Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Inspiracje: kratka - wzór, który ożywi każde wnętrze

red.

Ten ponadczasowy wzór od wielu lat obecny jest we wnętrzach. Doskonale komponuje się z dodatkami w stylu rustykalnym czy klasycznym angielskim. Sprawdza się i jako elegancki akcent, i jako motyw wiodący. W czym tkwi sekret kratki i z czym najlepiej ją łączyć?

Krata zadebiutowała na pokazach mody. Dekoratorzy wnętrz sięgnęli po nią dopiero w połowie XX wieku. Od tego czasu często pojawia się w stylizacjach mieszkań i domów, wprowadzając atmosferę elegancji i ciepła. Najsłynniejsze kraciaste wzory to vichy, pepitka, burberry, windowpane check, krata księcia Walii i – oczywiście – szkocka krata (tartan klanowy).

Choć krata to uniwersalny wzór, bywa wyzwaniem nawet dla doświadczonych projektantów. Tę wyrazistą najlepiej zestawiać z tkaninami o jednolitym kolorze. Jeśli chcemy dodać salonowi nieco klasycznej angielskiej elegancji, możemy obić tkaniną w szkocką kratkę na przykład fotel lub nawet ograniczyć się dokoca w ten deseń, zarzuconego nakanapę. Subtelnie urozmaici pomieszczenie

– radzi Ilona Szajkowska, redaktor naczelna „Czterech Kątów”.

Dla miłośników nowoczesnych wnętrz doskonałym rozwiązaniem będzie tzw. pepitka, czyli deseń w postaci drobnej, czarno-białej kratki. Wprowadzona na salony przez Coco Chanel, stała się symbolem luksusu i elegancji.

– Klasyczna pepitka jest ponadczasowa, a udekorowane nią wnętrza zawsze będą wyglądały stylowo. Bardziej odważnych zachęcam do ozdobienia nią ściany bądź na przykład podłogi w jadalni. Osobom, które wolą tylko „pepitkowe” dodatki, polecam choćby poduszki czy zasłony z tym wzorem. A jeśli czarno-biała kratka wydaje się nam zbyt chłodna, warto ocieplić ją kolorowymi akcentami – dodaje Ilona Szajkowska.

Więcej kraciastych inspiracji czytelnicy znajdą w najnowszym wydaniu miesięcznika „Cztery Kąty”, który dostępny będzie w sprzedaży od 6 lipca br. W numerze również:

  • kolorowe kuchnie – wybierz barwę, która pasuje do wnętrza i do twojego gustu;
  • inspiracje prosto z natury - modne roślinne wzory;
  • pomysły na zaaranżowanie toalety – efektownie i komfortowo;
  • zdrowy dom - farby przyjazne dla nas i środowiska.


Już dziś wykup roczną prenumeratę na kulturalnysklep.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Inspiracje: kratka - wzór, który ożywi każde wnętrze