Wanna czy prysznic do łazienki?

Elżbieta Błasikiewicz, wybór: Edyta Jabłońska

Najlepiej i wanna, i prysznic. To jednak jest możliwe tylko w sporej łazience. Jeśli więc mamy niewielką łazienkę, musimy zdecydować, które z tych urządzeń wybrać.

Kabina ULTRA, szkło, 90 x 90 cm, 2704 zł, Koło
Kabina ULTRA, szkło, 90 x 90 cm, 2704 zł, Koło
Fot. producent

Co warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję wanna czy prysznic? Oczywiście, przyzwyczajenia i tryb życia domowników, a także ich liczbę. Trzeba również rozważyć wady i zalety obydwu rozwiązań.

Łazienka z wanną

Zalety wanny:
1. Kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem kosmetyków to doskonały sposób na relaks.
2. Wanna jest wręcz niezbędna, gdy mamy małe dzieci, bardzo się przydaje także do kąpania psa. W razie potrzeby zrobimy też w niej pranie.
3. Ogromny wybór – są modele żeliwne, stalowe, akrylowe, ze sztucznego marmuru, a nawet miedziane i drewniane. Mają też różne formy, od prostokątnych, przez owalne, po asymetryczne, bez trudu dobierzemy więc model pasujący do kształtu i wielkości pomieszczenia.
4. Duża rozpiętość cen. Najprostszy model z akrylu kupimy już za mniej więcej 300 zł; luksusowy, np. ze sztucznego kamienia, może kosztować nawet 30 tys. zł.
5. Można zamontować na niej parawan nawannowy i cieszyć się natryskiem, nie zalewając łazienki.

Wady wanny:
1. Do napełnienia wanny średniej wielkości potrzeba ponad 140 litrów wody. Dla dużej rodziny, w której wszyscy codziennie biorą kąpiel, jest to duże obciążenie finansowe.
2. Potrzeba na nią sporo miejsca.
3. Utrzymanie urządzenia w czystości wymaga wysiłku i bywa kłopotliwe dla osób, które mają problem z kręgosłupem.
4. Osobom starszym, niepełnosprawnym, kontuzjowanym itp. trudno jest wchodzić do wanny i z niej wychodzić. Łatwo też można się w niej poślizgnąć.

Łazienka z kabiną prysznicową

Zalety prysznica:
1. Zajmuje niewiele miejsca, na przykład na kabinę 80 x 80 cm (a taka wystarczy, żeby swobodnie obracać się i schylać podczas mycia), potrzeba tylko 0,64 m kw. Zyskaną przestrzeń można przeznaczyć choćby na schowki.
2. Na ośmiominutowy prysznic zużywa się mniej więcej o jedną trzecią wody mniej niż na kąpiel w wannie, co przekłada się na spore oszczędności.
3. Kabinę łatwo i szybko się myje. Warto jednak pamiętać, że szyby trzeba przecierać po każdym myciu, bo inaczej osadzi się na nich kamień.
4. Natrysk zajmuje mniej czasu niż kąpiel w wannie. To ważne, gdy w kolejce czeka kilku domowników.
5. Z kabiny wygodniej jest korzystać ludziom starszym i niepełnosprawnym.
6. Duży wybór rozmiarów, kształtów i materiałów. Są kabiny narożne, przyścienne, wolno stojące i wnękowe, co stwarza duże możliwości aranżacji łazienki. Miewają też dodatkowe funkcje, np. łaźni parowej albo hydromasażu.

Wady prysznica:
1. Korzystanie z zamkniętej kabiny może być problemem dla osób cierpiących na klaustrofobię.
2. W modelach z przesuwanymi drzwiami dość szybko psują się rolki. Co prawda można je naprawić, ale zanim usuniemy usterkę, przez niezamknięte drzwi może się przelewać woda.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Wanna czy prysznic do łazienki?