Sypialnia w małym mieszkaniu
Jest nas trójka, a nasze mieszkanie ma dwa pokoje. Mniejszy zajmuje dziecko, większy to pokój dzienny i zarazem nasza sypialnia. Nie jest to dla nas wygodne, dlatego zamarzyła się nam sypialnia - choćby malutka, byle miała okno. Czy w mieszkaniu o powierzchni niespełna 50 m kw. uda się spełnić nasze marzenie? Gabriela


Rozwiązanie A: sypialnia w centrum

Autor projektu: Justyna Burdow-Gołoś
Punkt wyjścia: Nowy pokój, przeznaczony na Państwa sypialnię, urządziłam w dawnej kuchni. To spowodowało kolejne zmiany – kuchnia zajęła miejsce łazienki, a ta „powędrowała” na drugą stronę mieszkania.
• DO PAŃSTWA SYPIALNI wchodzi się z salonu – miejsce na drzwi znalazłam pomiędzy szafką RTV a stołem. Zamiast okna są w niej drzwi balkonowe, przez które wpada dostateczna ilość światła dziennego. Na powierzchni 7,5 m kw. swobodnie mieści się łóżko, spora szafka oraz – przy wyjściu na balkon – szafa.
• Z DAWNEJ STREFY DZIENNEJ „wykroiłam” pokój dziecka, łazienkę i przedpokój z dużą szafą. W łazience proponuję zainstalować narożną kabinę prysznicową (90 x 90 cm), umywalkę (szer. 65 cm) i podwieszony sedes. Pralkę (60 x 60 cm) umieściłam w schowku gospodarczym w przedpokoju.
• KUCHNIA z zabudową w kształcie litery L zajmuje narożnik, w którym wcześniej znajdowała się łazienka. W dawnym pokoju dziecka jest teraz otwarty salon. Umowną granicę między kuchnią a częścią wypoczynkową wyznacza stół.
Rozwiązanie B: w nieco innej wersji

Autor projektu: Krzysztof Radzanowski
Punkt wyjścia: również w tym wariancie sypialnia powstała tam, gdzie była kuchnia – to najlepsze miejsce na dodatkowy pokój z dostępem światła dziennego. Przy wydzielającej go ścianie urządziłem nową kuchnię.
• POKÓJ DZIENNY pozostał na swoim miejscu, ale teraz dzieli się na trzy umowne strefy: wypoczynkową, jadalną i kuchenną (z jednociągową zabudową, za którą znajdują się drzwi do Państwa sypialni). Stół od strony narożnej kanapy jest osłonięty ścianką, przy której umieściłem szafkę RTV.
• W NOWEJ SYPIALNI stoi łóżko i dwa niewielkie mebelki (np. toaletka i komoda). Obok pionu wodno-kanalizacyjnego usytuowanego przy nowym pokoju zaprojektowałem dwie szafy – jedną dostępną z sypialni, drugą z przedpokoju. W szafach kryje się się instalacja biegnąca od pionu do kuchennych urządzeń.
• ŁAZIENKA I POKÓJ DZIECKA mają taką samą wielkość jak na planie wyjściowym. W łazience umieściłem prostokątną wannę (150 x 70 cm), długi blat z umywalką (szer. 70 cm) i podwieszony sedes. Jest również otwierana od góry pralka (40 x 60 cm) – tę ukryłem we wnęce wydzielonej przy drzwiach.