Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sprytnie ukryte. 23 pomysły do małych mieszkań, dzięki którym urządzisz wygodne, niezagracone wnętrza

Edyta Jabłońska

Meble, które w jednej chwili pozwolą zmienić sypialnię w salon lub wyczarować kącik jadalniany w kuchni, są doskonałym rozwiązaniem nie tylko do małych wnętrz. W każdym mieszkaniu warto mieć jak najwięcej wolnej przestrzeni.

Aranżacja z podestem

Urządzenie wielofunkcyjnego wnętrza bywa koniecznością, ale czasem to po prostu nasz wybór. W salonie pracujemy albo śpimy; w kuchni ustawiamy stół, przy którym cała rodzina jada posiłki. W takich przypadkach idealne są meble mobilne lub typu transformers, które pozwolą w jednej chwili przearanżować pomieszczenie i zmienić jego funkcję. Pokój widoczny na zdjęciach jest jednocześnie salonem, sypialnią i garderobą. Istota pomysłu tkwi w podeście, wykonanym na zamówienie. Pod nim umieszczono wygodne duże łóżko oraz szafkę nocną. Nawet schodki kryją niespodziankę – funkcjonalny schowek. A barierka na podeście jest zarazem niskim regałem na sporą kolekcję płyt CD.

 

Pomysł na aranżację
Pomysł na aranżację
Fot. Mondadori Press/East News

Zabudowa na podeście składa się z szafy ubraniowej zamykanej przesuwanymi drzwiami i otwartych półek. Gdy miejsca przed szafą jest mało, takie drzwi są najlepszym rozwiązaniem. Schowek w schodach jest pojemny, a korzystanie z niego proste – wysuwa się tak samo jak łóżko. Duże łóżko z pojemnikiem na pościel jest wygodniejsze od sofy. Łatwiej je też rozłożyć – wystarczy pociągnąć i wysunąć spod podestu.

 

Pomysł na aranżację
Pomysł na aranżację
Fot. Mondadori Press/East News

Łóżko w... kuchni

Pokój gościnny w kuchni? Czemu nie! Gdy pomysłowo schowamy łóżka, nikt się nawet nie domyśli, że wieczorem to pomieszczenie zamienia się w dwuosobową sypialnię. Materace, umieszczone jeden nad drugim na stelażach, mieszczą się w szafce pod skośną ścianą. Górne łóżko jest zamontowane na stałe, dolne wysuwa się spod niego. Szafka z ukrytymi łóżkami ma takie same fronty jak reszta kuchennych mebli, dla niewtajemniczonych wygląda więc jak pojemna spiżarka.

To niewielkie wnętrze na poddaszu pełni wiele funkcji. Przede wszystkim jest kuchnią i jadalnią, ale w każdej chwili może zmienić się w sypialnię – wystarczy otworzyć szafkę z łóżkiem. Idealne miejsce dla lubiących podjadać w nocy...

 

Łóżko pod podłogą

Niewielka kawalerka? Potrzebne gościnne łóżko w większym mieszkaniu? Mamy rozwiązanie – materace ukryte w podeście. Wyjeżdżają tylko wtedy, gdy są potrzebne. W zależności od powierzchni saloniku można w ten sposób ukryć jedno lub dwa łóżka.

 

Ausziehbares Bett unter Podest
Fot. PicturePress/East News

Łóżko pod sufitem

Tradycyjną antresolę można zbudować tylko w wysokich mieszkaniach (minimum 3,5 m). Ale antresola działająca jak winda nie wymaga aż takiej wysokości. Na noc zjeżdża w dół, a w ciągu dnia „zwisa” pod sufitem. Pod opuszczonym łóżkiem mieści się mała sofa i duże biurko.

 

Miejsce do pracy w domu - w wersji mini

Miejsce na domowe biuro znalazło się w płytkiej wnęce tuż przy schodach. W szafce zamontowano drzwiczki otwierające się w dół – po opuszczeniu stają się na tyle dużym blatem, że można na nim położyć laptop. Drzwiczki w szafce nad biurkiem otwierają się do góry, pracująca przy nim osoba ma więc łatwy dostęp do dokumentów. Pod tą szafką zamontowano taśmę LED, która dobrze oświetla blat, zastępując lampkę biurkową.

 

Pomysł na aranżację
Pomysł na aranżację
Fot. Mondadori Press/East News

Miejsce do pracy w domu - we wnęce

Stojące obok siebie dwa regały są rozsuwanymi drzwiami, za którymi kryje się wnęka z miejscem do pracy. Przestrzeń została tak zaaranżowana, aby zmieścił się komputer stacjonarny – blat jest wprawdzie niewielki, ale spod niego wysuwa się klawiatura. Monitor stoi na wysokości wzroku pracującej osoby. Po zasunięciu regałów pokój przestaje być biurem. Domownicy mogą zapomnieć o zawodowych obowiązkach i zająć się życiem rodzinnym.

 

Pomysł na aranżację
Pomysł na aranżację
Fot. Mondadori Press/East News

Miejsce do pracy w domu - w szafie

Ten duży mebel mógłby uchodzić za szafę ubraniową. Jednak po otwarciu masywnych drzwi ukazują się regały z półkami i szafkami oraz biurko z wysuwanym blatem. Taki model trudno znaleźć w sklepach meblowych, ale można zrobić go na zamówienie. Wówczas zarówno wygląd, jak i całe wyposażenie zaprojektujemy według własnych potrzeb i dostosujemy do stylu mieszkania – zmienimy liczbę szuflad czy półek oraz pomalujemy całość na dowolny kolor.

 

Pomysł na aranżację
Pomysł na aranżację
Fot. Flora Press

Kącik jadalniany - pod ścianą

Idealny do niewielkich kuchni jest mebel mobilny. Stolik, który widzimy na zdjęciach, nie tylko stoi (i porusza się) na nogach z kółkami, ale także przesuwa się na szynie przymocowanej do blatu roboczego. Na czas posiłku wyjeżdża w stronę środka kuchni – na taką odległość od ściany, by można było przy nim usiąść z dwóch stron. Dosunięty do ściany jest przedłużeniem kuchennego blatu. Krzesła barowe mają niskie oparcia, dzięki czemu mieszczą się pod stolikiem.

 

Stół-barek ma blat na wysokości 90 cm, dlatego trzeba przy nim siedzieć na krzesłach barowych, wyższych niz zwykłe.
Stół-barek ma blat na wysokości 90 cm, dlatego trzeba przy nim siedzieć na krzesłach barowych, wyższych niz zwykłe.
Fot. PicturePress/East News

Kącik jadalniany - w komodzie

W kolorowej komodzie ustawionej pod ścianą w kuchni kryje się złożony stół. A oprócz stołu – wygodna miękka ława z poduchami. Do kompletu jest jeszcze stołek. W takim aneksie jadalnianym wystarczy miejsca dla całej rodziny. Po posiłku stół i ława znów stają się komodą, a kuchnia odzyskuje przestrzeń.

 

Pomysł na aranżację
Pomysł na aranżację
Fot. Olaf Szczepaniak/Jalag Syndication/East News

Kącik jadalniany - na ścianie

Między posiłkami kącik jadalniany to dwie wiszące na ścianie półki. Jednak gdy przychodzi pora np. śniadania, konstrukcja zmienia się w stolik na jednej nodze. Mechanizm jest bardzo prosty – wystarczy zamontować blat na zawiasach, a nogę stołu umieścić na zamocowanej od spodu szynie. Kiedy pociągniemy blat do góry, noga się wysunie i stół zyska solidne podparcie. Gdy mebel przestaje być potrzebny, przesuwamy nogę do tyłu i składamy blat.

 

Pomysł na aranżację
Pomysł na aranżację
Fot. PicturePress/East News

Kącik jadalniany - w szczelinie

Zamiast zakrywać szczelinę między szafkami a ścianą listwą maskującą, można przeznaczyć ją na schowek, np. na lekki składany stolik. Taki mebelek (wraz ze składanymi krzesłami) kupimy w sklepach z meblami ogrodowymi lub turystycznymi. Krzesła można ukryć w podobnym schowku albo zawiesić na ścianie.

 

ISpace saving kitchen with yellow and green stowed folding chair and table
Fot. Olaf Szczepaniak/Jalag Syndication/East News

Kącik jadalniany - w blacie

Jedna z szafek kuchennych jest niższa od pozostałych. W szczelinie pod blatem zamontowano deskę z kawałka drewna, która po wysunięciu służy jako jednoosobowy stolik. Dzięki maskownicy wykończonej tak samo jak blat półka po schowaniu jest niewidoczna.

 

Pomysł na aranżację
Pomysł na aranżację
Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Kącik jadalniany - w szufladzie

Dla niewtajemniczonych to zwykła szuflada. Tymczasem po wysunięciu ukazuje się spory blat, który może być dodatkowym miejscem do pracy lub stolikiem śniadaniowym. Mechanizm szuflady jest na tyle wytrzymały, że „stół” nie potrzebuje dodatkowej podpory.

 

23593065 https bi
Fot. Verle Küchen

Kącik jadalniany - w szafce

Duży, solidny stół w kuchni, przy którym może usiąść cała rodzina, to marzenie wielu z nas. Jednak gdy brakuje nam miejsca, często z niego rezygnujemy. A przecież można wybrać stół, który się składa – i to w bardzo pomysłowy sposób. Mebel na zdjęciu po złożeniu całkowicie chowa się w szafce kuchennej.

 

23593067 https bi
Fot. Häfele

Zaprezentowanych rozwiązań nie da się kupić w gotowej formie w sklepach - trzeba je zamówić u stolarza. Niektóre z nich kosztują też więcej niż tradycyjne meble, ale warto zdecydować się na taką inwestycję, ponieważ znacząco poprawi jakość życia na co dzień.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sprytnie ukryte. 23 pomysły do małych mieszkań, dzięki którym urządzisz wygodne, niezagracone wnętrza