Urządzenia i akcesoria do sprzątania - przepis na czyste mieszkanie
Przede wszystkim - nie odkładajmy porządków na ostatnią chwilę. A więc najwyższy czas wstać z kanapy, zrobić szczegółowy harmonogram, zakupy oraz rozdzielić zadania wśród domowników. Sprawdźmy też, czy mamy odpowiednie urządzenia i akcesoria.
Niezawodny odkurzacz
Przy okazji dużych porządków doceniamy szczególnie końcówki, które ułatwiają np. czyszczenie książek, ram obrazów, żeberkowych kaloryferów i trudno dostępnych miejsc. Miłośnicy kotów i psów będą zadowoleni z końcówek zbierających sierść (np. Pet Carpet). Kupując tradycyjny odkurzacz, warto zwrócić uwagę również na jego funkcje (np. automatyczną regulację mocy, dzięki której urządzenie samo dopasuje moc do rodzaju odkurzanej powierzchni, niski poziom hałasu) oraz wyposażenie – długi kabel, miękkie kółka, które nie rysują podłogi, filtry zatrzymujące 99,95 proc. pyłków i bakterii (ważne nie tylko dla alergików!).
Odkurzacze bezprzewodowe. Największą ich zaletą jest brak plączących się kabli. Nie trzeba się też przejmować odległością od gniazdka. Wystarczy naładować (czas pracy zależy od modelu) i do dzieła! Niektóre modele są wyposażone w tzw. moduły ręczne – w urządzenie jest wmontowany mały odkurzacz ręczny.
Odkurzacze ręczne. Lekkie i wygodne. Sprawdzą się np. przy zbieraniu okruchów ze stołu, odkurzaniu zakamarków, mebli oraz samochodu.
Roboty, które oszczędzają nasz czas. Samodzielne i nieduże, bez problemu wjadą pod szafki, kanapy, łóżka. Są wyposażone m.in. w czujniki, dzięki którym nie spadną ze schodów, a odpowiednie zaprogramowanie sprawia, że wybierają optymalną trasę odkurzania. Nie trzeba im asystować, wystarczy sterowanie za pomocą smartfona lub tabletu. Sprzątają cicho i mogą pracować bez ładowania nawet godzinę. Mają kilka programów, dopasowują się do różnych powierzchni. A jeśli nie chcemy, by gdzieś wjechały i sprzątnęły ważne drobiazgi – stawiamy wirtualną „ścianę”.
Mopy imyjki parowe
Gorąca para pomaga usunąć nie tylko brud, ale i większość drobnoustrojów, bez konieczności używania detergentów. Świetnie czyści szczeliny i fugi. W ten sposób można myć szkło, gres, terakotę, linoleum, wykładziny, dywany krótkowłose oraz np. okolice kuchenki. Uwaga! Podłogom drewnianym lub panelom może zaszkodzić.
Mopy
Najprostsze są mopy płaskie (z wkładem z mikrofazy lub frędzelkami z mikrofibry) i sznurkowe. Bardziej skomplikowane modele mogą mieć spryskiwacz (wodę z płynem wlewa się do drążka, nie trzeba używać wiadra), być wyciskane (z gąbką i mechanizmem do jej odciskania) lub obrotowe (z mechanizmem do wyciskania wody w wiaderku). Najwygodniejsze są mopy automatyczne, przypominające odkurzacz-robot.
Środki czystości
Wypełnijmy koszyk płynami uniwersalnymi lub specjalistycznymi preparatami (np. do kominków, kuchenek, fug), ściereczkami, najlepiej z mikrofibry, oraz rękawicami. I dorzućmy sodę oczyszczoną, która skutecznie usunie nieprzyjemny zapach, wyczyści plamy na dywanach, kamień na żelazku.
Myjki do okien
Do szklanych powierzchni (okien, luster, kabin prysznicowych) można użyć tradycyjnych akcesoriów lub myjki akumulatorowej, która wodę z szyby zasysa z dużą siłą prosto do wbudowanego zbiornika. Podobnie ze środkami czystości – możemy wybrać detergenty lub zdać się na domowe sposoby (patrz ramka obok).
- Więcej o: