Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie ogrodu. Jakie wybrać lampy?

opracowanie Ewa Stroik/red

Aby móc wykorzystać potencjał tarasu także po zmroku, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Niezależnie od tego czy taras jest zadaszony, czy nie, oprawy oświetleniowe można zamontować na ścianach tarasu. Wysokość, na której zostanie zamontowane oświetlenie, nie powinna być jednak przypadkowa. Punktem odniesienia może być górna krawędź drzwi balkonowych - gdy strumień światła jest skierowany w dół. Jeśli strumień światła będzie skierowany do góry, oświetlenie lepiej zamontować niżej np. w miejscach podziału okien.

20769665 https bi
fot. Nowodvorski Lightning

Coraz częściej oświetlenie montuje się także w posadzce, np. zaznaczając nim granice tarasu. Daje ono bardzo dyskretne i nastrojowe światło, a zarazem zapewnia poczucie bezpieczeństwa – podkreślona światłem krawędź posadzki sprawi, że w mroku nocy czytelna będzie dla nas jego granica.

Polecamy: Lampy ogrodowe - które wybrać >>>>

Tarasy można efektownie oświetlić dyskretnymi oprawami wpuszczonymi w podłogę
Tarasy można efektownie oświetlić dyskretnymi oprawami wpuszczonymi w podłogę.
Fot.: Marksjold


Oświetlenie tarasowe można także zamontować wokół niego – tu ilość dostarczanego na taras światła będzie zależała od wysokości lampy – im będzie ona wyższa, tym większy będzie jej zasięg. W tym przypadku wykorzystuje się często lampy solarne mocowane na słupkach, które można wbić w ziemię. Wiele możliwości oświetlenia tarasu daje jego zadaszenie. Zamontowane w nim światło będzie oświetlało taras centralnie. Częstym rozwiązaniem jest sytuowanie oświetlenia tarasowego nad stołem. Jeśli taras chroni wysunięty okap oświetlenie instaluje się także w jego podbitce – to najczęściej rozmieszczone regularnie oświetlenie punktowe.

Jakielampyna taras?

Do oświetlenia tarasu można wykorzystać zarówno lampy wiszące, kinkiety, jak i lampy stojące. Tak też często są projektowane kolekcje lamp na taras. Obok tradycyjnych form opraw coraz częściej pojawiają się nowoczesne modele lamp o uproszczonej, geometrycznej formie. Oprawy najczęściej wykonuje się z aluminium. Uniwersalnym rozwiązaniem są proste lampy tarasowe o industrialnym rodowodzie. To zarówno plafoniery, jak i kinkiety. Wielu zwolenników mają kinkiety, które dają światło rozproszone, doskonale tworzące klimat po zmroku. Licznych zwolenników mają też reflektorki, których światłem, dzięki regulowanemu ramieniu oprawy, można manewrować, kierując je w pożądane miejsce. W oprawach lamp oświetlających taras często stosuje się szkło mrożone, które dyskretnie rozprasza światło.
Równie istotny jest właściwy dobór źródeł światła. Zamiast energochłonnych i stopniowo usuwanych z obrotu wolframowych żarówek do oświetlenia tarasu można użyć świetlówek kompaktowych, które emitują ciepłe światło, żarówek halogenowych – doskonale sprawdzających się w oświetleniu akcentującym – oraz lamp LED, które pozwalają zaoszczędzić nawet do 80% energii. Ich zaletą jest również niezwykła trwałość – świecą 30-50 tysięcy godzin. Dzięki różnym gwintom LED-y stosuje się zarówno w akcentującym oświetleniu tarasu, dekoracyjnym czy iluminacyjnym, jak i do opraw dających światło ogólne.

Polecamy: Pomysły na oświetlenie ogrodu >>>>

O czym pamiętać, oświetlając taras?

23556980 https bi
Fot.: Philips/www.lampy.pl

Do montażu na dworze używaj tylko specjalnie do tego przystosowanych lamp – nie wolno stosować opraw domowych, nawet gdy zamierzasz je zamocować pod solidnym zadaszeniem. O szczelności oprawy informuje podany na opakowaniu stopień ochrony IP – w t ych przeznaczonych na zewnątrz powinien być co najmniej IP 54.
Jeżeli taras łączą z ogrodem schody, zadbaj także o ich oświetlenie, by ginące w mroku stopnie nie stały się pułapką.

Wybierając lampy do ogrodu, pilnuj, żeby do siebie pasowały. Często w ofercie firm są kolekcje opraw utrzymane w tej samej stylistyce, jednak różniące się zastosowaniem (niskie i wysokie słupki, lampy naścienne, sufitowe).
Zachowaj umiar. Relaksowi sprzyja delikatne, rozproszone światło, więc nie ma potrzeby robić dnia z nocy. Poza tym rzęsiście oświetlony taras wycięty z mroku nie wygląda dobrze.

Propozycje lamp do ogrodu:

Skomentuj:

Oświetlenie ogrodu. Jakie wybrać lampy?