Plisy, moskitiery, sterowanie
Plisy
Producenci osłon okiennych nie są konsekwentni, gdy chodzi o klasyfikację plis. Jedni zaliczają je do rolet, opatrując przymiotnikiem opuszczano-składane, inni traktują jako odmianę żaluzji. Inni po prostu traktują je jako osobną kategorię osłon okiennych.
Biorąc pod uwagę konstrukcję oraz możliwości plis, rzeczywiście trudno o ich jednoznaczne zaszeregowanie. Wykonane są z plisowanej tkaniny poliestrowej. W zwykłych plisach materiał jest jednowarstwowy. W modelach typu duo, dwa bryty materiału sklejone są tak, że z boku przypominają pszczeli plaster.
Dzięki plisowaniu tkanina łatwo dopasowuje się do nietypowych kształtów stolarki. Nawet na oknie trójkątnym, trapezoidalnym czy okrągłym plisę można opuszczać i podnosić. I tu warto zwrócić uwagę na możliwości plis. Ponieważ mocowane są do bocznych prowadnic albo przynajmniej mają prowadzenie żyłkowe, można przesuwać je i ustawiać je w dowolnej pozycji, choćby na środku okna.
Moskitiery
W oknach stosuje się przede wszystkim moskitiery ramkowe oraz rolowane. Te pierwsze są tańsze, ale powinno się je demontować przed zimą.
Rolowane. Przypominają roletę z kasetą, w której zamiast tkaniny zastosowano siatkę przeciw owadom. Siatka moskitiery rolowanej porusza się w aluminiowych prowadnicach, które dzięki zastosowaniu w nich specjalnych szczotek zapewniają jej całkowitą szczelność. Po rozwinięciu na całą długość okna siatkę moskitiery mocuje się na dole do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy. Mechanizm wyposażony jest w spowalniacz, który po zwolnieniu zaczepów powoduje, że płynnie nawija się ona na wałek. W przeciwnym razie delikatna siatka mogłaby ulec uszkodzeniu.
Moskitiery takie montuje się na stałe do wnęki okiennej lub bezpośrednio do ramy okna.
Ramkowe. Siatka rozciągnięta jest na ramie aluminiowej. Stosuje się w nich dwie konstrukcje – profil z kołnierzem (taką bardzo szczelną moskitierę montuje się za pomocą sprężystych uchwytów, bez konieczności wiercenia w oknie dziur) lub profile bez kołnierza (można je montować na magnesy lub przykręcać do ramy okna na stałe).
Inteligentne sterowanie
Osłony wewnętrzne mogą – tak jak rolety zewnętrzne – być sterowane zdalnie. Mamy tu do wyboru dwa rozwiązania.
?Sterowanie zdalne. Jest możliwe dzięki wyposażeniu w napędy osłon. Możemy doprowadzić do nich instalację elektryczną, która będzie zasilała silniki, lub wybrać rolety solarne (to rozwiązanie dostępne w oknach dachowych). Wyposażenie osłon w napędy pozwala sterować nimi z dowolnego miejsca w pomieszczeniu za pomocą pilota. Producenci oferują jednak bardziej „inteligentne” systemy, które poza sterowaniem bez kabla, oferują możliwość zaprogramowania podnoszenia i opuszczania rolet o konkretnych godzinach. Wszystkie systemy sterowania pozwalają odsłaniać i zasłaniać okna także ręcznie.
Sterowanie i programowanie pracy osłon okiennych jest szczególnie przydatne na poddaszach, gdzie okna połaciowe bywają umieszczone wysoko, tak że dostęp do nich jest utrudniony. Warto o nim pomyśleć także z tego względu, że poddasza są latem narażone na przegrzewanie.
?Inteligentna automatyka. Innym sposobem na zdalną kontrolę osłon okiennych jest wbudowanie ich napędów do domowego systemu automatyki. Zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie pełnej kontroli nad nasłonecznieniem i wentylacją pomieszczeń, a co za tym idzie możliwość zaoszczędzenia energii potrzebnej do ogrzania domu.
Tak precyzyjne sterowanie domem umożliwiają programowane uprzednio scenariusze. Wystarczy zamontowanie kilku czujników i napędów można opracowywać proste scenariusze i zarządzać nimi zdalnie - za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub smartfona. I warto to zrobić, bo kilka prostych sekwencji zdarzeń zwiększa komfort, poczucie bezpieczeństwa i pozwala oszczędzać energię w domu. Na przykład skonfigurowanie scenariusza „wyjście” pozwala zredukować zużycie energii cieplnej i elektrycznej, gdyż za pomocą jednego przycisku uruchamiającego scenariusz okna zostaną automatycznie zamknięte, a osłony opuszczają się, zmniejszając straty ciepła.
Podobne sekwencje zdarzeń można tworzyć dla różnych sytuacji w ciągu dnia, według własnych pomysłów i rytmu życia.
Na przykład system automatyki może symulować naszą obecność, od czasu do czasu zmieniając pozycję rolet lub zapalając na krótko wybrane punkty oświetlenia. W scenariuszu „pobudka” możemy zaprogramować lekkie podniesienie rolet. Co więcej może to nastąpić dokładnie o godzinie, na którą mamy ustawioną pobudkę w smartfonie.
Automatyka daje też możliwość nadzoru przez internet, co oznacza, że w dowolnym momencie da się sprawdzić np. stan okien (otwarte/zamknięte) i osłon (ich dokładna pozycja) czy bram (zamknięta/otwarta).
Z informacją zwrotną
Wyspecjalizowane sieci inteligentnej automatyki mają funkcję informacji zwrotnej. Użytkownik nie musi sprawdzać, czy komenda została wykonana. Urządzenie, które otrzymało polecenie, wysyła sygnał dźwiękowy lub uruchamia migającą diodę na pilocie. Często, aby przekonać się o wykonaniu komend, wystarczy rzut oka na specjalną aplikację na smartfonie.
- Więcej o: