Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podłogi z drewna

opracowanie Małgorzata Krośnicka

Drewniane pokrycia podłogowe są efektowne, miłe w dotyku i przeważnie trwałe. Przeważnie, bo pod wspólną nazwą kryją się bardzo różne produkty. Zarówno pod względem wyglądu, jak i wymagań dotyczących montażu i wykończenia.

23846685 https bi
Fot.: Parkiety.24

Aby móc zabrać się za wykończenie posadzek, trzeba zakończyć mokre prace budowlane, wykonać instalacje i ułożyć tynki. Jeśli chcemy układać parkiety w chłodniejszych porach roku, pomieszczenia muszą być ogrzewane, a panująca w nich temperatura powinna wynosić co najmniej 10°C (a optymalnie to 18-23°C).
Przy drewnianych pokryciach podłogowych bardzo istotna jest również wilgotność w pomieszczeniu. Dotyczy to podłoża – wilgotność podkładu cementowego nie może przekraczać 2%, a anhydrytowgo – 0,5%, ale także powietrza w pomieszczeniu, dla którego optymalna wilgotność to 45-65%.
Aby drewno mogło dopasować się do warunków panujących we wnętrzu, przed układaniem powinno w nim leżakować przynajmniej przez 48 godzin.

Drewno lite

Parkiety dostępne są w różnych formatach: długość lamelek może wynosić od 200 do 450 mm, a szerokość od 30 do 100 mm
Parkiety dostępne są w różnych formatach: długość lamelek może wynosić od 200 do 450 mm, a szerokość od 30 do 100 mm
Fot.: Domalux

Okładziny takie różnią się wielkością poszczególnych elementów oraz grubością, co oznacza, że także ich trwałość jest zróżnicowana (im grubsze, tym trwalsze). Najczęściej sprzedawane są jako surowe elementy, które po przyklejeniu do podłoża trzeba oszlifować i wykończyć lakierem lub zaolejować.

Deski podłogowe to największe elementy posadzkowe - mogą mieć szerokość 8-18 cm i długość od 50 do nawet 600 cm
Deski podłogowe to największe elementy posadzkowe - mogą mieć szerokość 8-18 cm i długość od 50 do nawet 600 cm
fot.: Parkiety Kaczkan

Deski podłogowe. Są jednym z najgrubszych drewnianych pokryć podłogowych (20-24 mm). Produkowane są zarówno z rodzimego drewna (także z miękkiej sosny czy świerku), jak i z gatunków egzotycznych. Przykleja się je bezpośrednio do posadzki lub montuje na legarach. Kosztują od 50 zł/m².
Parkiety. Bardzo popularne, wykonywane z deseczek, które nie tylko przykleja się do podłoża, ale też łączy się między sobą na pióro i wpust. Dostępne są w wielu wariantach wymiarowych, wykonane z różnych gatunków drewna o grubości od 14 do 22 mm. Cena od 70 zł/m².
Mozaiki. To wąskie deseczki podklejone na siatce z tworzywa, tworzące płyty o wym. 40 × 40 cm. Mogą mieć grubość 8-12 mm (tradycyjne) lub 20-22 mm (przemysłowe). Cena od 40 zł/m².

Drewno warstwowe

Poprzeczne ułożenie warstw w podłogach warstwowych zapobiega paczeniu drewna pod wpływem wahań temperatury i wilgotności powietrza
Poprzeczne ułożenie warstw w podłogach warstwowych zapobiega paczeniu drewna pod wpływem wahań temperatury i wilgotności powietrza
Fot.: Jawor Parkiet

Pokrycia takie produkuje się z kilku warstw drewna, w których słoje układają się prostopadle względem siebie, dzięki czemu elementy mniej reagują na zmiany temperatury i wilgotności powietrza i są stabilniejsze wymiarowo. Poszczególne warstwy wykonuje się z różnych gatunków drewna – dolne zwykle z tańszej sosny lub świerku, a tylko wierzchnią z droższego i szlachetniejszego gatunku. A ta ostatnia jest szczególnie ważna, gdyż od jej grubości zależy możliwość renowacji takiej podłogi (co zresztą będzie możliwe tylko, gdy przykleimy ją do podłoża).
Wielką zaletą podłóg warstwowych jest to, że można je użytkować już w kilka godzin po ułożeniu.
Parkiety dwuwarstwowe. Mają formę tradycyjnych klepek, ale każda składa się z dwóch warstw: nośnej i użytkowej. Takie parkiety montuje się tak samo, jak tradycyjne – klepki mocuje się do podłoża i między sobą. Za to wykończenie zależy od wersji, jaką kupiliśmy – parkiety dwuwarstwowe mogą być surowe lub olejowane bądź lakierowane fabrycznie. Kosztują od 90 zł/m².
Deski trójwarstwowe. To elementy znacznie większe, wymiarami przypominające tradycyjne deski. Zbudowane są z trzech warstw: wierzchniej z drewna szlachetnego, przeciwprężnej z poprzecznie ułożonych lamelek z miękkiego drewna i spodniej, która usztywnia deskę.
Deski trójwarstwowe łatwo się układa jako podłogę pływającą – elementy mocowane są między sobą, ale nie przytwierdza się ich do podłoża. Jeśli jednak chcemy położyć je na ogrzewanej podłodze (do czego nadają się lepiej niż lite, bo są gorszym izolatorem), wówczas elementy powinny zostać przyklejone do podłoża.
Deski sprzedawane są z fabrycznie wykończoną powierzchnią, więc wykonana z nich podłoga od razu jest gotowa do użytkowania. Cena od 70 zł/m².

    Więcej o:

Skomentuj:

Podłogi z drewna