Drzwi i bramy garażowe
Drzwi i bramy garażowe
Drzwi wejściowe mogą być wyposażone w automatyczne ryglowanie z elektrycznym sterowaniem. Możliwe jest także zastosowanie pilota, który działa podobnie jak centralny zamek w samochodzie. Zamki takie są wyposażone także w tradycyjny klucz (pozwalający otwierać i zamykać drzwi, gdy nie ma prądu) oraz zabezpieczenia przed rozwierceniem zamków, podważeniem drzwi czy odcięciem zasilania przez złodzieja.
Bramy garażowe też coraz częściej wyposażane są w zestaw automatyki. Składa się on z zamocowanego pod sufitem garażu siłownika z centralką sterującą, połączonego z szyną pociągową. Jego pracą można sterować pilotem, przyciskami naściennymi, a także włącznikami kluczykowymi i klawiaturą kodową (dostęp do pomieszczenia mają tylko osoby posiadające kluczyk lub kod).
Automatykę garażową można także wzbogacić o moduł umożliwiający obsługę bramy z domu, a także sprawdzenie jej stanu (otwarta/zamknięta/uszkodzenie). Centrum sterowania bramą może być też nasz smartfon – „zaanonsuje” bramie z wyprzedzeniem nasze przybycie, pozwoli też zdalnie ją otwierać i zamykać z dowolnego miejsca z dostępem do sieci.
Sterowanie zamkiem
Zamek elektroniczny może być sterowany na różne sposoby – chipem, kartą, telefonem komórkowym czy biometrycznie. Użycie telefonu umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie drzwi. Przydatne, gdy mamy dzieci w wieku szkolnym i często bywamy poza domem. Nie należy przecież do rzadkości sytuacja, gdy dziecko zapomniało lub zgubiło klucze i stoi bezradnie pod zamkniętymi drzwiami, a rodzic jest w pracy na drugim końcu miasta. Gdy mamy taki zamek w drzwiach, wystarczy podczas rozmowy z dzieckiem przesłać specjalny kod dźwiękowy, który odrygluje zamek.
Zamek biometryczny otwierany jest najczęściej za pomocą odcisku palca, ale jako dodatkowy lub alternatywny system sterowania można używać klawiatury numerycznej lub klucza tradycyjnego. Standardowo zamek biometryczny może zapamiętać ponad sto wzorów linii papilarnych i dopasować do nich możliwości dostępu do domu (np. przed panią sprzątającą drzwi otworzą się tylko w wybranym dniu tygodnia).
Ogród pod kontrolą
Nie tylko wewnątrz domu korzystamy ze zdobyczy krzemowej rewolucji. Mikroprocesorowe sterowanie jest także stosowane w urządzeniach i instalacjach ogrodowych. Często używa się w nich także rozmaitych czujników.
Instalacja nawadniająca
To, najprościej ujmując, system rur zakopanych w gruncie, wyposażonych w różne końcówki, który podłącza się do elektronicznego sterownika. Po zaprogramowaniu automatycznie przekazuje on informacje do elektrozaworów, które otwierają lub zamykają dopływ wody do poszczególnych sekcji. Sterowanie systemem nawadniania uzupełniają czujniki deszczu i wilgotności gleby.
System nawadniania może być – i coraz częściej bywa – częścią domowej automatyki. Ale dostępne są również systemy umożliwiające niezależne funkcjonowanie takiej instalacji, w tym także sterowanie nim z poziomu aplikacji mobilnej.
Koszenie automatyczne
Kosiarka robot to niewielkie, programowalne urządzenie działające samoczynnie. Przeznaczone jest do koszenia różnej wielkości trawników – zarówno na niewielkich działkach, jak i na dużych powierzchniach w zastosowaniu profesjonalnym. Trawnik ograniczany jest specjalnym przewodem, który wyznacza pole działania robota. Urządzenie zasilane jest akumulatorowo lub za pomocą ogniw solarnych.
Nowością są kosiarki, którymi można zarządzać za pomocą komend głosowych wydawanych inteligentnemu głośnikowi – np. oferowanemu przez Amazon systemowi sterowania domem Alexa.
Automatyczne oświetlenie
Najczęściej montuje się je wzdłuż ścieżek, podjazdów i ogrodzeń. Można tu zastosować lampy LED zasilane ogniwami słonecznymi lub podłączone do sieci i wyposażone w czujniki zmierzchu albo ruchu. Włączają się tylko wtedy, kiedy ich światło jest niezbędne. W dzień oraz nocą, jeśli w ogrodzie nikogo nie ma – gasną.
- Więcej o:
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie
Biologicznie efektywne światło w pracy
Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów