodzika Space Mineral. Sanplast, www.sanplast.pl
Fot. materiały prasowe

Łazienka to wciąż najbardziej prywatne miejsce w całym domu. I takim zapewne pozostanie. To przeciwieństwo kuchni, w której ludzie spotykają się i spędzają ze sobą czas – uważa Michael Seum, główny projektant marki Grohe. W ostatnich latach łazienka przeszła transformację: z pomieszczenia czysto funkcjonalnego zmieniła się w przestronną domową oazę relaksu nazywaną też pokojem albo salonem kąpielowym. W ślad za tym popularne stało się urządzanie łazienki w taki sposób, by wystrojem przypominała „normalny” pokój. Pojawiły się w niej stojące lampy, fotele itd. Ten trend jest wciąż aktualny i wydaje się, że długo jeszcze będzie trwał. Kolejny, nie dotyczący tylko łazienek, ale wyposażenia wnętrz w ogóle, to personalizacja. Firmy oferują klientom asortyment produktów, w którym niemal każdy model dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych i w dziesiątkach rodzajów wykończenia powierzchni do wyboru. W ten sposób każdy z nas może urządzić łazienkę jedyną w swoim rodzaju.

Skąpane w złocie

Łazienki opanowała absolutna gorączka złota. Ten szlachetny metal (a właściwie tylko jego kolor) króluje wśród armatury, przydaje luksusowego blasku akcesoriom, a nawet – w wersji „stare złoto” – tworzy metalicznie lśniące powłoki na luksusowych umywalkach z ceramiki (przykład – kolekcja Baia zaprojektowana przez Armaniego dla firmy Roca). Gorącym trendem jest również miedź i różowe złoto. Srebrzysty chrom zdecydowanie w odwrocie. Jednak osoby nie lubiące złotej ostentacji i preferujące surowe, minimalistyczne lub loftowe klimaty, też nie mają na co narzekać. Z pewnością znajdą coś dla siebie w tegorocznych nowościach. Ciekawą propozycją są np. baterie w kolorze hard graphite o zmatowionej, szczotkowanej powierzchni (dostępne m.in. w ofercie firmy Grohe).

Ozdobna armatura

Sama forma jest bardzo prosta, w większości przypadków pozbawiona ostrych kantów. Za to wykończenie... Ono bynajmniej nie jest minimalistyczne! Korpusy baterii zdobią rzeźbiarskie reliefy, dziesiątki rodzajów faktur uzyskane za pomocą młotkowania, dekoracyjne pierścienie. Jubilerskie podejście widać też w dziedzinie pokręteł – wykonywane są z kryształów, szkła albo z masy imitującej kamień. Niekiedy zaś cała bateria widziana od góry przypomina nowoczesny, awangardowy naszyjnik i zdradza swą funkcję dopiero w akcji.

Cała w bieli

Jako alternatywa do kapiących złotem aranżacji wraca do łask biel w wersji totalnej. Białe są szafki, ceramika sanitarna, armatura, podłoga... Nawet jeśli nie decydujemy się na tak ekstremalne rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na zdobywające popularność białe emaliowane panele sterujące do deszczownic. Są bardzo praktyczne – nie widać na nich zacieków ani odcisków palców.

Nierozerwalni: umywalka plus blat

Obydwa elementy, wykonane z tego samego materiału, stanowią jedną całość. Oczywiście, już wcześniej umywalki przybierały postać zagłębienia w płaszczyźnie blatu. Teraz jednak lansowana jest umywalka nablatowa, która, stanowiąc integralną część blatu, wydaje się z niego organicznie wyrastać.

Zrobione na szaro

Dla kontrastu z poprzednim trendem (łazienka cała w bieli) proponuje się ceramikę już nie śnieżnobiałą, ale beżową lub jasnoszarą, komponującą się z modą na naturę i kolory ziemi. W podobnych odcieniach utrzymane są też fronty szafek umywalkowych wykończone na wysoki połysk. Wracając do umywalek: niemal wszystkie, pokazane na targach we Frankfurcie, mają cienkie ścianki. Ta cecha utrzymuje się już od kilku sezonów i wszystko wskazuje na to, że tak będzie dalej.

Odlot pod prysznicem

Dzięki najnowszym rozwiązaniom codzienny prysznic może stać się niezwykłym przeżyciem w krainie domowego spa. Zestawy prysznicowe wyposażone są w coraz większą liczbę różnorodnych strumieni (oraz kombinacji tych strumieni), masujących wybrane części ciała lub oblewających je całe miękkimi, napowietrzonymi kroplami. Kąpieli może towarzyszyć chromoterapia – zmieniające barwy nastrojowe oświetlenie ledowe zamontowane w deszczownicach to już niemal standard. Panele sterowania są intuicyjne, łatwe w obsłudze. Nic nie zakłóca relaksu.

Inteligentna łazienka

Rozwiązania funkcjonujące w ramach systemu tzw. domu inteligentnego, wykorzystujące zaawansowaną technologię do podniesienia komfortu oraz bezpieczeństwa życia, zmieniają nasze myślenie o mieszkaniu. W tej technologicznej rewolucji łazienka nie stoi na uboczu. Na tegorocznych targach firma Grohe zaproponowała nową kategorię produktu związaną z bezpieczeństwem użytkowania wody, a także jej oszczędzaniem. Grohe Sense to inteligentny czujnik wody. Umieszcza się go na podłodze, by wykrywał ewentualne zalanie a także monitorował poziom wilgotności oraz temperaturę w pomieszczeniu. Za pomocą aplikacji na smartfony Grohe Sense natychmiast powiadomi właściciela mieszkania o wszelkich nieprawidłowościach i zagrożeniu zalaniem, co daje szansę na szybką reakcję i usunięcie awarii. Dzięki temu można uniknąć większych zniszczeń i kosztów remontu.
Z kolei Grohe Sense Guard to inteligentny moduł sterujący siecią wodociągową w domu. Urządzenie montuje się na głównym dojściu wody. Moduł ten wykrywa ryzyko zamrożenia, małe wycieki oraz pęknięcia rur. W sytuacji awaryjnej automatycznie odcina dopływ wody. Ten innowacyjny system wykrywania zagrożeń związanych z wodą i szybkiego zapobiegania, opiera swoje działanie na technologii bezprzewodowej LAN oraz obsłudze za pomocą aplikacji Grohe Ondus na smartfony. Daje też możliwość odcięcia dopływu wody z poziomu aplikacji, nawet wtedy gdy nic złego się nie dzieje – prewencyjnie, gdy np. wyjeżdżamy na dłużej. Dodatkowo aplikacja posiada funkcję, która śledzi zużycie wody w domu.

Skomentuj:

Najnowsze trendy w wystroju łazienki