Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Farby do ścian przyjazne zdrowiu

Edyta Jabłońska

Ściany maluj tylko farbą, która jest przyjazna nam i środowisku. Wybierajmy ją szczególnie starannie, jeśli w domu mieszkają dzieci, osoby starsze lub alergicy.

Farby do pokoi dziecięcych. Aby niebo na ścianie nie zasnuło się ciemnymi 'chmurami' od dziecięcych paluszków, warto zdecydować się na farbę odporną na szorowanie.
Farby do pokoi dziecięcych. Aby niebo na ścianie nie zasnuło się ciemnymi 'chmurami' od dziecięcych paluszków, warto zdecydować się na farbę odporną na szorowanie.
Fot. Śnieżka

Kolor farby to rzecz naszego gustu oraz stylu, w jakim urządzamy mieszkanie. Równie ważny jest jej skład, bo od niego zależy, czy we własnym domu będziemy się dobrze czuć. Nie wszystkie preparaty dostępne w sklepach są bezpieczne dla zdrowia. Nie sprzyjają mu niektóre substancje, jak choćby lotne związki organiczne (LZO). Na szczęście przepisy unijne w dużej mierze ograniczyły ich zawartość w farbach do wnętrz.

Jakie farby do ścian są najzdrowsze?

Najkorzystniejsze dla naszego zdrowia są farby wodorozcieńczalne, czyli takie, w których rozpuszczalnikiem jest woda (informacja o tym znajduje się na opakowaniu). Dzielimy je na:

Farby akrylowe – dobrze kryją nie tylko tynk, cegłę, ale również drewno i tapety (papierowe, winylowe i z włókna szklanego). Szybko schną i zazwyczaj są bezwonne. Ważną ich cechą jest paroprzepuszczalność, co oznacza, że chłoną wilgoć z powietrza gdy jest jej za dużo, a oddają, gdy w mieszkaniu robi się sucho. Zapobiega to rozwojowi grzybów i pleśni w domu.

Farby lateksowe – tworzą gładką powierzchnię odporną na zaplamienia i szorowanie. Można nimi malować tynk, drewno, tapety. Równie dobrze jak akrylowe przepuszczają parę.

Farby winylowe – mają podobne właściwości jak lateksowe, ale szybciej się brudzą. Pomalowaną nimi powierzchnię można jednak dość łatwo umyć.

Farby kredowe – farby ekologiczne, dobrze kryją powierzchnię, tworząc odporną na szorowanie warstwę. Chłoną i oddają parę wodną.

To warto wiedzieć o farbach do ścian:

  • Farby do ścian są dostępne w wykończeniu matowym (padające światło zostaje „pochłonięte” przez pomalowaną powierzchnię), satynowym (częściowo odbijające światło) lub z połyskiem (światło zostaje odbite od ściany).
  • Do kuchni i łazienki warto kupić preparaty przeznaczone specjalnie do tych pomieszczeń. Są odporniejsze na działanie wilgoci i zapobiegają powstawaniu pleśni.
  • Do salonu, przedpokoju i pokoju dziecięcego najlepsze są farby odporne na szorowanie, oznaczone klasą I lub II (można je wielokrotnie myć nawet szorstkim zmywakiem) lub na zaplamienie (tworzą powierzchnię, która nie przyjmuje plam).

Aby mieć pewność, że wybrana przez nas farba jest bezpieczna nawet dla najbardziej wrażliwych alergików, warto wybrać taką, którą ma pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Alergicznego oraz certyfikat potwierdzający ekologiczny skład, np. Ecolabel.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Farby do ścian przyjazne zdrowiu