Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Karmiki dla ptaków, jaki wybrać?

Edyta Jabłońska

Radosny świergot, zabawne igraszki, trzepot skrzydełek - takim widokiem można się cieszyć codziennie nawet w mieście. Wystarczy umieścić za oknem karmnik, a ptaki z pewnością będą do nas często zaglądać.

EVA SOLO, guma, szkło i stal nierdzewna, śr. 14,3 cm, wys. 5,3 cm, 189 zł, bonami.pl
EVA SOLO, guma, szkło i stal nierdzewna, śr. 14,3 cm, wys. 5,3 cm, 189 zł, bonami.pl
Fot. producent

Karmienie ptaków daje możliwość obcowania z przyrodą niemal na wyciągnięcie ręki. Ale jest to też spora odpowiedzialność, zanim więc weźmiemy na siebie ten obowiązek, poznajmy kilka zasad.

Kiedy dokarmiać ptaki?

Ograniczony dostęp do naturalnego pokarmu ptaki mają głównie podczas śnieżnych i mroźnych zim. I właśnie wtedy się je dokarmia. Najlepiej zacząć dopiero wówczas, gdy gatunki migrujące opuszczą nasz kraj. Zbyt wczesne dokarmianie, zwłaszcza ptaków wodnych (np. kaczek, łabędzi), powoduje, że te niechętnie odlatują na zimę, co może się dla nich źle skończyć. Kiedy już zaczniemy dokarmianie, trzeba to robić codziennie przez całą zimę. Pod jej koniec, gdy odpuszczą mrozy, stopniowo zmniejszamy porcje pokarmu, aż do całkowitego zaprzestania dokarmiania.

Gdzie powiesić karmik?

Codziennie w tym samym miejscu. Najlepiej zamontować karmnik z daszkiem, aby pokarm nie przemakał (ten bez daszka można umieścić na zadaszonym balkonie). Karmnik w ogrodzie powinien znajdować się w takim miejscu, by nie dostały się do niego drapieżniki – koty czy kuny.

Czym karmić ptaki?

Pokarmem jak najbardziej zbliżonym do naturalnego, a więc nieprzetworzonym przez człowieka: surowymi (nieprażonymi, niesolonymi) ziarnami, płatkami owsianymi, kawałkami suszonych owoców. Najlepsze są ziarna słonecznika, proso, pokruszone orzechy laskowe. Nie należy wrzucać do karmnika pęczaku ani innych kasz, bo mogą napęcznieć w układzie pokarmowym ptaków, ani resztek z naszego stołu; ptakom może zaszkodzić nawet pieczywo, zwłaszcza to zawierające sól. Warto wywiesić kawałek świeżej słoniny (wymieniamy go co dwa tygodnie). Można też kupić gotowe mieszanki i kule tłuszczowe.

Skomentuj:

Karmiki dla ptaków, jaki wybrać?