Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Król Dąb - ponadczasowy materiał

tekst Joanna Dobkowska

Bezapelacyjnie panuje w polskich domach. Od lat najpopularniejszy. Kojarzy się z tradycją, a jednocześnie występuje w dziesiątkach supermodnych wykończeń. Słynie z trwałości, ale ma też inne zalety.

SPOSÓB NA PRZESTRZEŃ. Jodełka potrafi powiększyć optycznie pomieszczenie. Na zdjęciu dąb olejowany, szczotkowany, No Limits Collection, Baltic Wood, balticwood.pl
SPOSÓB NA PRZESTRZEŃ. Jodełka potrafi powiększyć optycznie pomieszczenie. Na zdjęciu dąb olejowany, szczotkowany, No Limits Collection, Baltic Wood, balticwood.pl
Fot. serwis prasowy firmy

Drewno dębowe ma świetne parametry. Zaliczane jest do III klasy twardości (na cztery możliwe) – uznawane jest więc za twarde. Niełatwo je wgnieść czy w inny sposób uszkodzić mechanicznie, dlatego polecane jest na podłogi również w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Dąb wykazuje dużą odporność na ścieranie, co wynika właśnie z jego twardości.

Odznacza się też godną podziwu stabilnością. Każde drewno „pracuje”, czyli kurczy się i rozszerza w zależności od zmian wilgotności w otoczeniu. Między innymi dlatego warto dbać o nawilżenie powietrza w domu, szczególnie zimą, by nie było suche i nie różniło się drastycznie od powietrza, które mamy w lecie. Dąb jednak pracuje delikatnie, w związku z czym ryzyko wypaczenia się desek i w konsekwencji powstawania między nimi szpar jest mniejsze niż w przypadku wielu innych gatunków drewna.
Zupełnie słusznie mówi się więc „twardy jak dąb”. Ale, w kontekście podłóg, równie uzasadnione byłoby powiedzenie „różnorodny jak dąb”. Gatunek ten bowiem jest podatny na wybarwienia, a jednocześnie zachowuje wyrazisty rysunek naturalnego usłojenia, który jest jego wielką ozdobą. Naturalny charakter drewna podkreśla się też szczotkowaniem. Zabieg ten sprawia, że struktura staje się bardziej widoczna i można ją wyczuć dotykiem. Nie każdy rodzaj drewna nadaje się do szczotkowania, a dąb bardzo dobrze to znosi.

Ciepło pod stopami

Wiele osób ma wątpliwości, czy drewno może być odpowiednim materiałem przy stosowaniu ogrzewania podłogowego. Dobra wiadomość: deski sprawdzają się równie dobrze jak płyty kamienne czy ceramiczne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na sposób dostarczania ciepła, odpowiedni montaż, w końcu dobór właściwego typu desek. – Czynnikiem grzejnym może być woda podgrzewana w kotle z automatyką lub pobierająca ciepło z pomp ciepła. Innym sposobem są elektryczne maty grzewcze. Oba rozwiązania nie stanowią zagrożenia dla drewnianej podłogi. W przypadku ogrzewania podłogowego, zarówno wodnego, jak i elektrycznego, najlepiej sprawdzi się podłoga warstwowa, gdzie zewnętrzną warstwę stanowi nakładka o grubości 5 mm, a spodnią sklejka gruba na 15 mm. W celu polepszenia stabilności konstrukcji, stworzyliśmy deskę o grubości 20 mm, a w jej spodniej warstwie wykonaliśmy specjalne nawierty.
Jest to system wymyślony i opatentowany przez naszą firmę. Dzięki takiemu systemowi ciepło rozchodzi się równomiernie i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego ogrzewania – mówi Emilia Marchewka-Górecka z firmy Marchewka specjalizującej się m.in. w drewnianych podłogach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Król Dąb - ponadczasowy materiał